Kreskówka
Matematyczny temat ciągowy z poprzedniego wpisu pozostaje zagadką. Wprawdzie konkretne zadanie doczekało się rozwiązania, ale niewiele wiadomo o sposobie rozwiązywania – oczywiście „na piechotę”, a nie programem komputerowym. Pozostawiając nonszalancko ten problem nierozstrzygniętym, powracam do nieco pokrętnej „japońszczyzny”. Zadanie nazwałem „kreskówką”, choć to mało specyficzny tytuł, bo pasowałby do wielu innych łamigłówek.
W diagram rozparcelowany na działki należy wrysować poziome i pionowe kreski, czyli odcinki, łączące brzegi działek i przechodzące przez środki wszystkich kratek. Jeśli daną działkę przecinają dwa lub więcej odcinków, to wszystkie one muszą być równoległe i muszą mieć różną długość. Cyfra w kratce oznacza długość odcinka, który powinien przecinać tę kratkę (jednostką długości jest oczywiście bok kratki).
Przykład:
Zadanie:
W rozwiązaniu wystarczy podać liczby odcinków o poszczególnych długościach (rozwiązanie przykładu: 1 – 2, 2 – 4, 3 – 2).
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
1-9
2-7
3-5
4-3
6-1
8-1
Ustalenie liczby odcinków o poszczególnych długościach było trudniejsze niż samo zadanie.
To nie jest komentarz do zadania, tylko odpowiedź na pytanie, które w komentarzu do poprzedniej łamigłówki zadał xswedc. Przede wszystkim sudoku, które większość uważa za zadanie japońskie (a może wręcz „najbardziej japońskie”) wcale w Japonii nie powstało (nadano mu tam tylko powszechnie obowiązującą japońską nazwę). Wprawdzie żadnego zadania pochodzącego z Wenezueli nie znam ale np. Okręty powstały w Argentynie (oczywiście łamigłówka a nie gra). A Tapa pochodzi z Turcji.
Łamigłówką wenezuelską – i to niełatwą – jest sytuacja polityczna i gospodarcza w tym kraju.
mp
1-8;2-7;3-5;4-3;6-1;8-1
1-7
2-5
3-6
4-2
5-0
6-1
7-1
8-1
W końcowej fazie kreskowałem na wyczucie, ale chyba się zgadza. Zobaczymy…
@Michał S
Łamigłówki, o których piszesz są już mocno ograne. Czytając książki, artykuły o tej tematyce często spotykam się ze sformułowaniami „w angielskiej gazecie”, „w amerykańskim czasopiśmie” ukazał się nowy typ zadania… Lecz teksty te dotyczą XIX i w XX w. raczej jego początku lub środka. I nagle, ni z gruszki, ni z pietruszki 90% nowych, ciekawych łamigłówek to twórczość Japończyków. Intryguje mnie to. Przypomina niezwykłe dokonania starożytnych Greków w dziedzinie geometrii, tyle, że teraz ta japońska dominacja dotyczy rzeczy błahej – rozrywki (owszem, intelektualnej) – nie filozofii. Potrafisz to wyjaśnić? Ja nie.
Pozwolę sobie ująć to krótko: jak niegdyś za dyktatorów mody salonowej uchodzili Francuzi, tak obecnie dyktatorami mody łamigłówkowej są Japończycy. Po prostu są w tej niszy najaktywniejsi (w tokijskiej księgarni publikacje z łamigłówkami stanowią odrębną „księgarnię”).
mp
Panie Gospodarzu,
Mam domniemanie graniczące z pewnością, że Mofy oraz xswedc mają poprawne rozwiązania, a problem z uznaniem ich poprawności wyniknął na etapie wspomnianego przeze mnie „ustalenia liczby odcinków…”.
W przypadku Mofye’ego także mam pewność graniczącą z domniemaniem, ale w przypadku xswedca z domniemaniem graniczy niepewność :).
mp
Być może jedną z przyczyn jest to, że japoński alfabet nie nadaje się do krzyżówek, które w większości krajów, używających „alfabetów literowych”, dominują wśród rozrywek umysłowych.
Nadaje się, nadaje – tylko trochę inaczej. Słownych zadań diagramowych Japończycy też mają pod dostatkiem.
mp
1 – 9, 2 – 7, 3 – 5, 4 – 3, 5 – 0, 6 – 1, 7 – 0, 8 – 1
1 9
2 7
3 5
4 3
5 0
6 1
7 0
8 1
Na wszelki wypadek obrazek:
https://s6.ifotos.pl/img/Kreskowka_qqnpehp.jpg
Rozwiązanie:
1 – 9
2 – 7
3 – 5
4 – 3
5 – 0
6 – 1
7 – 0
8 – 1
i to jest jedyne prawidłowe rozwiązanie.
1-9, 2-7, 3-5 ,4-3, 6-1, 8-1.
1-8, 2-7, 3-5, 4-3, 6-1, 8-1 – tak samo jak Mofy.
W komórce machnęłam, dlatego obrazek jest taki niepiękny.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/a7f72e0ad846d400
Łatwo się pomylić w liczeniu jedynek.
mp
1-9; 2-7; 3-5; 4-3; 6-1; 8-1
Zadanko bardzo przyjemne.
1-9
2-7
3-5
4-3
6-1
8-1
Przy liczeniu odcinków pomogłam sobie wpisując w kratki odpowiednie cyfry. Mogłam również użyć 6 kolorów, ale nie miałam pod ręką kredek 🙂
Errata, odcinków długości 1 jest 9. Ewidentnie nie umiem liczyc.
26 odcinków: 1-9, 2-7, 3-5, 4-3, 6-1, 8-1