Pudełeczko

Tytułowe pudełeczko jest na etapie projektowania. Powinien się w nim zmieścić komplet pentomina, czyli tuzin płytek o różnym kształcie, z których każdą tworzy pięć kwadratów:

Płytki można odwracać na drugą stronę, co w układance jest istotne w przypadku figur bez symetrii osiowej (żółtawych).
Tradycyjne pudełko ma wymiary 6×10 i można je wypełnić płytkami na 2339 sposobów. Płytki leżą w nim wówczas oczywiście ciasno obok siebie, czyli żadna nie zachodzi na inną. Gdyby je jednak kłaść jedna na drugiej, wówczas pudełko mogłoby być znacznie mniejsze, choć nieco wyższe, bo trzeba by uwzględnić grubość płytek.
Żadna płytka nie ma wymiaru większego niż 5, a największy prostokąt, zapełniany przez niektóre z nich, jest kwadratem 3×3. Zatem w czterokrotnie mniejszym od tradycyjnego pudełku 3×5 (schemat pod rysunkiem kompletu) zmieściłby się kompletny płytkowy stosik.
Zadanie projektantów polega na zmniejszeniu podstawy pudełka, czyli usunięciu jak największej liczby kwadratów oznaczonych literami na schemacie pod kompletem – tak, aby wpasowanie w podstawę każdej z 12 płytek nadal było możliwe. Przy najmniejszej powierzchni podstawy pudełka (to priorytet) pożądane jest, by:
– pudełko było jak najmniej kanciaste, a właściwie „kąciaste”, czyli aby jego podstawa była wielokątem (nie koniecznie prostokątem) z minimalną liczbą kątów (to pierwszy po względem ważności warunek);
– żadna płytka nie miała stopni swobody, czyli nie „telepała się” przy potrząsaniu pudełeczkiem wypełnionym wszystkimi płytkami (to dodatkowy warunek).

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.