Elki vel węgiełki
Elki, czyli sześciokąty w kształcie mniej lub bardziej zbliżonym do litery L (a raczej kątownika o dowolnej długości ramion) goszczą w łamigłówkach od dawna. Z reguły zadania polegają na podziale na takie figury pokratkowanego diagramu. W „Omnibusie wakacyjnym”, który ukaże się mniej więcej w połowie czerwca, elki będą umieszczone w nieco zakręconym entourage’u jako węgiełki. Amatorom główkołamania proponuję przedsmak węgiełkowych zadań, ale w formie indukcyjnej – tym razem niełatwej (w porównaniu z prostą indukcją sprzed tygodnia).
Przykład wygląda tak:
Z przykładu należy odgadnąć „instrukcję obsługi” i rozwiązać poniższe zadanie. Dam tylko jedną podpowiedź (by było jedno rozwiązanie): w żadnej elce nie mogą się znaleźć więcej niż dwie cyfry.
W rozwiązaniu wystarczy podać, ile elek znajduje się w diagramie w pozycji takiej, jak litera L w tekście (w przykładzie nie ma żadnej).
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
Zakładając, iż cyfry wskazują liczbę pól od zgięcia kątownika, to jedyne rozwiązanie ma 3 kątowniki w pozycji litery L.
Liczba wskazuje ilość pół pozostałych do „zakrętu”. W układzie będą 3 „elki” w układzie odpowiadającym temu, który występuje w tekście. Nie występują „elki” niezawierające żadnej z liczb.
Dzień dobry,
jeśli dobrze odgadłem regułę, to można by ją sformułować tak, że każda liczba to odległość do węgła.
L-ek są trzy (jedna trochę nieforemna). Rozwiązanie graficzne tu: https://app.box.com/s/jgdg03nnyx30vfdr3w2onxxnhcsg2mjy
Pozdrawiam,
Mniej więcej już wiem, jak przy remoncie łazienki,
najbliższym – ułożę kafelki.
Węgielnice, węgiełki, elki, ele – mele dudki,
ja przy tym malutki.
PS
Kolorowy zawrót głowy. Zadanie godne wstrzemięźliwego wyniku: „ilość literackich elek”.
1L
1
Bardziej powściągliwie. Ale uwaga: 1 i 1L to wyniki z różnych instrukcji.
Z przykładu można było odczytać również inną regułę: ilość kafelków w elce jest o jeden większa od sumy cyfr/liczb w elce.
Mocno zakręcone, ale oczywiście możliwe; tylko czy wtedy da się znaleźć jednoznaczne rozwiązanie?
mp
Moje odczytanie instrukcji.
1)
Cyfry zawarte w kątowniku, zsumowane i powiększone o 1 dają pole kątownika. Dopuszczalna pusta elka.
2)
Większa z cyfr zawartych w kątowniku wyznacza długość dłuższego ramienia. Drugie ramię dowolne (nie większe od pierwszego). Dopuszczalna pusta elka.
Nie miałem efektów (zakręcony kolorami), więc osłabiłem instrukcję (warianty 1s, 2s), ale nie wykroczyłem poza zalecenia Gospodarza: „sześciokąty w kształcie mniej lub bardziej zbliżonym do litery L”. Dopuściłem oprócz smukłych elek, elki pogrubione i niekształtne oraz uczyniłem konieczną pustą elkę.
1s)
natrafiłem na rozwiązanie 1L, litera-niepusta. Pusta elka do góry nogami.
2s)
natrafiłem na rozwiązanie 1, litera-pusta elka.
Pracowałem w excelu wypełniając kolorami kwadraciki – stąd kolorowe kafelki.