Cyfrowanka

Po zatytułowaniu tego wpisu zacząłem się zastanawiać, czy cyfrowanki już kiedyś nie było. Sprawdziłem i okazało się, że tak, ale dotyczyła zadania nieco innego niż poniższe. W gruncie rzeczy każdą łamigłówkę, w której do pól diagramu wpisuje się liczby jednocyfrowe można by tak nazwać, a na pierwszy ogień poszłoby kakuro – dziś już prawie zapomniane, choć czasem wskrzeszane, ostatnio np. w ramach eliminacji do tegorocznych XXIII Mistrzostw Polski w Łamigłówkach.
Nazwa cyfrowanka kojarzy się jednak z czymś małym, jakby bibelotem. Oto więc przykład takiego cacka.

W każdym polu jasnego kwadratu 4×4 powinna znaleźć się cyfra. Cztery są już na swoich miejscach. Zadanie polega na wpisaniu dwunastu pozostałych – żadna nie może być zerem. Kluczem do rozwiązania są liczby przy brzegu – każda oznacza sumę czterech cyfr w danym rzędzie lub kolumnie, zaś liczby przy rogach równe są sumom cyfr na przekątnych.
Do przemyślenia: czy bez podanych sum cyfr na przekątnych (17 i 20), albo chociaż bez jednej z nich, rozwiązanie także byłoby jedno.
A na deser żartobliwy drobiazg z całkiem innej beczki: które zwierzę po przyprawieniu mu ogonka zmienia się w wielkość fizyczną?