Fort for…

Choć Łamiblog wykluł się i ćwierka pod skrzydłami Polityki,  to z natury jest apolityczny. Zdarza mu się jednak sporadycznie o politykę zahaczać, za co bywa z lekka karcony. Mam nadzieję, że tym razem ujdzie mu na sucho.

Prezydent Andrzej Duda zaproponował w trakcie wizyty w Białym Domu utworzenie w Polsce bazy wojsk amerykańskich o nazwie Fort Trump. Wprawdzie do ewentualnej realizacji przedsięwzięcia droga jest droga i daleka, ale znany z wysokiej samooceny prezydent USA zapewne „kupił” ofertę, co stanowiło inspirację do utworzenia następującego kryptarytmu:

Przypominam instrukcję obsługi.
Pod literami i kratkami w zapisie mnożenia ukrywają się cyfry. Takim samym literom odpowiadają jednakowe cyfry, a różnym – różne. W pustych kratkach mogą pojawić się dowolne cyfry. Należy rozszyfrować działanie, czyli podać wartości czynników i iloczynu.

Zadanie wydaje mi się warte uwagi ze względu na nieco zakręcony i logicznie ciekawy – a przy tym dość prosty – sposób rozwiązywania. Sprawnym główkołamaczom pięć minut powinno wystarczyć.