Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

25.07.2018
środa

Strzałkomino

25 lipca 2018, środa,

Łamigłówkarze związani z japońskim wydawnictwem Nikoli lansują łamigłówkę kojarzącą się z dominem. Ponieważ na domino jestem chory od dziecka (byłem nim molestowany przez babcię 🙂 ), więc nie omieszkałem zainteresować się bliżej ową nowością. Aby poznać, o co w niej chodzi, musiałem przebrnąć przez japońskie pisanki, co nie było łatwe, bo zadania do sieci jeszcze nie trafiły, więc aby skorzystać z internetowego tłumacza składałem tekst „literka po literce”. W przypadku pism sylabicznych hiragany i katakany to pół biedy, ale szukanie odpowiednich znaków kanji to dla początkującego „japonisty” żmudna dłubanina i loteria. Poza tym efekty googlowych tłumaczeń w przypadku egzotycznych języków są mocno enigmatyczne. W końcu jednak udało się. Postanowiłem teraz podobną, a nawet nieco trudniejszą zabawę zaproponować Państwu. Krótko mówiąc, będzie dodatkowy twardy orzech, a więc zagadka indukcyjna, czyli zadanie bez instrukcji – tylko przykład, z którego należy wywnioskować, jakie są reguły łamigłówki, a potem rozwiązać zadanie.
W japońskim opisie o dominie mowy nie ma, ale powiązanie jest wyraźne, więc od niego zacznę. Chodzi o nietypowe domino – z kamieniami, na połówkach których zamiast oczkowych liczb są strzałki skierowane w cztery strony świata. Różnych kamieni jest sześć, bo z dziesięciu możliwych kombinacji par strzałek odpadają te, na których strzałka wskazuje na strzałkę:

Dowolne kamienie układa się na diagramie – każdy na parze pól – a następnie usuwa ich granice oraz niektóre strzałki, a czasem nawet całe kamienie. Na podstawie tego, co zostało, należy odtworzyć rodzaje i położenie początkowe wszystkich kamieni.

Przykład:

Zadanie:

W rozwiązaniu wystarczy podać liczbę strzałek wskazujących w każdym kierunku (w przykładzie N-3, E-4, S-2, W-3).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Czy w opisie zadania nie zostały pominięte jakieś informacje? Bo zadanie przykładowe można rozwiązać na wiele sposobów, zmieniając kierunki strzałek na kamieniach, a nawet położenie kamieni.

  Oczywiście, że jakieś informacje zostały pominięte – z założenia, bo zagadka indukcyjna polega właśnie na rozszyfrowaniu tych pominiętych informacji tak, aby rozwiązanie przykładu było jednoznaczne.
  mp

 2. Ale czy poza informacjami pominiętymi z założenia, nie zostało coś pominięte niechcący? Np. czy kolory wszystkich strzałek z przykładu są OK? Trochę trudno zgadnąć regułę…

  Kolory strzałek nie są istotne. W przykładzie czerwone są strzałki, które dorysowano, jako usunięte (brakujące) w rozwiązaniu.
  Reguły są dwie. Pierwszą łatwo zauważyć: kamienie nie mogą stykać się bokami. A druga jest tematem zagadki indukcyjnej.
  mp

 3. Przepraszam za komentarz nie na temat, ale zadanie trzecie z sierpniowego ŚN wydaje się nie mieć rozwiązania. Czy nie wkradł się jakiś błąd w druku?

  Błędu nie widzę. Rozwiązanie jest.
  mp

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. W5 N3 E7 S5.
  A w szczegółach:
  –W-E—
  –S-E—
  NS—WS-
  —SE—
  E—-W-N
  E—-W-S
  –N-E—
  –W-E—
  Strzałki pokazują kierunek na najdłuższy ciąg wolnych pól.

  Brawo!
  mp

 6. Co wskazuje na to, że kamień WS w 3 rzędzie został w całości usunięty?

 7. @dieNadel

  Gdyby tego kamienia nie było, to strzałka z pola f4 (oznaczenie szachownicy) miałaby dwa kierunki (W oraz N) gdzie „zasięg widzenia” byłby taki sam (4).

 8. @apartado

  Eh, no tak. Dziękuję. Cała przyjemność ze znalezienia rozwiązania została rozmyta przez brak skrupulatności.

css.php