Z obrazu bis

Angielska malarka Beryl Fogler (1881-1963) jest autorką „szachowego” dziełka o długim tytule „Young Man Sitting on a Settle Leaning over a Chess Table”.

Jeśli założyć, że to, nad czym głowi się Young Man, jest problemem szachowym, to rozszyfrowanie, o jaki problem chodzi, stanowi problem znacznie trudniejszy, niż sam problem – głównie ze względu na niezbyt precyzyjne przedstawienie sytuacji na planszy. Wydaje się, że malarkę bardziej interesował młody człowiek, niż cała reszta. Mimo to udało mi się jakoś wybrnąć z gąszczu problemów, choć nie mam pewności czy właściwie.
Kluczem do rozwiązania zagadki jest kruczek, polegający na odwróceniu ról, czyli uznaniu, że zaczynają pomarańczowe i dążą do zamatowania białego króla. Inaczej mówiąc, należy zastąpić białe czarnymi, a pomarańczowe białymi. Wtedy problem będzie bardzo podobny (czy identyczny, tego pewny nie jestem) do angielskiej dwuchodówki z końca XIX wieku, przedstawionej poniżej.

Choć zadanie jest dwuchodówką, to jednak nie wydaje mi się, aby było łatwiejsze niż trzychodówka sprzed tygodnia, więc lawiny komentarzy z rozwiązaniem się nie spodziewam, ale mam nadzieję, że przynajmniej mistrzowie Antyp i Spytko jak zwykle dopiszą. Jako rozwiązanie wystarczy podać pierwszy ruch białych.