Mnożenie LCD

Łamigłówki z cyframi „elektronicznymi” to właściwie klasyka, choć debiutowały raptem przed niespełna półwieczem wraz z rozpowszechnieniem się kalkulatorów kieszonkowych. Chodzi oczywiście o kreskowe cyfry występujące na 7-segmentowym wyświetlaczu – dawniej diodowym, dziś ciekłokrystalicznym.

MnoLCD_1

Zwykle w zadaniach mowa jest o uszkodzonym displeju, a praktycznie na rysunku znajduje się działanie z niekompletnymi cyframi, które trzeba rozszyfrować. Przykładem może być prosta łamigłówka z ostatniego zimowego Omnibusa:

MnoLCD_2

Bez dodatkowego warunku zadanie ma trzy rozwiązania.
(a) 67×7=469
(b) 68×6=408
(c) 69×7=483
Aby było jedno rozwiązanie, potrzebny jest dodatkowy warunek. Nasuwa się następujący (taki był w Omnibusie):
(I) wszystkie cyfry w mnożeniu powinny być różne.
Wówczas rozwiązaniem jest (c).
Warunek mógłby brzmieć jednak inaczej – tak, aby zadanie było nieco bliższe displejowej rzeczywistości, a mianowicie:
(II) taka sama cyfra zawsze wyświetla się błędnie w taki sam sposób, ale różne cyfry też mogą się błędnie wyświetlać jednakowo.
Zauważmy, że przy warunku (II) jedynym rozwiązaniem również byłoby (c), ponieważ zarówno w (a), jak i w (b) są dwie szóstki, a jedna z nich wyświetla się inaczej niż druga.

Kolej na (za)danie główne, czyli kreskowe mnożenie, które wypadło z przygotowywanego 11. Omnibusa, ponieważ konsultanci uznali je za zbyt trudne (żmudne):

MnoLCD_3

Mnożenie ma jedno rozwiązanie przy warunku (I) i  jedno więcej niż jedno (ile?) przy warunku (II). Czy uda się Państwu znaleźć oba wszystkie?

Kom