Bombki

Jedną z najciekawszych odmian sudoku – takich, które są jego połączeniem z innymi rodzajami zadań – jest wariant z bombkami, czyli skrzyżowanie z saperem. To także odmiana niełatwa do ułożenia, więc pojawia się bardzo rzadko. Na szerszym forum bombkowe sudoku gościło tylko dwa razy: debiutowało przed 6 laty na mistrzostwach Japonii w sudoku, a w tym roku było ozdobą mistrzostw USA w rozwiązywaniu łamigłówek. Poniższe zadanie jest więc trzecim egzemplarzem.

W kratki należy wpisać cyfry i wrysować bombki tak, aby w każdym rzędzie, w każdej kolumnie i w każdym wielokącie ograniczonym grubą linią znalazły się cztery różne cyfry (1, 2, 3, 4) i trzy bombki. W polach z zielonymi kwadratami (i tylko w tych polach) powinny znaleźć się takie cyfry, aby ich wartość była równa liczbie bombek w sąsiednich polach (graniczących bokiem, a nie tylko stykających się rogiem).
Gwoli jasności najpierw przykład z mniejszym diagramem i mniejszą liczbą bombek (po dwie w każdym obszarze):

I zadanie:

W rozwiązaniu wystarczy podać sumę liczb i liczbę bombek na przekątnych diagramu.

I jeszcze zabawny drobiazg: saperskim sudoku określa się czasem sudoku rozwiązywane długopisem, bo błąd trudno poprawić, więc zwykle oznacza koniec zabawy – jak w komputerowym saperze po eksplozji.

Życzę Państwu kolorowych bomb(k)owych Świąt.