Strumyk

Jeśli w niektórych polach pokratkowanego diagramu znajdują się cyfry, a każda z nich określa to, co dzieje się w najbliższym sąsiedztwie, to jest bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z saperem, zwanym także polem minowym lub skarbami. Niewiele jest łamigłówek, które spełniałyby taki ogólny warunek, a na pewno żadna z nich nie jest równie znana i popularna.
Gwoli przypomnienia: w klasycznej wersji sapera cyfra w danym polu oznacza, w ilu sąsiednich kratkach są miny, a zadanie polega na ujawnieniu wszystkich min.
Mały przykład z rozwiązaniem dla nowicjuszy:

Przed pięciu laty w Japonii pojawiła się łamigłówka, którą można by uznać za odmianę sapera. Ciekawa głównie dlatego, że stanowi modyfikację urzekająco prostą – aż dziw, że nikt wcześniej na nią nie wpadł. Po prostu cyfry-podpowiedzi umieszczone są nie w kratkach, lecz na skrzyżowaniach linii, a każda z nich oznacza dokładnie to samo, co w saperze. Wynika stąd istotna różnica: żadna cyfra nie może być większa od 4, bo skrzyżowanie linii jest stykiem czterech pól (w saperze teoretycznie w kratce mogło pojawić się nawet 8). Jest jeszcze różnica formalna:
– zamiast oznaczania min kratki się zaczernia
oraz dodatkowy warunek:
– niezaczernione pola powinny tworzyć jeden spójny obszar.
Przykład:

Kolej na zadanie – niełatwe, zwłaszcza dla początkujących, którzy jeszcze nie znają „schematów” i muszą je dopiero odkrywać.

W rozwiązaniu wystarczy podać liczbę niezaczernionych kratek.
A łamigłówka z angielska nazywa się creek, czyli strumień – ze względu na skojarzenie z potoczkiem lub potoczkami białych pól w rozwiązaniu.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.