Przedostatnie zadanie

Upłynął termin nadsyłania rozwiązań zadań eliminacyjnych do XI Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Zadania były i są nadal dostępne na tej stronie. Mogę więc z czystym sumieniem zająć się jednym z nich – przedostatnim (17), a więc teoretycznie prawie najtrudniejszym. Zacznę od przytoczenia treści w moim tłumaczeniu (oryginał jest francuski), bo to, które znajduje się na wspomnianej stronie, jest tak „drewniane”, że nie przejdzie mi przez palce.

Magiczny tangram

Litery w kółkach należy zastąpić różnymi liczbami – od 0 do 9 – tak, aby spełniony był następujący warunek:
Liczba znajdująca się w danym obszarze (każda z siedmiu) powinna być równa największej różnicy między liczbami w kółkach bezpośrednio połączonych linią, stanowiącą część brzegu tego obszaru; ponadto ta największa różnica może występować tylko raz.
Liczba w lewym górnym kółku (A) nie może być większa od 4.

Przytoczyłem to zadanie, ponieważ z jednej strony wydaje mi się, że jego rozwiązywanie bez wsparcia komputerowego jest benedyktyńską dłubaniną, a z drugiej nie chce mi się wierzyć, aby taki sposób był preferowany w konkursie matematyczno-logicznym. Jedyne, co moim zdaniem można wydedukować, to to, że |G-J|=5. Dalej pozostaje próbowanie i błądzenie, które oczywiście można jakoś zmyślnie zaplanować. Może się jednak mylę, może istnieje sprytna, logiczna droga na skróty. Nie udało mi się takowej znaleźć. Czy komuś z Państwa się uda?
Dodam jeszcze, że próbując i błądząc dotarłem dość szybko do dwóch rozwiązań, ale tylko dlatego, że los był łaskawy. Jednak nie mam pewności, czy rozwiązania są tylko dwa.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.