Strumyk
Jeśli w niektórych polach pokratkowanego diagramu znajdują się cyfry, a każda z nich określa to, co dzieje się w najbliższym sąsiedztwie, to jest bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z saperem, zwanym także polem minowym lub skarbami. Niewiele jest łamigłówek, które spełniałyby taki ogólny warunek, a na pewno żadna z nich nie jest równie znana i popularna.
Gwoli przypomnienia: w klasycznej wersji sapera cyfra w danym polu oznacza, w ilu sąsiednich kratkach są miny, a zadanie polega na ujawnieniu wszystkich min.
Mały przykład z rozwiązaniem dla nowicjuszy:
Przed pięciu laty w Japonii pojawiła się łamigłówka, którą można by uznać za odmianę sapera. Ciekawa głównie dlatego, że stanowi modyfikację urzekająco prostą – aż dziw, że nikt wcześniej na nią nie wpadł. Po prostu cyfry-podpowiedzi umieszczone są nie w kratkach, lecz na skrzyżowaniach linii, a każda z nich oznacza dokładnie to samo, co w saperze. Wynika stąd istotna różnica: żadna cyfra nie może być większa od 4, bo skrzyżowanie linii jest stykiem czterech pól (w saperze teoretycznie w kratce mogło pojawić się nawet 8). Jest jeszcze różnica formalna:
– zamiast oznaczania min kratki się zaczernia
oraz dodatkowy warunek:
– niezaczernione pola powinny tworzyć jeden spójny obszar.
Przykład:
Kolej na zadanie – niełatwe, zwłaszcza dla początkujących, którzy jeszcze nie znają „schematów” i muszą je dopiero odkrywać.
W rozwiązaniu wystarczy podać liczbę niezaczernionych kratek.
A łamigłówka z angielska nazywa się creek, czyli strumień – ze względu na skojarzenie z potoczkiem lub potoczkami białych pól w rozwiązaniu.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
I didn’t know this is Japanese puzzle. Actually, I knew this type one of my puzzle. I designed for OAPC (Oguz Atay Puzzle Contest). Also I used this puzzle for OAPC 1: http://www.janko.at/Raetsel/OAPC/003.a.htm
Then it was used several competitions by me, like 18th WPC, 24 HPC, some national competitions, Akil Oyunlari magazine, Turkish Puzzle Team Selections etc. When I mention this puzzle as one of my design in my blog, I’ll note your words in „puzzle background” part.
Hi, Serkan
Creek is not exactly the same as your puzzle, but the basic principle is really the same.
I have no way to check now exactly when it was first published by Nikoli, but certainly in 2008 or even 2007.
Cheers
m
46
46
Szło fajnie dopóki nie zaczerniłem kratki w 6 wierszu i 5 kolumnie. Co spowodowało odcięcie górnego białego obszaru od dolnego. Czyli gdzieś się pomyliłem albo założeń nie zrozumiałem. Dla upewnienia się:
– liczby na krawędzi dużego kwadratu tyczą się tylko pól wewnątrz, czyli 2 oznacza dwie „pewne” czarne kratki.
– spójny obszar ma składać się z białych kwadratów stykających się bokami, połączenie rogiem odpada
Dwa razy „tak”.
mp
46 o ile dobrze zliczyłem kratki
Czy to chodzi o to:
http://img6.imageshack.us/img6/9233/str3999x1024.jpg
?
Aha 🙂
mp
Witam!
Bardzo przyjemna łamigłówka. Podobała mi się „droga” rozumowania.
Liczba białych pól to 46 (rzędami od góry: 1, 3, 6, 4, 3, 5, 8, 5, 7, 4)
Pozdrawiam
Nie taka niełatwa 😉
Jeśli policzyłem dobrze wolne kratki to odpowiedzią jest 46. 😉
Zadanie ciekawe, ale stosunkowo łatwe chyba. Niezaczernionych pól pozostało 46.
Rozwiązywałem ołówkiem i gumką, jutro w pracy jak szef pozwoli zrobię to ładnie w excelu i podam screenshota 😉
Pozdrawiam
Prawa górna kratka jest niezaczerniona więc musi być z niej wyjście białymi polami. Tego wyjścia nie ma albo dwójka sąsiadująca tam z czwórką musi być jedynką.
oooooki, mam nadzieję, że dobrze przerysowałem 😉
http://www.bankfotek.pl/view/1404803
Śliczności 🙂
mp