Piekarnia

Kiedy się zacznie jakiś temat, trudno się od niego oderwać. Chodzi po głowie i męczy, a ściślej męczą konkretne zadania, skądinąd ciekawe. Zaryzykuję więc i popiszę jeszcze trochę o metamorfozach w nadziei, że chociaż parę osób to wytrzyma.

29 marca 1879 r. na łamach Vanity Fair ukazały się trzy pierwsze dublety Lewisa Carrolla, czyli zadania zwane u nas metamorfozami. W pierwszej trzeba było zagonić PIG do STY, w drugiej dotrzeć od FOUR do FIVE, a w trzeciej wypiec BREAD z WHEAT.
W regułach zabawy znajdowała się dodatkowa uwaga, która dziś może się wydać śmieszna: słowa przejściowe powinny być „używane w dobrym towarzystwie”.
Ówczesne rozwiązania wyglądały tak:

PIG………FOUR………WHEAT
PIT……….FOUL……….CHEAT
SIT……….FOOL……….CHEAP
SAT………FOOT……….CHEEP
SAY……..FORT………..CREEP
STY……..FORE……….CREED
…………….FIRE…………BREED
…………….FIVE………..BREAD

Później słupki udało się skrócić bez korzystania ze słów używanych przez złe towarzystwo.

Po wiernym przetłumaczeniu początkowych i końcowych wyrazów na polski metamorfozy nie będą możliwe. CHLEW stanie się za krótki dla ŚWINI, CZWÓRKA większa niż PIĄTKA, że już o PSZENICY i CHLEBIE nie wspomnę; a poza tym chleb bardziej kojarzy mi się z żytnim pieczywem, a pszenne są bułki, choć w piekarni twierdzą, że chleb może być i taki, i taki, i mieszany. Będąc niewiernym (w tłumaczeniu), można zatem zalążki trzeciej metamorfozy przełożyć na polski, uogólniając je: ZBOŻE – CHLEB. Czy polski wypiek się uda? Korzystamy oczywiście z reguł skrablowych, czyli słowa przejściowe (każde następne powinno różnić się od poprzedniego jedną literą) mogą być dowolnymi częściami mowy w dowolnej formie gramatycznej, ale bez nazw własnych.

Zmarnotrawiłem prawie godzinę przy piecu (bez komputera), wyciągając takie coś:

ZBOŻE
ZBOŻU
ZBORU
ZBORY
ZWORY
ZWORA
ZWOŁA
ZIOŁA
SIOŁA
SIDŁA
SADŁA
RADŁA
RADNA
RANNA
RANNE
RANIE
TANIE
TANIM
TANOM
RANOM
RENOM
CENOM
CEROM
CHROM
CHRAM
CHLAM
CHLAJ
CHLEJ
CHLEB

Czy komuś uda się to skrócić?

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.