Korral, czyli płot

Warto mieć jakąś szajbę, oczywiście pozytywną i bez przesady, bo życie jest wówczas ciekawsze. Poza tym w trudnych sytuacjach to azyl dla skołatanej duszy, zaś na co dzień także dobra odskocznia od medialnej polityczno-rozrywkowej papki.

Moja szajba, czyli łamigłówki, zawędrowała ostatnio – co widać po Łamiblogu – ku wyższym półkom z zadaniami matematycznymi, czyli „produktami jednostkowymi”. Pora jednak nieco obniżyć loty i zajrzeć do branży „produktów seryjnych”, czyli krewnych i znajomych sudoku, zwłaszcza że zbliżają się 20 Łamigłówkowe Mistrzostwa Świata.

Przejrzałem zadania serwowane w ostatnich miesiącach na turniejach dla główkołamaczy, ze szczególnym uwzględnieniem węgierskich, bo wspomniane Mistrzostwa odbędą się w listopadzie w Egerze. Jak zwykle szukałem nowych pomysłów. Znalazłem parę okazów mniej lub bardziej oryginalnych. Poniższy – pierwszy z tych, jakie wpadły mi w oko na tegorocznych mistrzostwach Węgier i nie tylko – nowością jednak nie jest, ale też nie jest tak znany, jak wielu jego kuzynów, natomiast zasługuje na wysoką ocenę.

Łamigłówka debiutowała przed 12 laty w japońskim piśmie Nikoli pod dziwną i mało zachęcającą nazwą „torba”. Gościła w kilku kolejnych numerach i… znikła, czyli poszła w odstawkę, uznano ją bowiem za zbyt zakręconą. Powróciła jednak po paru latach, gdy japoński wydawca zauważył, że pojawia się na amerykańskich turniejach jako „korral”. Później nadano jej też drugą nazwę – „jaskinia”.

Zadanie polega na wzniesieniu płotu, czyli narysowaniu wzdłuż linii przerywanych linii łamanej zamkniętej, otaczającej cyfry. Linia ta nie może przechodzić dwukrotnie przez ten sam punkt, a zatem powinna tworzyć wielokąt, którego kształt wyznaczają cyfry. Każda cyfra X równa jest liczbie pól widocznych z pola, w którym się znajduje, wliczając w to pole z X. Widoczność ograniczona jest do rzędu i kolumny, na przecięciu których jest cyfra X, a jej zasięg ogranicza płot.
Poniżej przykład i zadanie – uprzedzam, że trudne.

W rozwiązaniu wystarczy podać, ile pól znajduje się za płotem (w przykładzie 18).

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.