Pestki wakacyjne (4)

Jeśli do kółek wpisać dziewięć różnych cyfr (od 1 do 9) tak, aby suma czterech na każdym boku trójkąta wynosiła 17, to jakie cyfry znajdą się w narożnych kółkach?

Czas na odpowiedź – 30 sekund (15 sekund – ocena celująca).

* * *

Po całkowitym odkręceniu kranu z zimną wodą wanna wypełnia się w ciągu 6 minut i 40 sekund. Najszybsze napełnianie wanny gorącą wodą trwa nieco dłużej – 8 minut. Po wyciągnięciu korka pełna wanna opróżnia się w ciągu 13 minut i 20 sekund.
Wodociągi zastrajkowały i wody zabrakło. Zdenerwowany odruchowo odkręciłem do oporu oba krany (są dwa oddzielne, a nie jeden z dwoma kurkami) i wyszedłem poprzeć strajkujących. Kiedy dotarłem na miejsce, okazało się, że po krótkich pertraktacjach z dyrekcją strajk został zawieszony. W momencie, gdy jeden z pracowników poinformował mnie, że „woda ruszyła dokładnie przed minutą”, przypomniałem sobie o odkręconych kranach i także ruszyłem – pędem z powrotem do domu.
Udało mi się dopaść kranów dosłownie w ostatniej sekundzie przed przelaniem się wody przez krawędź wanny. Ile czasu biegłem do łazienki i ile wody (jaka część pojemności wanny) odpłynęło w tym czasie bezużytecznie w siną dal?

* * *

Oto ciąg „quasi-inicjałowy” związany z bardzo znanymi pojęciami:

SL, MK, MC, _ _, WP, LG

Jaką parę liter zastąpiono kreskami?

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.