19 żetonów

Nie planowałem zamieszczać zadania Elastic bands z ubiegłorocznych łamigłówkowych mistrzostw świata, a przynajmniej nie teraz. Wspomniałem tylko, że było inspiracją do napisania o „przeplatance” brainstring. Skoro jednak w komentarzach pojawiła się prośba o jego przedstawienie, to czemu nie.

Przypominam reguły (przykład z rozwiązaniem jest w poprzednim wpisie).
Oznaczone kolejnymi liczbami 19 żetonów (bo XIX WPC) połączonych jest trwale elastycznymi gumkami:

Poniżej znajduje się ten sam splot, ale żetony rozmieszczone są inaczej, a więc inny jest także układ łączących je gumek:

Proszę ponumerować żetony.

Na mistrzostwach gumki były sprzężone z paroma innymi łamigłówkami. Inaczej mówiąc, kilka liczb z rozwiązań innych zadań można było wpisać jako podpowiedzi do wskazanych żetonów – albo odwrotnie, jeśli ktoś wcześniej uporał się z gumkami.
Podpowiedzi w Elastic bands nie są jednak konieczne, choć zadanie jest bez nich dość trudne, a raczej żmudne. Wymaga systematycznego rozgryzania krok po kroku, skupienia, spostrzegawczości i cierpliwości. W związku z tym zapewne nie każdemu się spodoba. Ja za takimi nie przepadam, ale jeśli się przełamię i zacznę, to „dłubanina” wciąga. Najważniejsze znaleźć właściwy punkt zaczepienia i wykazać dużo samozaparcia. Czy ktoś wykaże, to się okaże.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.