Nie tylko MORES

Ponieważ na brak czasu chwilowo nie narzekam, więc postanowiłem pobawić się w zakręcone, wymagające trochę żmudnego liczenia losowanie nagród. Chodzi o pentastikowy konkursik ogłoszony skoro świt 19 czerwca. Nagrody są w liczbie mnogiej, bo w międzyczasie zrobiły się dwie (hojny Piatnik) – tyle bowiem pasuje do zakręconego, ale, mam nadzieję, nie „przekręconego” sposobu losowania.

Każdej literze przypisałem taką wartość, ile razy dana litera występuje w nickach 21 osób, które nadesłały poprawne rozwiązania – Agnieszka, andy, antyp, Biały, bloodlord, Brzeszczot, Esteon, fenix86, jawa, karzym, Marcin Kwiatkowski, marcinekk88, Mateusz, Michał, nisiula, OlaGM, peha, Piotrek, prezeho, Stanisław, witman (San Rokiz i jazz nie ustrzegli się „cyfrówek”). Wartość każdego nicka równa jest sumie wartości tworzących go liter podzielonej przez liczbę tych liter. Nagrody, czyli karcianki Digit trafią do dwóch osób: tej, której nick ma wartość najmniejszą i drugiej z nickiem o maksymalnej wartości. Osoby z ekstremalnymi nickami proszę o przesłanie adresów w komentarzu (nie będzie ujawniony), pod które powinny trafić gry. Z moich obliczeń wynika, że są to Agnieszka jawa (maksimum – 10,8 11) oraz bloodlord (minimum – 5,7).

Na półkach z prasą zaparkował drugi Omnibus wakacyjny, czyli wehikuł pełen quizów uzupełnionych testami wyobraźni i zadaniami logicznymi. Rozstałem się z nim dość dawno, gdy był w powijakach, więc kiedy tydzień temu do mnie dotarł w pełnej krasie, spróbowałem spojrzeć nań w miarę obiektywnie, a nawet porozwiązywać to i owo, bo sporo zdążyłem zapomnieć. Oczywiście, nie do mnie należy ocena, ale nie mogę odmówić sobie przyjemności stwierdzenia, że „dziecko” wydaje mi się całkiem udane. Są oczywiście zadania lepsze i gorsze, ale wielu pomysłów pozazdrościłbym, gdyby nie były moje. Przepraszam za nieskromność. Jeszcze tylko ukłon w stronę autora oprawy graficznej Janusza Fajto, którego zaangażowanie i inwencja dodały całości blasku i humoru.

Ułożyłem zadanie, mające promować Omnibus na niektórych portalach, ale się na nich nie pojawiło, ponieważ uznane zostało za niezbyt typowe dla publikacji lub zbyt trudne. W związku z tym prezentuję je w Łamiblogu.

Proszę znaleźć wyraz 5-literowy (rzeczownik pospolity w pierwszym przypadku liczby pojedynczej), w którym wszystkie litery są różne i żadnej z nich nie brakuje w następującym zestawie słów:
PRASA, RADIO, MEDIA
Ponadto w każdym z tych trzech słów występują dokładnie dwie litery takie, jak w szukanym wyrazie.
Jedno rozwiązanie to staroświecki MORES (dziś tylko w wyrażeniach nauczyć moresu, znać mores). A drugie?

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.