Drugi ruch

Znajomi sugerują, że chyba przesadzam z szachami w Łamiblogu, bo powracam do nich dość często, a przecież to nie jest blog szachowy. Być może mają rację, ale z drugiej strony zadania, które zamieszczam, nie są przeznaczone dla szachistów i na ogół nie są typowymi kompozycjami szachowymi tylko łamigłówkami dla znających reguły i ewentualnie czasem pogrywających. Przypuszczam, że byłyby pestkami dla rasowych graczy, że nie wspomnę o solverach, czyli specach od problemistyki. A poza tym mam słabość do tematyki okołoszachowej, więc siłą rzeczy daję upust temu zainteresowaniu. Mimo wszystko jednak będę się starał zachować umiar. Po tym wpisie królewska gra będzie miała dłuższe wolne.

Sytuacja na diagramie jest trochę podobna do tej z przedpoprzedniego wpisu i także podbramkowa.

Białym grozi szybki mat po zmasowanym ataku czarnych na pierwszą linię, ale to ewentualnie za moment, bo najpierw ruch wykonują białe. Mogą, a właściwie muszą szachować, po czym może nastąpić totalna wymiana, prowadząca do pata, bo po „wyczyszczeniu do króla” lewego górnego rogu białe nie będą mogły wykonać ruchu. Czyli remis białe mają w kieszeni. Mogą jednak wygrać. Proszę wskazać pierwszy i drugi ruch, jaki powinny wykonać. Drugi jest bardziej „przełomowy” niż pierwszy i bardziej niż trzeci, którego wskazanie też będzie mile widziane.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.