Para niemacana
Przesłanki są dwie:
1) każda liczba wysuwa ortogonalnie (w wierszu lub/i w kolumnie) jedną, dwie, trzy lub cztery macki, sięgające w sumie tylu pustych pól, jaka jest wartość tej liczby.
2) każdego pustego pola sięga jedna i tylko jedna macka.
Powyższe stwierdzenia to klucz do rozwiązywania macek (dokładniej o tym typie zadania – w poprzednim wpisie) i podstawa wyciągania wniosków. Ogólny, prosty wniosek jest taki, że suma liczb równa jest liczbie pustych pól.
A gdyby te sumy nie były równe, czyli gdyby na wstępie założyć, że jakiegoś pola lub pól – ale nie wiadomo których – macki nie sięgają. Pomysł takiej odmiany pojawił się dawno temu. Nie przyjął się jednak z prostego powodu: w takim układzie odpada przesłanka (2), a zadanie staje się logicznie uboższe. Nie można wówczas wnioskować np. tak: pola x musi sięgnąć macką liczba y, bo inaczej nie byłoby ono w ogóle „macane”.
Mimo tej słabości, łamigłówki z nietkniętymi polami sporadycznie pojawiały się. Poniższa pochodzi z 10. mistrzostw Japonii (2001).
Których dwóch pól macki nie sięgają?
Proste? Trudniej i ciekawiej jest wówczas, gdy pola zostaną jakoś zdyscyplinowane, np. ulokuje się dokładnie po jednym w każdym rzędzie i kolumnie. O tym będzie jednak w majowym numerze Wiedzy i Życia, a papier, jako starszy, ma przed wirtualem pierwszeństwo.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
7a i 3a. Pozdr 🙂
a3 i a7.
a3 i a7
PS. Panie Marku. A co z meta-zagadkami?
Pamiętam, czekają na obróbkę, już niedługo.
mp
Rozwiązanie to pola a3, a7.
Zaczynając od trójki na ‚b2’, potem jedyne możliwe dla dwójki na ‚c3’ i tak dalej, idzie jak po nitce, bez żadnego wysiłku umysłowego. Nie trzeba wiedzieć w ogóle ile ma być tych miejsc pustych: samo wychodzi.
a3 i a7
Zadanie początkowo mnie chwilę przytrzymało, bo nie mogłem znaleźć żadnego punktu zaczepienia, jednak jak już ruszyłem, to było dosyć łatwo.
a3, a7
Proste po znalezieniu miejsca (lewy dolny rog), od ktorego nalezy zaczac.
Pola bez macek – a3 i a7.
a
Wolne pola to a3 i a7 .
Fajne i logiczne zadanie . Niestety trochę za szybko można dojść do rozwiązania , bez konieczności wypełnienia wszystkich pól . Bardziej atrakcyjnie byłoby , gdyby wolne pola „objawiały się ” na końcu .
A w kwestii opisowej proponuję nazwać te stworzenia „wodnymi nibynóżkami” a wolne pola – nieujawnionymi wysepkami 🙂
Pozdrawiam
AC
a3 a7