Kostką w ekran
Zanosi się na łamigłówkową hossę, ale nieprędko, nic nowego, a nawet nie ma pewności, czy w ogóle. Są tylko przesłanki, że za parę lat powróci moda na kostkę Rubika. Wprawdzie ta zabawka i tak należy do wiecznie zielonych, lecz tłuste lata ma za sobą, a grono fanów – zwłaszcza tych uczestniczących w wyścigach i bijących rekordy szybkości układania – jest wprawdzie prężne, ale niszowe. Z pewnością interes rozkwitnie, gdy widzom spodoba się film, do którego przymierzają się fachowcy z „fabryki snów” – pełnometrażowy, fabularny z magicznym sześcianem, jeśli nie w roli głównej, to jako motywem przewodnim.
Póki co nie padają żadne nazwiska – scenarzysty, reżysera, aktorów. Wiadomo tylko, że ojciec kostki Ernö Rubik sprzedał prawa do wykorzystania swojego dziecka na ekranie za pośrednictwem hollywoodzkiej Creative Artist Agency, reprezentującej interesy artystów z branży m. in. filmowej.
Planowany film wpisuje się w serię podobnych, opartych na popularnych grach planszowych. W realizacji są dwa: Clue (remake czarnej komedii z 1985 roku) na podstawie gry Cluedo i Battleship na podstawie „bitwy morskiej”; w przygotowaniu jeden – oparty na Monopoly. Pozostaje tajemnicą poliszynela, że za wszystkimi tymi filmami stoi gigant branży zabawkarskiej, firma Hasbro. Z filmów podszytych grami planszowymi dotychczas przebiło się tylko Jumanji dzięki efektom specjalnym i roli Robina Williamsa.
Czy film z kostką Rubika będzie dramatem ze sfer kostkowych manipulatorów, czy horrorem z akcją wewnątrz kostki, jak w ludzkim krwiobiegu w Interkosmosie? A może odpowiednie ułożenie kostki będzie kluczem do rozwiązania zagadki kryminalnej lub uratowania ludzkości przed jakimś zagrożeniem?
CAA czeka na scenariusze, ale zanim zaczną Państwo je pisać, proponuję uporać się z innym zadaniem kostkowym, nie-Rubikowym.
Ściany sześcianu ponumerowano od 1 do 6 tak, jak w typowej kostce do gry, czyli suma liczb na każdej parze przeciwległych ścian równa jest 7. Taki sześcian ustawiamy na lewym dolnym narożnym polu szachownicy 12 x 12 (na takiej gra się np. w tzw. warcaby kanadyjskie) i zaczynamy przetaczać go – za każdym razem przez krawędź na sąsiednie pole (wielkości ścian i pól są takie same) – w kierunku przeciwległego, czyli prawego górnego narożnego pola. Zawsze przetaczamy w prawo lub do góry, czyli na całej trasie bryła odwiedzi 23 pola. Załóżmy, że na każdym odbije się, jak stempel, cyfra umieszczona na ściance, która zetknie się z danym polem.
Jaka może być największa suma wszystkich odbitych cyfr?
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
83
Największą sumą jest 83, najmniejszą78. W każdym ciągu 23 liczb jest 11 par tworzących w sumie 7 i jeszcze jedna liczba : 1,2,3,4,5 albo 6.
Hmmm… jakby nie obracać jest 11 par siódemek i jedno pole bez pary, co daje 23 ‚turlania’, czyli najlepiej na pole bez pary wybrac tak by wypadła na nim ‚6’: 11*7+6=83.
Kostke najlepiej przetaczac „schodkami” po przekatnej zaczynajac od stempla 2. Skonczy sie na stemplu 4 a po drodze bedzie powtarzal sie ciag liczb 236541. Suma wyniesie 83.
a
andy: droga jest nie ważna, wystarczy, że na pierwszym polu ‚odbijesz’ szóstkę.
Wiąz: ‚odbicie’ szóstki na pierwszym polu nie jest konieczne
witman: wiem, ale napisałem tak by pokazać, że droga nie jest ważna, bo jesli odbije sie ‚6’ (albo cokolwiek innego) to druga ‚pieczątka jest nie ważna, i tak 3 z kolei bedzie ‚1’, a czwartą dopełnienie do siódemki tej drugiej ‚pieczątki’. A zaczynając od szóstki mamy pewność, że dostaniemy najwieksza sumę, w drugą stronę trzeba by policzyć…. a nie miałem czasu na te 23 turlania 😉 (czytaj: nie chcialo mi sie).
Zadziwia mnie zgodność powyższych odpowiedzi.
Proponuję wziąć kostkę do gry i sprawdzić, czy hipoteza (max=83) jest prawdziwa.
Brawo ten Pan! – Andrzej.
Kto pierwszy poda najlepsze (max) rozwiązanie i ewentualnie najmniejszą możliwą wartość? Poza Andrzejem oczywiście.
mp
P.S. poprawiam się: ruch jest zawsze do góry i w prawo (błąd należy traktować jako literówkę)
Bez kostki ciężko, spróbowałem dojść do jakichs wniosków na planszy 5 na 5, któa potrafię objąć jakoś rozumem… zaczynając od ‚6’ chciałem polecieć na maksa 🙂 czyli w sumie 34, wszystko wskazywało, że tak jest, ale…. znalazłem trasę, która dawała wynik o jeden mniej… czyli, na planszy 12×12 może istnieć trasa dająca wyższy wynik od 83, ale intuicyjnie jestem skłonny (po doswiadczeniach na polach 4×4 i 5×5, stwierdzić, że może być to suma 82, czyli o jeden mniej od teoretycznego maksa:) a nawet poszedłbym dalej: 81 🙂
P.S. Dobrze, ze nie mam kostki w pracy…. zawsze mogę powiedzieć, że właśnie pracuję koncepcyjnie 😉
Wiązie, dzięki za aktywność (tym bardziej, że ryzykowną, bo w czasie pracy). Zmobilizowałeś i mnie do aktywności, więc napiszę nieco o moich rozważaniach w związku z komentarzem Andrzeja.
Z analizy teoretycznej (tu pomijam, bo być może napiszę odrębny tekst na ten temat) wynika, że maksymalna suma odbitych cyfr będzie istotnie większa niż 83. Jaka – to niechaj jeszcze pozostanie zagadką. Niestety, w praktyce nie tak łatwo znaleźć tego maksa, więc nie miałem pewności, czy w teorii nie ma jakiegoś błędu. W związku z tym nie uwalniałem wcześniej – jako błędnych – komentarzy z wynikiem 83, choć powinienem.
Dopiero po komentarzu Andrzeja wziąłem się ostrzej do szukania takiej trasy kostki, która daje maksa większego niż 83. I znalazłem!
Stąd moje uznanie dla Andrzeja, który nie po raz pierwszy potwierdza, że w łamaniu głowy jest mistrzem.
mp
Udało mi się znaleźć rozwiązanie, gdzie sumą jest 85.
Oto ono (myślnik to zmiana kierunku turlania):
542354-63-2-1-4-53-6-21-4-532-6-4-5
Nie wiem czy to max, dlatego ciekaw jestem rozważań teoretycznych doprowadzających do wniosku jaki musi być najwyższy wynik.
Tak, 85 to max. Teoria będzie w artykule w „Wiedzy i Życiu” lub w „Świecie Nauki”, ale dokładnie nie wiem kiedy. Gdyby jednak ktoś spróbował samodzielnie poteoretyzować w komentarzu, to oczywiście uwolnię.
mp
Ponieważ nie starczyło mi chęci na analizę teoretyczną (poczekam na publikację artykułu 🙂 ), wysupłałem trochę czasu na napisanie „brutalnego” programiku i sprawdziłem wszystkie możliwości dla lewoskrętnej kostki.
Oto uzyskane sumy i liczby sposobów turlania, które taką sumę dają:
85, 84, 76, 77 -> 526254 sposobów.
83 i 78 -> 2120056.
79, 80, 81, 82 -> 2646310.
1 | puste | 2
puste | puste | puste
4 | puste | 3
Założenia:
– w puste pola wpisać liczby od 5 do 9
– sąsiednie pola to te które mają wspólny bok
– sąsiednie pole z liczbą 5 daje sumę 13
– sąsiednie pole z liczbą 6 daje sumę 13
no i co z tym można zrobić ?