Ratuj prezydenta!

Czy można ułożyć proste zadanie matematyczne i w związku z tym trafić na łamy prasy i portali internetowych jako ofiara „represji”? Nie jest to takie trudne, jeśli media pomogą.

Portal onet.pl donosi za serwisem telegraph.co.uk, że nauczyciel z Sankt Petersburga Grigorij Czepiczew na wyraźne żądanie władz usunął z witryny internetowej zadanie, które sugerowało, że Władimir Putin jest potężniejszy niż Dmitrij Miedwiediew. W zadaniu chodziło o to, aby prezydent odgadł liczbę, którą pomyślał premier, bo jeżeli nie, to Putin zdymisjonuje Miedwiediewa. Rozwiązując zadanie ratujemy prezydenta. Pełny tekst newsa jest tu.

A teraz to, co mało kogo interesuje, czyli prawdziwe szczegóły.
Główny bohater nie nazywa się Czepiczew, tylko Czikiszew. Nie jest nauczycielem, tylko 21-letnim studentem, który dorabia sobie prowadząc kółko matematyczne w Pałacu Młodzieży (to, co jest rozwiązywane na kółku, trafia do sieci). Władze nie nakazały mu usunąć zadania, tylko usunął je sam, aby przerwać szum, który powstał po notce na ten temat zamieszczonej w petersburskim wydaniu dziennika Metro. Brytyjski korespondent w Sankt Petersburgu zauważył to, a w świat wyfrunęła kaczka o nauczycielu matematyki „gnębionym” przez władze. Gdy sprawa przycichnie, zadanie ma wrócić na stronę. Brzmi tak:

Władimir Putin ukrywa w tajemnicy trzy liczby dwucyfrowe – a, b, c. Dmitrij Miedwiediew ma wymienić trzy liczby – x, y, z, po czym Putin poda mu wynik działania ax + by + cz. Miedwiediew powinien na tej podstawie odgadnąć liczby a, b, c, bo jak nie, to zostanie zwolniony z piastowanego urzędu.
Uratuj Miedwiediewa, czyli poczuj sie jego doradcą i zaproponuj takie liczby
x, y, z, które pozwolą jemu i Tobie zachować fotel.

Trudno się dziwić, że w następstwie całego zamieszania pojawił się popyt na nieistniejący zbiór zadań Grigorija Czikiszewa, a na rosyjskich stronach sypnęło naśladownictwami w rodzaju:

Miedwiediew obserwuje przez mikroskop nanostrukturę. Z tyłu podkrada się Putin, wylewa na niego wiadro wody i zaczyna uciekać z prędkością 12 km/h. Miedwiediew otrząsa się przez 3 sekundy po czym zaczyna gonić Putina. Po ilu sekundach go złapie, jeśli porusza się z przyspieszeniem 1,5 g?

Czy to nie brzmi bardziej zachęcająco niż: „Z punktu A do punktu B…” itd.? Po prostu aż chce się rozwiązywać.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.