Tureckie kazanie
Dawno temu jakaś dobra dusza przesłała mi adres strony z Łamiblogowym wpisem przetłumaczonym na francuski. Ostatnio Łamiblog zaczął się pojawiać w Turcji, ale w druku – wybrane wpisy zamieszcza czasopismo poświęcone główkowaniu Akil oyunlari (litery „i” powinny być bez kropek, ale tu się nie da), czyli Gry umysłowe. Zanim podbiję inne języki, postanowiłem w rewanżu przedstawiać od czasu do czasu smakołyki ze wspomnianego pisma, oczywiście w miarę oryginalne i proste formalnie, czyli takie, jakie lubię. Przeglądając ostatni numer (już 70), starałem się domyślać z przykładów reguł nieznanych mi rodzajów zadań, bo turecki jest językiem zdecydowanie obcym, choć podobno łatwym do opanowania. Nieznanym okazało się jednak zadanie, które w pierwszej chwili robiło wrażenie znajomego i dopiero po dokładnym przyjrzeniu się przykładowi doszedłem do wniosku, że reguły są inne, niż przypuszczałem. Ale jakie? Oto ów przykład:
Diagram należy podzielić na działki wzdłuż oznaczonych linii tak, aby w każdej działce znalazły się dwie liczby – to oczywiste. A co poza tym? W znanych mi podobnych zadaniach liczba pól każdej działki jest jakoś powiązana ze znajdującą się w niej parą liczb, na przykład równa ich różnicy lub sumie. Tutaj do działek i liczb nic konkretnego nie potrafiłem przypasować. Zdesperowany skorzystałem w końcu z googlowego tłumacza i okazało się, że autor zadania Serkan Yürkeli pokazał mi figę. Reguły trzeba… odgadnąć samemu na podstawie przykładu, czyli jest to zabawa indukcyjna taka, jak już parokrotnie bywało w Łamiblogu. A gdy się reguły odgadnie, warto spróbować rozwiązać dwa zadania zamieszczone w piśmie. Poniżej jedno z nich.
Patrząc na przykład i zadanie wciąż czuję się jak na tureckim kazaniu. A Państwo?
Osoby, którym uda się odgadnąć regułę i rozwiązać zadanie, proszę o podanie, z jaką liczbą znajduje się w działce każda liczba dwucyfrowa. Takie rozwiązania będę ujawniał natychmiast, dodając, czy są poprawne, czy nie (jeżeli w międzyczasie poznam właściwą regułę). Opisy reguł – w terminie określonym poniżej.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
11-2
11-7
12-3
Ps. Pozdrawiam po bardzo długiej przerwie 🙂
Zasada podziału nie stanowi problemu, trochę trudniej z rozwiązaniem zadania.
Należy podzielić diagram na działki, gdzie każda działka składa się z kwadracików o liczbie z wnętrza przedziału liczbowego określonego liczbami z działki.
Pozdrawiam
Ja od rana siedze jak na tureckim kazaniu, wymyslalem juz przedziwne rzeczy, rózne zaleznosci: sumy, roznice, iloczyny, ilorazy, kombinacje ich w powiazaniu z iloscia kratek obszarow i ….. nic 🙁 nie znalazlem jak narazie zadnej zaleznosci 🙁
A ja już z znam regułę i zgadzam się z Agnieszką (powyżej) i Michałem (poniżej). Jest sprytna i prosta. Szukanie zawiłych zależności wiedzie na manowce 😉 .
mp
Zgadzam się z Agnieszką, otrzymałem takie same pary.
Mam pytanie do Pana. Skąd ma Pan dostęp do wydawnictw zagranicznych (japońskie, tureckie…) Czy jest jakieś miejsce w Polsce, gdzie można zdobyć takowe? W Polsce niestety nie spotkałem się z żadnym czasopismem, które zawierałoby zadania różnego typu (najczęściej jest tylko sudoku + ewentualnie jakaś „oklepana” łamigłówka).
Proszę o odpowiedź tutaj lub mailem.
Pozdrawiam
Michał
Czasopisma zagraniczne otrzymuję po znajomości, ale można je zaprenumerować. Po tytułach lub nazwach wydawnictw łatwo wygooglać potrzebne informacje.
mp
11-2, 12-3, 11-7
Na regułę wpadłam właściwie od razu – liczba pól w działce jest większa niż mniejsza z liczb w parze i mniejsza niż większa z liczb w parze.
Pozdrawiam 🙂
pole figury musi się zawierać pomiedzy dwoma leżącymi na niej liczbami
pozdr
Zrobilem przed chwilką drugie podejscie, ale ta reguła jest za sprytna, zależność ilości pól z mniejszą liczbą z tych dwóch jest prosta…. ale ‚1’ z przykład mi nie pasuje:) Jakieś tam wnioski mam i widać, że druga liczba, ta większa zwiększa wielkość obszaru jakoś skokowo….