Tureckie kazanie

Dawno temu jakaś dobra dusza przesłała mi adres strony z Łamiblogowym wpisem przetłumaczonym na francuski. Ostatnio Łamiblog zaczął się pojawiać w Turcji, ale w druku – wybrane wpisy zamieszcza czasopismo poświęcone główkowaniu Akil oyunlari (litery „i” powinny być bez kropek, ale tu się nie da), czyli Gry umysłowe. Zanim podbiję inne języki, postanowiłem w rewanżu przedstawiać od czasu do czasu smakołyki ze wspomnianego pisma, oczywiście w miarę oryginalne i proste formalnie, czyli takie, jakie lubię. Przeglądając ostatni numer (już 70), starałem się domyślać z przykładów reguł nieznanych mi rodzajów zadań, bo turecki jest językiem zdecydowanie obcym, choć podobno łatwym do opanowania. Nieznanym okazało się jednak zadanie, które w pierwszej chwili robiło wrażenie znajomego i dopiero po dokładnym przyjrzeniu się przykładowi doszedłem do wniosku, że reguły są inne, niż przypuszczałem.  Ale jakie? Oto ów przykład:

Diagram należy podzielić na działki wzdłuż oznaczonych linii tak, aby w każdej działce znalazły się dwie liczby – to oczywiste. A co poza tym? W znanych mi podobnych zadaniach liczba pól każdej działki jest jakoś powiązana ze znajdującą się w niej parą liczb, na przykład równa ich różnicy lub sumie. Tutaj do działek i liczb nic konkretnego nie potrafiłem przypasować. Zdesperowany skorzystałem w końcu z googlowego tłumacza i okazało się, że autor zadania Serkan Yürkeli pokazał mi figę. Reguły trzeba… odgadnąć samemu na podstawie przykładu, czyli jest to zabawa indukcyjna taka, jak już parokrotnie bywało w Łamiblogu. A gdy się reguły odgadnie, warto spróbować rozwiązać dwa zadania zamieszczone w piśmie. Poniżej jedno z nich.

Patrząc na przykład i zadanie wciąż czuję się jak na tureckim kazaniu. A Państwo?

Osoby, którym uda się odgadnąć regułę i rozwiązać zadanie, proszę o podanie, z jaką liczbą znajduje się w działce każda liczba dwucyfrowa. Takie rozwiązania będę ujawniał natychmiast, dodając, czy są poprawne, czy nie (jeżeli w międzyczasie poznam właściwą regułę). Opisy reguł – w terminie określonym poniżej.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.