Domino i polityka
Niespełna rok temu Wenezuela uznała niepodległość Abchazji i jest jednym z czterech państw (obok Rosji, Nikaragui i Nauru), które to uczyniły. Przed miesiącem prezydent Abchazji, Siergiej Bagapsz, złożył pierwszą oficjalną wizytę w Wenezueli. W ramach zacieśniania więzi i szukania wspólnych płaszczyzn prezydenci Chavez i Bagapsz nawiązali do… gry w domino, która jest bardzo popularna w obu krajach. Nie chodzi tylko o to, że tu i tam grywa się familijnie lub towarzysko, np. podczas sjesty. Sprawa jest poważniejsza: istnieją wenezuelska i abchaska federacje gry w domino. Obie należą do międzynarodowej federacji, zrzeszającej kilkadziesiąt państw, głównie z Ameryki Łacińskiej, ale także np. Hiszpanię (najbardziej „zdominowaną” w Europie), USA, Rosję i Chiny. Chodzi o umysłową, sportową wersję gry, w której uczestniczą pary, jak w brydżu.
Abchascy dominiści są jedynymi sportowcami z tego kraju startującymi w zawodach międzynarodowych. W innych dyscyplinach, zwłaszcza olimpijskich, reprezentanci tzw. państw „nieuznawanych” są praktycznie odcięci od rywalizacji na arenie międzynarodowej. Nawet jeśli sportowcy z tych krajów są zapraszani na duże oficjalne imprezy, to zwykle nie otrzymują wiz – tak było na przykład w przypadku abchaskich piłkarzy, grających w futsal, zaproszonych na turniej do Hiszpanii. Natomiast abchascy gracze w domino nie mieli w tym roku problemów z dotarciem na mistrzostwa świata do Las Vegas. W silnej konkurencji (blisko 500 reprezentantów z 25 krajów) zajęli miejsca w trzeciej dziesiątce. Dominowali, jak łatwo się domyślić 🙂 , dominiści z Dominikany oraz innych państw znad Morza Karaibskiego.
Pora wyjąć z szuflad komplety płaskich kamieni z oczkami i zacząć trenować, bo w przyszłym roku na 9. World Domino Championships będzie niedaleko – wystarczy skok nad Morze Czarne do znanego abchaskiego (de iure gruzińskiego) kurortu Suchumi. Tylko czy w Polsce ktoś gra w sportowe domino?
Czas trwania partii bywa różny – zdarza się, że tylko kilka minut, zwykle kilkanaście, do pół godziny. Proponuję pogłówkować nad zadaniem związanym z krótką partią. Zakładam, że wiedzą Państwo, jak wygląda komplet kamieni (jest ich 28 i obejmują wszystkie kombinacje par liczb od 0 do 6) oraz jaka jest podstawowa reguła (gracze dokładają kolejno po jednym kamieniu, tworząc jeden łańcuch; na stykających się połówkach powinny być takie same liczby oczek).
Grały cztery osoby – A, B, C, D i wykładały kamienie w takiej samej kolejności (alfabetycznej). A zaczynając położył 4-6. B zakończył partię dokładając dziesiąty kamień – 3-6 do kończącego łańcuch z jednej strony kamienia 0-3. Jakie kamienie wykładali gracze w kolejnych ruchach, jeśli sumy oczek na kamieniach, które wyłożył każdy z nich wynosiły: A – 29, B – 23, C – 20, D – 6?
Podpowiedź: zakończenie partii oznacza w tym przypadku, że na obu końcach utworzonego łańcucha są liczby oczek, których nie ma na żadnej połówce pozostałych 18 kamieni, którymi dysponują gracze.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
Z tego co wiem, w dominie (podobnie jak np. w zawodowym boksie) jest kilka międzynarodowych federacji i każda z nich organizuje turnieje o mistrzostwo świata.
Nawiasem mówiąc nie jest jeszcze pewne, czy następne mistrzostwa odbędą się w Abchazji. Na razie organizatorzy czekają na przyjazd komisji z Międzynarodowej Federacji Domina (International Federation of Dominoes), która to komisja ma na miejscu stwierdzić, czy są spełnione warunki do przeprowadzenia mistrzostw (coś jak wizyty komisji z UEFA przed Euro2012).
Istotnie, są jeszcze dwie organizacje, ale ich ranga jest znacznie mniejsza i mają nieco inny charakter: FIDO (domino przynajmniej dwunastkowe) i PDA (zawodowcy). W tym roku na kongresie dominowym w Barcelonie zgłoszono też projekt powołania federacji europejskiej.
Komu domino kojarzy się z dziecinną zabawą, ten może popukać się w czoło, czytając takie newsy. Po zobaczeniu dominowych turniejów, np. na Jamajce lub w Armenii (są także transmisje telewizyjne), zmienia się zdanie.
m
[A9 (6,6)][C7 (6,5)][C3 (5,4)][A1 (4,6)][B2 (6,2)][D4 (2,1)][A5 (1,6)][B6 (6,0)][D8 (0,3)][B10 (3,6)]
Gracze wyłożyli:
A; 4-6, 1-6, 6-6
B:2-6, 0-6, 3-6
C: 4-5, 5-6
D: 1-2, 0-3
Otrzymali ciąg: 6-3,3-0,0-6,6-1,1-2,2-6,6-4,4-5,5-6,6-6
66 – 65 – 54 – 46 – 62 – 21 – 16 – 60 – 03 – 36
I C A B D
II C A B D
III A B
A – 46 16 66
B – 62 60 36
C – 54 65
D – 21 03
Na końcach leżą 6, a nikt już nich nie posiada, zatem mamy koniec. Zadanie bardzo interesujące, moim zdaniem dość trudne.
Komentarz trochę zmienił swój wygląd po dodaniu. Cztery pierwsze linie miały pokazywać jak dokładane są domina.
Na szczęście druga część komentarza wyjaśnia wszystko.
Jak znam Abchazów, to stadion do gry w domino będzie gotowy na czas.
Rosjanie pomogą.
zz
Po kolei wykładano
___A:____B:___C:___D
(4|6)-(6|2)-(5|4)-(2|1)
(1|6)-(6|0)-(6|5)-(0|3)
(6|6)-(3-6)
w rezultacie powstał taki szereg
(6:6)(6:5)(5:4)(4:6)(6:2)((2:1)(1:6)(6:0)(0:3)(3:6)
Gdyby traktować to nie jako łamigłówkę lecz opis rzeczywistej gry, można uznać, że gracz A popełnił błąd. Powinien zacząć od wyłożenia kamienia 6-6. Na jego szczęście zdołał wyłożyć go później. Być może (choć nie znając składu jego ręki nie można być tego pewnym) błąd popełnił również gracz D, wykładając kamienie z bardzo małą liczbą oczek.
Zagranie gracza B, który dokładając kamień 3-6 zamknął łańcuch, Rosjanin nazwał by „położeniem ryby”.
O różnych grach w domino mozna przeczytać na stronie
http://www.dominozone.republika.pl/