Kształt spod łamańca

Brawa dla Karzyma i Antypa za uporanie się z trudnym zadaniem z poprzedniego wpisu, polegającym na ułożeniu ośmiu ołówków (niekoniecznie równej długości) tak, aby każdy dotykał siedmiu pozostałych. Podstawowe rozwiązanie jest jedno: dwie warstwy po 4 ołówki w każdej – trzy zbieżne, czwarty dotykający ich rozbieżnych końców; warstwy są względem siebie obrócone tak, by każdy ołówek z jednej warstwy dotykał każdego w drugiej. W eleganckim symetrycznym układzie wygląda to tak:

Dwa rozwiązania zaproponowane przez Antypa są bliźniacze, choć topologicznie różne, ponieważ w jednym z nich styk pary ołówków jest odcinkiem, a nie punktem.

Antyp wygrał także konkurs z przedpoprzedniego wpisu, polegający na ułożeniu równości z dokładnie czterema różnymi znakami działań, dokładnie dziesięcioma różnym cyframi i wynikiem – liczbą czterocyfrową (ponadto z całkowitym wynikiem dzielenia). W dodatku wygrał niejako w dwóch konkurencjach, natomiast wcześniej w komentarzu… zrezygnował z nagrody. Czy to oznacza także rezygnację z dwóch nagród, przysługujących podwójnemu laureatowi? Obie nagrody – gry Blokus – czekają. 

Gwoli formalności wszystkie różne (inna liczba 4-cyfrowa) rozwiązania zabawy:
(7+9)*65-4/2=1038;  (3+8)*97-4/2 = 1065;  (6+9)*83-0/7=1245

Jeszcze całkiem nie porzucamy ołówków, jeden z nich pojawi się w roli drugoplanowej, natomiast w głównej wystąpią płaskie listewki – trzy długie (równe) i trzy krótkie (też równe). Wszystkie połączone są przegubowo, jak części miarki składanej, zwanej calówką – tworzą łamaniec przedstawiony na rysunku:

Czarne punkty to przeguby nieruchome – miejsca w których łamaniec przytwierdzony jest do podłoża – znajdują się one w wierzchołkach trójkąta równobocznego. Niebieskie przeguby i czerwony to luzaki. W czerwonym umieszczony jest ołówek, który można przesuwać rysując na papierze umieszczonym pod łamańcem, ale oczywiście w ramach obszaru ograniczonego zasięgiem listewek. Proszę możliwie zwięźle i precyzyjnie opisać kształt, który wyznaczają granice tego obszaru. Może ktoś spróbuje określić ten kształt (figurę) dwoma słowami. Zadanie stanowi oczywiście test inteligencji i wyobraźni, więc praktyczne konstruowanie łamańca jest niewskazane, choć bez rysowania zapewne się nie obejdzie.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.