Kryptoanegdotka
Przed wielu laty, gdy komputery osobiste dopiero raczkowały, niektóre rodzaje łamigłówek – zwłaszcza te trudniejsze, konkursowe – cieszyły się większym wzięciem niż dziś. Szanse były bardziej wyrównane, bo zdecydowana większość rozwiązujących mogła liczyć tylko na własny mózg, a na elektronowy nie. Do takich łamigłówek należały kryptarytmy, w których chodziło o ujawnienie działań algebraicznych zaszyfrowanych literami; wiadomo było tylko, że takim samym literom odpowiadają jednakowe cyfry, a różnym – różne. To proces jakby odwrotny niż w kryptologii, gdzie tekst bywa szyfrowany liczbami, choć w gruncie rzeczy taki sam, bo w obu przypadkach jedne znaki zastępowane są innymi.
Za najcenniejsze, ze względu na szczególny smaczek, uchodzą kryptarytmy zwane czasem alfametykami, złożone ze słów tworzących w miarę sensowną „arytmetycznie” albo poprawną gramatycznie całość (w Łamiblogu zamieszczałem już kilka klasycznych przykładów). Kiedyś w rozmowie z pewnym włoskim kolegą po fachu na temat takich urokliwych alfametyków przytoczyłem polski przykład, który wówczas wpadł mi do głowy:
Łamigłówkowo idealny nie jest, bo rozwiązania są dwa, ale nadrabia tę słabość sensem.
Po paru miesiącach we włoskim czasopiśmie poświęconym grom i łamigłówkom ukazał się artykuł zawierający przykłady najciekawszych znaczeniowo alfametyków w różnych językach, a wśród nich także „całuśny”, który wyglądał tak:
Niefortunna zmiana spowodowała, że rozwiązania nie było, ale w następnym numerze zamieszczono wyjaśnienie. Jak się potem dowiedziałem, na chybcika próbowano wybrnąć z opresji, bo wszystko działo się tuż przed oddaniem numeru z przeprosinami i poprawką do druku. Ze słownikiem włosko-polskim były problemy, Internet też dopiero raczkował, ale ktoś przypomniał sobie informację autora artykułu, że jakaś litera była czysto polska. Znalazł więc gdzieś polski alfabet i zaczął kombinować ze znakami diakrytycznymi – kreseczkami i ogonkami. Założył także – i to doprowadziło do zaskakującej „poprawki” – że rozwiązanie, jak przystało na przyzwoity kryptartytm, musi być tylko jedno. No i wykombinował.
W wyjaśnieniu pojawiła się informacja, że pewna litera powinna być „trochę inna”. O którą literę chodziło?
Komentarze
O literę S
Kryptarytm po modyfikacji wyglądał tak:
USTA + USTA = CATUŚ
Rozw. 9248+9248=18496
Przy okazji, kto znajdzie rozwiązanie takiego kryptarytmu
DAEWOO=D!+A!-E!+W!+O!-O!
Wykrzykniki to oczywiście symbol silni.
Antyp
Zamiast CATUS – CATUŚ
9248+9248=18496
USTA+USTA=CAŁUS:
6432+6432=12864 albo 6482+6482=12964
D=3,A=5,E=7,W=9,O=6
Być może chodziło o literę – U (pod kreską).
…………………………………………..
DAEWOO=D!+A!-E!+W!+O!-O!
357966=3!+5!-7!+9!+6!-6!
Jedno rozwiązanie powstanie gdy kryptarytm zmienimy na: usta+usta=catuś. Z treści wynika że chodziło o jedną literę więc raczej nie będzie to postać uśta+uśta=catus.
Dziękuję Panie Marku za ten przypadek. Od lat staram się brać udział w różnych imprezach łamigłówkowych. Analizując tu podany przykład zwróciłem uwagę na kilka zależności obowiązujących w kryptarytmach oraz trochę usystematyzowałem dotychczasowe doświadczenia w ich rozwiązywaniu dzięki czemu mam nadzieję w przyszłości szybciej rozwiązywać tego typu zadania. A niestety bez jakiegoś „popchnięcia” raczej by mi się nie chciało tego wykonać.
Serdecznie pozdrawiam
peha
Wiem, że alfametyki w dobie komputerów już niemodne, ale układam je dla rozrywki ( w pociągu zazwyczaj, na linii otwockiej) i ciagle to lubię. Szczególnie lubię układać nie te „arytmetyczne”, jak : słowo + słowo + słowo = banał, parka + parka = czworo albo kreska + kreska = figura, ale takie, które mają postać ładnego zdania – na ogół zwiazanego z aktualną porą roku albo okolicznościami (nawet politycznymi – z tych ostatnich niektóre się oczywiście zdezaktualizowały). Mam ich mnóstwo. Często sens z nawiązką kompensuje „brak” w postaci istnienia więcej niż jednego rozwiązania. Podaję kilka z tych, które mają jedno rozwiązanie, za to często sporo polskich liter:
1. SZEWC + BOSO = CHODZI
2. ŚWIDER + WIŚLE + ŚLE + ŚWIEŻE = WIEŚCI
3. CZASEM + KLĘSKA + CZASEM = SUKCES
4. CAŁE + BUTY + CENNYM = ATUTEM
5. ŚNIEG + Z +NIZIN + GINIE = MIGIEM
6. JESIEŃ + ŚCIELE + SIENIE = LIŚCIEM
Pozdrawiam
K. Lipszyc
Urok zabawy w układanie alfametyków polega na tym, że ma ona, jak medal, dwie strony. Układa się językowy awers, a rewers arytmetyczny jakby równocześnie układa się sam. Jeśli wyjdzie jak w przykładzie z SZEWCem lub SUKCESem, jest satysfakcja ze zdobycia złotego medalu. Oczywiście pozostałe też fajne.
Pozdrav
mp
Dziekuje za mile slowa. Bardzo mnie ucieszyly.
Pozdrawiam
KL
Dobry wieczor,
Nie moge sie powstrzymac, zeby nie podac kryptarytmu ( OK, alfametyku), ktorego wymyslenie i rozwiazywanie sprawilo mi w tym tygodniu sporo przyjemnosci.
Jest on dedykowany Melchiorowi Wankowiczowi i ma jedno rozwiazanie:
CUKIER + KRZEPI + KECZUP = LEPIEJ.
Oczywiscie przed „kechupem”, probowalam wielu rzeczy,ktore krzepia lepiej niz cukier, ale albo dawaly za duzo rozwiazan, albo w ogole nie dawaly, albo a-k byl za trudny do rozwiazywania w glowie. Moze zreszta ktos mialby lepszy pomysl..
Moje wczesniejsze dedykacje to
Tuwimowi ( na podstawie palindromu z „Pegaza Debem” – Muzo raz daj jad za rozum)
MUZO + RAZ + DAJ = ROZUM (jedno rozwiazanie)
oraz S.J. Lecowi na 100lecie urodzin w zeszlym roku:
RZECZ + LECA + NADER = CELNA.
Znalazlam jedno rozwiazanie i sadzilam, ze jest ich wlasnie tyle, ale p. Jacek Szczap, ktoremu to przeslalam, znalazl drugie. I faktycznie sa dwa.
Pozdrawiam
Katarzyna Lipszyc
Pani Katarzyno, zamiast korzystać z pośrednictwa Pana Szczapa można samemu skorzystać z programu, np. tu:
http://www.math.ubc.ca/~israel/applet/metic/metic.html
A trzy kryptarytmy, jako sensowne układanki, są rzeczywiście prima
mp
Dziekuje bardzo za adres do programu, pewnie sie przyda, choc nie wiem jak tam z polskimi literami. Ja od roku, kiedy to pierwszy raz wstukalam w Googlu haslo ” kryptarytm”, mam w zasadzie- taki kulawy (bo nie zawsze sie ta strona otwiera) – dostep do programu przez: www. argo. pl.eu.org/~josh/kryptarytm/index.html. Natomiast, z reka na sercu, korzystam z niego tylko i wylacznie dla sprawdzenia lamiglowek, ktore juz rozwiazalam na papierze – ani razu nie bylo inaczej. Bo i po co: to tak jakby poznac rozwiazanie zagadki kryminalnej bez przeczytania ksiazki, czy obejrzenia filmu. I jeszcze zrezygnowac z czytania czy ogladania, bo rozwiazanie jest kiepskie. A przeciez po drodze moglo byc tyle ciekawych rzeczy.To z punktu widzenia rozwiazujacego lamiglowke, a jesli ktos ja uklada i nie „obrobi” jej dokladnie w glowie, zanim przepusci przez program, traci bezpowrotnie szanse, zeby sprawdzic, czy to da sie w glowie rozwiazac, czy nie.A zabawa mimo wszystko jest fajna, bo opiera sie tylko na prostych algorytmach arytmetyki, stwarzajac jednak mnostwo mozliwosci. Ja sie zaczelam w nia bawic po przetlumaczeniu zbioru zadan konkursowych nastolatkow wydanego przez Cambridge Uni.Press, bo mi dokuczalo, ze w tlumaczeniu musialam zostawic liczne tam alfametyki w postaci oryginalnej, jak obce cialo. Najwyrazniej Anglicy doceniaja wartosc edukacyjna takiej zabawy. U nas jest inaczej. Troche uczylam dzieciaki i stwierdzilam, ze z wyjatkiem bardzo zdolnych i „mathematically oriented’, zupelnie ich to nie ciagnie – matematyka to jednak bardzo wyniosla pani. Popularnosc Sudoku, ktora obserwuje np. w pociagu podmiejskim, to co innego, nie wchodza w gre zadne relacje miedzy liczbami, tylko logiczne rozumowanie, moglyby to byc kolory czy znaczki. Przepraszam, ze sie rozpisalam, moze dlatego, ze
od + mrozu + rozum = krótki (2 rozwiazania)
Pozdrawiam
K. Lipszyc
Wraz z zyczeniami szczesliwego Nowego Roku podaje kryptarytm na czesc tegoz :
MAJ + CZY = ZI*MA
Z + NA*MI = JAZZ traktowane jako uklad rownan.
Jedno rozwiazanie: zaczynajac od JAZZ = 2011 latwo je znalezc.
Pozdrawiam
K. Lipszyc
Rozwiązanie
Z A I M J C Y N
1 0 7 6 2 4 8 3
Dla Antypa albo kogos innego:
LAS*LAS = MULTUM
LALA + LALA = AUAU
(tez jako uklad rownan)
L A S M U T
3 7 9 1 4 6
No wlasnie. Samo pierwsze rownanie ma dwa rozwiazania i nie tak latwo je znalezc, a „Lale” eliminuja jedno z nich i to pozostale latwo znalezc bez kalkulatora. Jest to jakies lekarstwo na wielokrotnosc rozwiazan, ale nie zawsze sie udaje.
Np.
KATODA + ANODA = OGNIWO
ma dwa
– moze da sie ta droga jedno wyeliminowac?
Kryptarytm na marzec 2011:
TSUNAMI – ZMIATA = MIASTA
2 rozwiazania
czy moglby ktos podac mi rozwiazanie do lamiglowki szewc+chodzi=boso? z gory dziekuje
Chyba powinno być szewc+boso=chodzi. Wtedy rozwiązanie: 95861+7393=103254
mp
Dopiero zacząłem się w to bawić i chyba mnie to wciągnie bo jedno z rozwiązań: „usta+usta” ułożyłem od razu. 6432+6432=12864
Wg informacji podanej przez „Rozrywkę” nr 8 Pani Katarzyna Lipszyc zmarła w lutym tego roku.
Cytat z jednego z wpisów Pani Katarzyny
CUKIER + KRZEPI + KECZUP = LEPIEJ.
Oczywiście przed „ketchupem”, próbowalam wielu rzeczy, które krzepią lepiej niż cukier, ale albo dawaly za duzo rozwiazan, albo w ogole nie dawaly, albo a-k byl za trudny do rozwiazywania w glowie. Moze zreszta ktos mialby lepszy pomysl.
Moja propozycja
CUKIER + KRZEPI + PIKLE = LEPIEJ.
Nie wiem czy PIKLE krzepią lepiej niż KECZUP, ale zadanie ma jedno rozwiązanie.