Pierwiastkuję politykę

Przedwczoraj wypadły urodziny miesiąca. Niby nic niezwykłego, bo są co miesiąc, ale przedwczorajsze były szczególne – takie bywają tylko dziewięć razy na sto lat. Tak rzadko bowiem trafia się niejako z definicji przypisany  niektórym, ale bardzo nielicznym urodzinom miesiąca Dzień Pierwiastka Kwadratowego.

Pochodom, festynom, sympozjom naukowym i degustacjom pokrojonych w kwadraciki warzyw korzennych korzeniowych (głównie rzodkiewek i marchewek) – zgodnie z anglosaską tradycją („root” oznacza jak wiadomo zarówno „pierwiastek”, jak i „korzeń”) – nie było końca. Zamierzałem wczoraj zdać relację z obchodów, ale ponieważ świętowałem zbyt hucznie, nie ograniczając się do warzyw, więc jeszcze w środę z trudem rozróżniałem klawisze z literkami, nie mówiąc o trafianiu w nie.

Dzień sqrt wymyślił w 1981 roku Ron Gordon, nauczyciel z Redwood City (aglomeracja San Francisco), bez szczególnego powodu – ot tak, dla matematycznej hecy. Przypada wtedy, gdy liczby oznaczające dzień i miesiąc są identyczne oraz równe pierwiastkowi kwadratowemu z liczby oznaczającej rok (tysiące i setki pomijamy). Pomysłodawca krzewi ideę od 09.09.1981 – okazjonalnie, siłą rzeczy, ale bardzo intensywnie. W tym roku rozsyłaną Internetem informację podało bardzo wiele gazet, także kilka polskich, m.in. Rzeczpospolita. Następna okazja do świętowania wypadnie za 7 lat 4 kwietnia. Pan Gordon ogłosił przy okazji konkurs na „logo” dnia. Projekty można nadsyłać do godziny 3 rano (czasu pacyficznego) 18 marca, czyli w ciągu 339 godzin od święta, pod adresem rgordon@seq.org. Pula nagród wynosi 339 dolarów.

Świętując postanowiłem spierwiastkować POLITYKĘ. W tym celu litery w słowie POLITYKA zastąpiłem cyframi – oczywiście każda cyfra była inna, bo różne są litery. Zrobiłem to na chybił trafił, unikając tylko zera na początku. Z otrzymanej w ten sposób liczby ośmiocyfrowej wyciągnąłem pierwiastek. A proste pytanie brzmi: jaką miałem szansę, że wynikiem będzie liczba całkowita, jeśli wiadomo, że ośmiocyfrowych kwadratów liczb całkowitych złożonych z różnych cyfr jest 97?

PS Los mi sprzyjał i wynik nie tylko okazał się liczbą całkowitą, ale także występowała w nim tylko jedna cyfra. Jaka?