W kółko sudoku

Jak swego czasu zapowiadałem, gdybym został ministrem edukacji, wprowadziłbym do szkół gry logiczne, ze szczególnym uwzględnieniem szachów. Póki co zanosi się na to, że mojej obietnicy dotrzymają inni. W każdym razie sprawy zaczęły się toczyć w dobrym kierunku – galicyjscy sojusznicy Łamiblogu w grudniu powołali do życia Podkarpacką Akademię Szachów. W blisko tysiącu szkół tego regionu mają powstać szkółki szachowe – przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia jest podkarpacki kurator oświaty Maciej Karasiński. Na podanej stronie warto zwrócić uwagę na wykaz: „Czego szachy uczą, co kształtują i rozwijają”. Lista mocnych argumentów za grą jest pokaźna, nawet jeśli uznać, że niektóre dotyczą tego samego, tylko są w różny sposób sformułowane.

Druga sprawa, do której na chwilę powracam, jest lżejszego kalibru. Pisząc o grze Connect Four stwierdziłem, że zamierzam rzucić wyzwanie mistrzyni tej gry Beyonce Knowles, która poza tym jest osobą urodziwą i rozśpiewaną. Przeczytawszy mój wpis, gwiazda wzięła się solidnie do treningu, o czym świadczy internetowy news, dotyczący serii sparingowych pojedynków z raperem Kanye Westem. Z przedstawionego na zdjęciu finału jednej z rozgrywek można by sądzić, że przeciwnik nie był jednak zbyt mocny.

Wśród koneserów sudoku wciąż modne są zadania stanowiące połączenie sudoku z innymi rodzajami łamigłówek. Mistrz świata Thomas Snyder przygotowuje do druku zbiór Battleship sudoku. Kilka innych sudokowych „mieszańców” przedstawię bliżej przy innej okazji. Tymczasem parę słów o odmianie mocno zakręconej – w przenośni i dosłownie, która cieszyła sie powodzeniem właściwie tylko w Wielkiej Brytanii. Chodzi o…

Sudoku koliste

 Sudko_1.JPG

Dziesięć różnych cyfr – od 0 do 9 – powinno znaleźć się w dziesięciu polach na każdym pierścieniu oraz w każdej parze sąsiednich wycinków 5-polowych.

Odmiana ta stanowiła w latach 2005-2006 łamigłówkową wizytówkę dziennika The Sunday Telegraph. To chyba jedyny wariant sudoku, do wymyślenia którego przyznał się matematyk z profesorskim tytułem, Peter Higgins, wykładowca University of Essex, specjalista w dziedzinie struktur algebraicznych.

Okrąglak pojawiał się też w innych krajach, zwykle z nieco zmodyfikowanymi regułami i pod hiszpańską nazwą ensaimada (skąd takie określenie? – oto zagadka dla… smakoszy), ale nigdzie się nie przyjął. Dlaczego przypadł do gustu wyspiarzom – trudno powiedzieć. Może są bardziej odporni na zawroty głowy, a może mają szczególny sentyment nie tylko do rozrywek umysłowych, ale także do kół. Są wszak „twórcami” kręgów zbożowych.

W minionym roku inne koła znalazły się wśród zadań na krajowych eliminacjach do 2 Mistrzostw Świata w Sudoku – w Rosji i w Słowacji. Oba przedstawiam poniżej. Z rozmiarów nietrudno odgadnąć, które zadanie skąd pochodzi. Mniejsze to Tarcza, większe Ring.

Sudko_2.jpg 

Tarcza
Do pól należy wpisać cyfry od 1 do 6. Wszystkie powinny występować na każdym pierścieniu i w każdym jednokolorowym obszarze. W stykających się (także rogami) polach cyfry powinny być różne.

Ring
Każde trzy kolejne sektory 3×9 tworzą klasyczne sudoku. Kolisty diagram jest więc zlepkiem zachodzących na siebie dziewięciu zgiętych tradycyjnych diagramów.

Mam wrażenie, że Ring to nie tylko sudo-, ale także sado-ku. Umieściłem to zadanie, bo może ktoś z Państwa będzie miał ochotę doświadczyć, jak męczą się najlepsi. Uczestnicy 2. Mistrzostw Świata zmagali się później z innym Ringiem, zdecydowanie trudniejszym, w diagramie którego ujawniono znacznie mniej cyfr. No cóż, podobno im przeszkoda trudniejsza do pokonania, tym większą przyjemność sprawia uporanie sie z nią.