Kameleony

Postanowiłem sięgać od czasu do czasu do osobistego archiwum, a ściślej do tego, co popełniłem lat temu naście dla zagranicznych pism. Wspominam te lata z nostalgią, bo były tłuste dla ciekawych łamigłówek. Dziś konkurencja jest większa (gierki internetowe i komputerowe), a komercja i masówka bardziej dominująca. Próby zainteresowania sudokowiczów ambitniejszymi zadaniami wypadają mizernie, ale jednak coś się dzieje, choć zwykle w wymiarze niszowym. Na fali popularności sudoku pojawiło się na świecie sporo pisemek dla główkołamaczy z wyższej półki, które jednak na ogół cienko przędą lub po prostu padają. W lipcu 2006 roku BBC zaczęło wydawać znakomicie zapowiadający się MindGames Magazine, który dotrwał niestety tylko do stycznia 2007 (9 numerów). Francuscy zapaleńcy próbują natomiast wskrzesić kultowy periodyk Jeux et Strategie. Trzymam kciuki.

Mona_Lisia.JPG 

Nakład prestiżowego amerykańskiego magazynu Games jest dziś rzędu 60 tysięcy, a jeszcze pod koniec lat 80. przekraczał pół miliona. W jednym z numerów ukazało się wówczas, jako odrębny konkurs, poniższe zadanie autora Łamiblogu, dotyczące wyimaginowanej gry o nazwie…

Szachy kameleonowe
Na planszy złożonej z 20 sześciokątnych pól jest siedem pionków. Ruch polega na przesunięciu dowolnego z nich na sąsiednie pole. Pionki mogą przybierać jeden z trzech kolorów – czarny, biały lub czerwony, ale zmiana koloru następuje tylko w szczególnych okolicznościach:

jeśli po ruchu dwa pionki w różnych kolorach znajdą się na sąsiednich polach, a wszystkie pozostałe sąsiednie pola będą puste, wówczas kolor obu pionków zmienia się na taki sam, czyli trzeci.

Kamel_1.JPG

Na przykład, jeśli w sytuacji przedstawionej na diagramie biały zostałby przesunięty z pola 16 na 11, to oba pionki, które znalazłyby się obok siebie – biały oraz czarny na polu 6 – natychmiast by się zaczerwieniły.

Zadanie polega na tym, aby zaczynając od pozycji na rysunku, doprowadzić w minimalnej liczbie ruchów do układu, w którym kolor wszystkich siedmiu pionków będzie jednakowy.

Choć nagrody były symboliczne, na kameleonowy konkurs wpłynęło blisko 700 rozwiązań i była to wówczas liczba przeciętna. Dziś w podobnych zabawach setka rozwiązań uznawana jest za bardzo przyzwoity wynik.

Przytoczyłem zadanie sprzed 18 lat bez zmian, choć właściwie powinienem w nim to i owo skorygować. Przede wszystkim wypadałoby zmienić nazwę szachy kameleonowe, bo łamigłówka z szachami ani trochę się nie kojarzy, a kameleony są raczej antykameleonami. Poza tym istnieje odmiana szachów bajkowych zwana kameleonowymi, ale to już całkiem inna bajka, do której zapewne kiedyś powrócę.

Rysunek nad zadaniem pochodzi z konkursu zamieszczonego na łamach Jeux et Strategie, w którym nazwiska autorów parodii Mony Lisy należało dopasować do ich dzieł. Czy komuś z Państwa uda się podać bez podpowiedzi, kto popełnił powyższy „plagiat”?