Rio, adio!

Wprawdzie 16 WPC, czyli mistrzostwa świata w łamaniu głowy w Rio de Janeiro, przeszły do historii, ale na oficjalne, pełne wyniki przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Organizatorzy obiecali, że uwiną się z tym do końca października. Przyczyną opóźnienia jest konieczność ponownego sprawdzenia części prac i dokonania korekt, co z kolei stanowi następstwo zastosowania nowego, kontrowersyjnego sposobu punktowania i wielu reklamacji zgłoszonych przez uczestników.

Na razie pewna jest pierwsza dziesiątka, którą rozpoczyna nowy mistrz świata Pál Madarassy. Wierni kibice największej imprezy łamigłówkowej wiedzą, że to spora niespodzianka, choć Węgier już nieraz pojawiał się w czołówce. Detronizacja dotychczasowego lidera, Ulricha Voigta, który w ciągu minionych czterech lat nie schodził z najwyższego podium, jest jednak w tym światku wydarzeniem. Nic dziwnego, że informacja o tym pojawiła się w węgierskich mediach. Nowy mistrz ma 31 lat, jest ekonomistą i pracuje w OLAF w Brukseli (instytucja zajmująca się zwalczaniem oszustw na szkodę unijnego budżetu).

Oto cała czołówka (niektóre nazwiska mi także nic nie mówią):
1. Pál Madarassy (Węgry)
2. Thomas Snyder (USA)
3. Ulrich Voigt (Niemcy)
4. Okomoto Ko (Japonia)
5. Arimatsu Taro (Japonia)
6. Niels Roest (Holandia)
7. Wei-Hwa Huang (USA)
8. Sebastien Leroi (Belgia)
9. Roger Barkan (USA)
10. Zoltan Horvath (Węgry)

Naj.JPG Flaga.JPG
Na zdjęciu trzej muszkieterowie puzzlingu – od lewej: Ulrich, Pál i Thomas; obok flaga Mistrzostw z egzystencjalną sentencją

Polacy wypadli średnio. Najwyżej, jeszcze nieoficjalnie, na 26 miejscu uplasował się Paweł Kwiatkowski, drużyna – na ósmym. To nieco lepiej niż rok temu, ale gorzej niż przed dwoma laty. Konkurencja była niemal taka sama, jak w minionych latach – startowało 95 zawodników z 26 krajów, ale sklasyfikowano 23 pełne, 4-osobowe drużyny.

Najciekawsze jest, przynajmniej dla mnie, jakie dania serwowano. Niestety, degustacja zapewne nieprędko będzie dostępna dla kibiców. Na razie pozostaje przedsmak, czyli menu w postaci instrukcji oraz łamigłówek treningowych, m. in. z mistrzostw Brazylii, znajdujących się na stronie Mistrzostw. Ogólnie wygląda to ciekawie, choć nie obfituje w oryginalne pomysły. W komentarzach uczestników także bardziej widoczny jest zachwyt organizacją mistrzostw oraz egzotyką i urokami otoczenia, niż sprawami merytorycznymi.

Proponuję Państwu chwilę umysłowego relaksu nad odmianą jednego z oryginalniejszych rodzajów zadań wybranych spośród tych, z jakimi zmagali się w Rio półfinaliści.

Obrotowa mozaika

Mozaic.JPG

Diagram należy podzielić wzdłuż linii przerywanych na wielokąty tak, aby w każdym znalazł się jeden i tylko jeden krążek, czarny lub biały, umieszczony w środku symetrii tego wielokąta. Inaczej mówiąc, położenie żadnego wielokąta nie powinno ulec zmianie po jego obrocie o 180 stopni wokół znajdującego się w nim krążka.
Figury z czarnymi krążkami utworzą po zaczernieniu schematyczny rysunek – w rozwiązaniu wystarczy podać, co on przedstawia.