Rower to jest świat
Jest nas w Polsce niewielu – oglądających w Eurosporcie transmisje z Tour de France. W zdecydowanej większości należymy do rowerzystów permanentnych.
Wspomniany serial kolarski w 21 odcinkach, który właśnie dobiega końca, z pewnością miałby u nas większą oglądalność, gdyby błyszczał w nim ktoś znad Wisły. Niestety, nie tylko nie błyszczy, ale w ogóle go nie ma, choć w zawodowych stajniach ściga się kilku naszych cyklistów. Jeszcze całkiem niedawno równie nikłe zainteresowanie towarzyszyło wyścigom Formuły 1. Dziś Ku(i)bicują miliony Polaków.
Dużym plusem transmisji kolarskich w Eurosporcie jest ich komentator Tomasz Jaroński, czyli elokwencja, fachowość, umiar, miły głos i subtelny humor. Podsumowując – polecam. Za miesiąc Vuelta a Espana, a potem Tour de Pologne.
Mimo wszystko rozumiem jednak tych, którzy dziwią się, jak można z zainteresowaniem oglądać przez parę godzin pedałujących facetów. Wystarczy jednak częściej przesiadać się z czterech kółek na dwa, aby przestać się dziwić, o innych korzyściach z takiej przesiadki nie wspominając.
Nie wspominam też o aferze dopingowej na tegorocznym wyścigu, bo przywykłem do takich historii i nie przeszkadzają mi w oglądaniu. Gdyby kontrola antydopingowa była zawsze tak ostra i wnikliwa jak na Tour de France, a jej efekty następowały równie szybko, to rzadko której dużej imprezie sportowej nie towarzyszyłby jakiś skandal. A gdybym się przejmował wszystkimi ciemnymi stronami sportu zawodowego, to dawno przestałbym kibicować.
To tyle o ruszaniu nogami, pora ruszyć głową, ale relaksowo, wakacyjnie i oczywiście pozostając w temacie.
1. Trzy rowery spięto razem blokadami w dziwny sposób – właściwie połączone są blokady, z których każda obejmuje tylko jeden rower.
Ile razy w miejscach krzyżowania się blokad każda z nich przechodzi górą, a ile razy dołem (nie oznaczono tego na rysunkach), jeżeli wystarczy rozpiąć dowolną z nich, aby wszystkie rowery zostały rozdzielone.
2. Bliską „krewną” rowerowej przekładni łańcuchowej jest przekładnia zębata – wspólnymi elementami obu są koła zębate. Przekładnia wielostopniowa składa się z więcej niż dwu kół, na przykład z czterech.
Nad każdym kołem podane są liczby zębów znajdujących się na jego obwodzie.
Ile co najmniej obrotów należy wykonać dużym kołem, aby przynajmniej dwie z czterech buź znalazły się równocześnie we właściwej pozycji, czyli obrócone o 180 stopni?
Pora na wyniki konkursu polegającego na usunięciu z diagramu łamigłówki z 2. Mistrzostw Świata największej liczby cyfr w taki sposób, aby pozostałe tworzyły zbiór krytyczny. Zwycięzcą jest Andrzej, który zdymisjonował siedem cyfr. Proszę laureata o wybranie nagrody z tej strony, a następnie poinformowanie mnie o dokonanym wyborze (m.penszko@polityka.com.pl), a przy okazji o podanie adresu w celu przesłania nagrody.
Poniżej przypominam zadanie oraz rozwiązanie Andrzeja, a także przedstawiam najlepsze znane rozwiązanie znalezione poza konkursem przez pana Sławomira Wójcika – osiem usuniętych cyfr.
Pan Wójcik ustalił także, iż w diagramie jest tylko pięć cyfr (różowe kratki), których nie należy usuwać, bo każda z nich musi być elementem jakiegoś zbioru krytycznego. Inaczej mówiąc, usunięcie którejkolwiek spowoduje, że łamigłówka będzie miała więcej niż jedno rozwiązanie.
Komentarze
Transmisje zawodów kolarskich w Eurosporcie prowadzi dwóch komentatorów. Oprócz Tomasza Jarońskiego jest jeszcze Krzysztof Wyrzykowski. O ile się nie myle, wspólnie komentują też zawody biathlonowe.
Michale, zgadza się. Nie wchodziłem w szczegóły, wymieniłem tylko mojego ulubieńca, który jest „głównodowodzącym”. A jeśli już, to wypadałoby podać wszystkich pojawiających się w towarzystwie redaktora Jarońskiego. Poza Krzysztofem Wyrzykowskim są to Stanisław Brzósko i Adam Probosz. Zresztą wszystkie duety są znakomite.
Witam
Nie wiem czy w tym roku TdF komentował Cezary Zamana, ale jego komentarze z lat ubiegłych sprawiały, że można było poczuć się jednym z uczestników wyścigu.
Pozdrawiam
Racja, Zamany też słuchać hadko, ale w tym roku nie wpadł mi w ucho – byli tylko KW i SB. Generalnie oglądanie wyścigów kolarskich i słuchanie naszych komentatorów poleciłbym jako odtrutkę po oglądaniu i słuchaniu naszych polityków.
Kurczę, czy to jest blog kolarski . Może by się ktoś pochwalił rozwiązaniem choć jednego zadania. Ja proszę.
Witam.
Póki co przesyłam rozwiązanie zadania numer 1:
każda z blokad musi przechodzić 2 razy górą i 2 razy dołem [w następującej kolejności (zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od „zamka”): góra, dół, góra, dół].
Pozdrawiam
Piotr
Dziękuję. Teraz już mogę spokojnie brać się za obiadek wg przepisu redaktora Piotra Adamczewskiego.
A przy okazji pytanie dodatkowe: jak się nazywa ten unikalny węzeł utworzony z blokad?
Pozdrawiam i smacznego
mp
Przepraszam, że jeszcze o kolarstwie, ale też oglądam TdF i chciałbym dorzucić kamyczek do opinii o naszych komentatorach.
Otóż Krzysztof Wyrzykowski jest w tym gronie zdecydowanie najsłabszy: taka pretensjonalna, „dowcipna” gaduła. Czasem słucha się go z zażenowaniem.
Pozdrawiam
bs
Witam ponownie
Zadanie 1
Zgadzam się z Piotrem44 co do schematu łączenia blokad: góra, dół, góra, dół.
Panie Marku jeżeli chodzi o nazwę tego unikalnego węzła utworzonego z blokad to wg terminologii stosowanej przez matematyków mamy do czynienia z okręgami Boromeuszy.
Możemy spojrzeć na problem ogólniej przez tzw. splot Whiteheada.
Mówiąc obrazowo – gdybyśmy spięli blokadami wszystkie rowery uczestników TdF to stosując splot Whiteheada moglibyśmy otwierając tylko jedną dowolną blokadę uwolnić wszystkie rowery.
Zadanie 2
Przekładnia zębata jest dla mnie zbyt twardym orzechem do zgryzienia.
Łatwiej byłoby mi stosując odpowiednią przekładnię łańcuchową wjechać np. na Alpe d’Huez.
Pozdrawiam
Witam ponownie.
Tym razem przesyłam swoją propozycję rozwiązania zadania numer 2:
jeżeli dużym kołem wykonamy 1607,8125 obrotów, to wtedy buźki o liczbach zębów 15 i 49 znajdą się równocześnie we właściwej pozycji.
Pozdrawiam
Piotr
Panie Piotrze, skąd taka wielka liczba?
Istotnie, po takiej liczbie obrotów obie buzie na kołach z nieparzystą liczbą zębów ustawią się jak należy, ale czy nie nastąpi to po raz pierwszy dużo, dużo wcześniej?
Aż się zastanawiam, czy w tekście zadania nie ma jakiejś dwuznaczności.
to może 2,1875 🙂 raza?
P.S.
2,1875= 2 i 3/16 obrotu
Witam.
Przepraszam, że dopiero dzisiaj piszę, ale wczoraj wieczorem tutaj nie zaglądałem. By może coś przeoczyłem. Sprawdzę to po południu – po powrocie z „niezwykle pasjonującej” pracy. W tekście zadania nie ma (przynajmniej moim zdaniem) żadnej dwuznaczności.
Pozdrawiam
Piotr
RozWiązanie jest oczywiście prawidłowe.
mp
czy jest rozwiązanie na te dwa zadania które tu są podane?
Prawidłowe rozwiazania obu zadań są w komentarzach: Piotra 44 i Andrzeja (1) oraz Wiąza (2)
mp