Rower to jest świat

Jest nas w Polsce niewielu – oglądających w Eurosporcie transmisje z Tour de France. W zdecydowanej większości należymy do rowerzystów permanentnych.

Wspomniany serial kolarski w 21 odcinkach, który właśnie dobiega końca, z pewnością miałby u nas większą oglądalność, gdyby błyszczał w nim ktoś znad Wisły. Niestety, nie tylko nie błyszczy, ale w ogóle go nie ma, choć w zawodowych stajniach ściga się kilku naszych cyklistów. Jeszcze całkiem niedawno równie nikłe zainteresowanie towarzyszyło wyścigom Formuły 1. Dziś Ku(i)bicują miliony Polaków.

Dużym plusem transmisji kolarskich w Eurosporcie jest ich komentator Tomasz Jaroński, czyli elokwencja, fachowość, umiar, miły głos i subtelny humor. Podsumowując – polecam. Za miesiąc Vuelta a Espana, a potem Tour de Pologne.

Mimo wszystko rozumiem jednak tych, którzy dziwią się, jak można z zainteresowaniem oglądać przez parę godzin pedałujących facetów. Wystarczy jednak częściej przesiadać się z czterech kółek na dwa, aby przestać się dziwić, o innych korzyściach z takiej przesiadki nie wspominając.

Nie wspominam też o aferze dopingowej na tegorocznym wyścigu, bo przywykłem do takich historii i nie przeszkadzają mi w oglądaniu. Gdyby kontrola antydopingowa była zawsze tak ostra i wnikliwa jak na Tour de France, a jej efekty następowały równie szybko, to rzadko której dużej imprezie sportowej nie towarzyszyłby jakiś skandal. A gdybym się przejmował wszystkimi ciemnymi stronami sportu zawodowego, to dawno przestałbym kibicować.

To tyle o ruszaniu nogami, pora ruszyć głową, ale relaksowo, wakacyjnie i oczywiście pozostając w temacie.

1. Trzy rowery spięto razem blokadami w dziwny sposób – właściwie połączone są blokady, z których każda obejmuje tylko jeden rower.

Row_1.jpg

Ile razy w miejscach krzyżowania się blokad każda z nich przechodzi górą, a ile razy dołem (nie oznaczono tego na rysunkach), jeżeli wystarczy rozpiąć dowolną z nich, aby wszystkie rowery zostały rozdzielone.

2. Bliską „krewną” rowerowej przekładni łańcuchowej jest przekładnia zębata – wspólnymi elementami obu są koła zębate. Przekładnia wielostopniowa składa się z więcej niż dwu kół, na przykład z czterech.

Row_4.jpg

Nad każdym kołem podane są liczby zębów znajdujących się na jego obwodzie.
Ile co najmniej obrotów należy wykonać dużym kołem, aby przynajmniej dwie z czterech buź znalazły się równocześnie we właściwej pozycji, czyli obrócone o 180 stopni?

Pora na wyniki konkursu polegającego na usunięciu z diagramu łamigłówki z 2. Mistrzostw Świata największej liczby cyfr w taki sposób, aby pozostałe tworzyły zbiór krytyczny. Zwycięzcą jest Andrzej, który zdymisjonował siedem cyfr. Proszę laureata o wybranie nagrody z tej strony, a następnie poinformowanie mnie o dokonanym wyborze (m.penszko@polityka.com.pl), a przy okazji o podanie adresu w celu przesłania nagrody.

Poniżej przypominam zadanie oraz rozwiązanie Andrzeja, a także przedstawiam najlepsze znane rozwiązanie znalezione poza konkursem przez pana Sławomira Wójcika – osiem usuniętych cyfr.

Row_3.jpg

Pan Wójcik ustalił także, iż w diagramie jest tylko pięć cyfr (różowe kratki), których nie należy usuwać, bo każda z nich musi być elementem jakiegoś zbioru krytycznego. Inaczej mówiąc, usunięcie którejkolwiek spowoduje, że łamigłówka będzie miała więcej niż jedno rozwiązanie.