Codedoku ze sponsorem

Pięć miesięcy temu, na kongresie World Puzzle Federation konsternację wywołało oświadczenie gości z krainy kwitnącej wiśni, że nie przyjadą na 2. Mistrzostwa Świata w Sudoku. Impreza takiej rangi bez reprezentantów ojczyzny łamigłówki XXI wieku – to się w głowie nie mieści. Przed rokiem, na pierwszych mistrzostwach, zorganizowanych trochę przez zaskoczenie, pojawił się Japończyk Tetsuya Nishio. Przyjechał jednak prywatnie i zajął czwarte miejsce. Tym razem chodziło o oficjalną drużynę, która powinna zostać wyłoniona w turnieju zorganizowanym przez przedstawiciela Japonii w WPF. Szkopuł w tym, że przedstawicielem jest wydawnictwo Sekaibunka, a nazwa SUDOKU jest w Japonii zastrzeżona przez wydawnictwo Nikoli. Inni wydawcy używają określenia NANPURE lub jego angielskiego odpowiednika NUMBER PLACE. „Nie będziemy startować pod nazwą używaną przez konkurencję” – uzasadnili swoją decyzję Japończycy.

Sprawę udało się załagodzić. Czesi obiecali dodać w oficjalnej nazwie imprezy obok SUDOKU japońskim pismem NANPURE. Dzięki temu mógł się wreszcie odbyć pierwszy w Japonii turniej sudoku, czyli nanpure, czyli number place – w dodatku od razu mistrzostwa krajowe. Zadania z tych mistrzostw – bardzo ciekawe, a umiarkowanie „przegięte” – można pobrać tutaj, a ich rozwiązania tu. Teksty są niestety po japońsku, choć z przykładów na ogół można się zorientować, w czym rzecz. Gdyby jednak ktoś z Państwa miał kłopoty, proszę o informację w komentarzach. Życzliwi z pewnością pomogą.

Objaśnienia nowych, zwłaszcza tych bardziej zakręconych odmian sudoku to jeden z niewielu elementów odmiędzynarodawiających (!) na krótko łamigłówkę, która ze względu na swój matematyczny charakter i symboliczną powierzchowność nie zna granic. Słowne odmiany (godoku, wordoku) także nie wymagają znajomości języka – poza jedną, zwaną codedoku, ale chodzi wyłącznie o jej rozwiązanie dodatkowe. W diagramie tej odmiany występuje tylko osiem liter, a w rozwiązaniu dziewięć kratek pozostaje pustych. Litery z ponumerowanych pól, napisane w kolejności odpowiadających im liczb, tworzą dodatkowe rozwiązanie – hasło (wyraz, krótki tekst). Jeśli jednak pole z liczbą nie zawiera litery, to w haśle należy się jej domyślić.

Poniżej znajduje się przykład takiego zadania z nazwą sponsora 2 Mistrzostw Polski w Sudoku – Altkomu Akademii SA. Hasło określa jedną z głównych dziedzin działalności, którą zajmuje się sponsor naszych Mistrzostw.

LOGO.jpg

Code1.JPG