Nie przeginać
Zaglądam na stronę 2 Mistrzostw Świata w Sudoku i oko się raduje: na liście startowej są już reprezentanci 29 krajów, a większość to drużyny w pełnym składzie. Niebawem doszlusuje Polska. W sobotę odbył się turniej kwalifikacyjny – wyniki są znane, ale na ustalenie ostatecznego, pełnego składu stadka naszych orłów trzeba jeszcze trochę poczekać.
Na tejże szykownej stronie 2. Mistrzostw Świata znajduje się zestaw zadań treningowych. Obejrzałem je i mina mi nieco zrzedła.
Jestem zwolennikiem odmian sudoku. Są potrzebne choćby jako urozmaicenie, ale obawiam się, że organizatorzy Mistrzostw przeginają z komplikacjami.
Niemało uroku sudoku bierze się stąd, że jego zasady są dziecinnie proste. Uzupełnianie ich i czynienie bardziej zawiłymi ma granice, po przekroczeniu których zabawa staje się jakby elitarna. Co prawda zawsze znajdą się bezinteresowni amatorzy niszowej i bez wątpienia ciekawej formy rozrywki, ale jeśli organizatorom zależy na popularyzacji tego sportu umysłowego – a z pewnością tak jest – to nie powinni za daleko odchodzić od korzeni. Można się nie przejmować tym, że pisemka z odmianami sudoku, w przeciwieństwie do tych z „klasyką”, cienko przędą, a od pewnego czasu po prostu padają (w Polsce ostało się już tylko jedno), ale jednak warto o tym pamiętać. Tendencja do komplikowania zadań (czasem wygląda to na sztukę dla sztuki) bierze się zapewne stąd, że mistrzostwa świata w sudoku odbywają się pod egidą World Puzzle Federation – która patronuje przede wszystkim mistrzostwom dla miłośników łamigłówek mocno zakręconych. Efekt jest taki, że w eliminacjach do 2. Mistrzostw Świata biorą udział tysiące osób, a w przedbiegach do turniejów o podobnym lub mniejszym zasięgu, ale tradycyjnego sudoku – dziesiątki lub setki tysięcy, zwłaszcza że te drugie eliminacje zwykle kuszą nagrodami, bo łatwiej w nich o sponsorów. A nagrody bywają ostatnio niemałe – oto przykład.
W finale 2. Mistrzostw Polski przeginania nie będzie… No, ewentualnie odrobinę, ale zadania będą niezbyt trudne, a prawie wszystkie diagramy (poza jednym, ale mniejszym) po staroświecku 9×9. Miernikiem stopnia trudności, a przy okazji treningiem dla finalistów, niechaj będzie poniższa odmiana sudoku rodem z Holandi – z „oknami” (stąd jej nazwa) – a ściślej konkretny przykład w tym stylu, który do finałowego zestawu nie trafił, bowiem uznany został za zbyt żmudny (i nie do końca elegancki, gdyż układ cyfr w diagramie jest niesymetryczny).
Za kilka dni na stronie Sudoku umieszczony zostanie regulamin finału i instrukcja do zadań.
Windoku
Dziewięć różnych cyfr, od 1 do 9, powinno pojawić się w każdym wierszu, kolumnie oraz w każdym z trzynastu sektorów 3×3 z grubszym brzegiem czarnym lub czerwonym (kolory są różne tylko dla lepszej czytelności rysunku).
Komentarze
Tak się zastanawiam kto w tej całej Holandii wybierał, które zadania są żmudne, a które nie. Wejdźcie sobie na stronę http://www.nksudoku.nl/usermedia/files/finale2007.pdf
Ja osobiście nie widzę tam zadania mniej skomplikowanego niż to powyżej. A już zadania nr 7 albo 12 są totalnie przekombinowanie. Tak nawiasem mówiąc 12 w miarę proste, ale 7 masakra.
Zadanko „z oknami” wg mnie bardzo sympatyczne i jednoznaczne. Chętnie widziałbym je na mistrzostwach, tych albo innych. Tym bardziej, że nie odbiega ono wiele od klasycznej wersji, a zostało odrzucone jako zbyt żmudne.
To jakie zadania zrobili Holendrzy na swoje mistrzostwa możnaby wręcz nazwać sudokową pornografią. 😉
Zadania na podanej przez Janosława stronie wyglądają interesująco, niechby tak ktoś pokusił się o podanie tłumaczenia poleceń…
Holenderskie jakos dalo rade zrobic, ale zgodze sie z Panem Markiem, ze te przykladowe na MŚ to jest dopiero cos… Siedze juz dosc sporo czasu nad Number 5 Still Alive i wpisalem 7 cyfr 🙂 Takze takie laczenie lamiglowek jak sudoku i increasing distances albo okrety zmienia diametralnie sposob rozwiazywania i tez jest moim zdaniem troche bez sensu. No ale coz, takie tez trzeba robic…
Przykładowe zadania na MŚ jak na razie tylko przejrzałam, ale niebawem zacznę się w nie „wgryzać” w ramach treningu do MP:) Ale windoku całkiem mi się spodobało. Rozw. zajęło mi 20min, a nie powiem, jestem ciekawa jak poszło innym:)
Do Oli:
1. Cyfry 1-7 rozne w kazdym wierszu, kolumnie, sektorze oraz we wszystkich szarych wystepują od 1 do 7
2. Rozne w wierszu, kolumnie, sektorach. Liczby na boku wskazują sume 2 najbliższych brzegu cyfr w danej kolumnie lub wierszu.
3. 1 zdanie jw. Ponadto w szarych polach maja sie znalezc najmniejsze cyfry w danym sektorze.
4. 1 zdanie jw. oraz rozne na przekatnych.
5. Sudoku na boku.
6. Klasyczne reguły, oraz w polach oddzielonych czerwoną linią muszą sie znalezc kolejne cyfry. Chyba to jest rownowaznosc.
7. Te same w wierszu, kolumnie, sektorze. Cyfry na boku wskazują jaka jest suma cyfr w danej liczbie pól przy brzegu. Np. 23(3)-w trzech najblizszych tego brzegu polach suma 3 cyfr wynosi 23.
8. Rozne w wierszu, kolumnie, sektorze. W szarych polach znajdują się dwa „zestawy” cyfr 1-9, które niekoniecznie muszą być rozstawione symetrycznie.
9. Klasyczne reguły. Ponadto cyfry przy brzegu na żółtym tle wskazują sumę cyfr w polach w danym rzedzie(kolumnie) o tym samym kolorze. Analogicznie cyfry przy brzegu na szarym tle.
10. Sudoku-blokowisko. Cyfry przy brzegu wskazują ile „bloków” widać od danej strony diagramu. Np. jeśli masz 1 przy brzegu to wiadomo, że pierwszą cyfrą bedzie 9, bo wtedy można widzieć tylko najwyższy 9-piętrowy blok. Ponadto w szarych polach mają sie znaleźć najmniejsze cyfry w danym sektorze.
11. Nieregularne tylko mniejsze.
12. Cyfry 1-8 rozne tylko w wierszach i kolumnach. Szare pola przy brzegu wskazują ile częsci statków znajduje się w danej kolumnie(wierszu). Zółte pola natomiast wskazują jaka jest suma cyfr w polach z częsciami statków.
13. Rozne w wierszach i kolumnach. Cyfry przy brzegu wskazują sumę dwoch najblizszych brzegu cyfr.
14. Nieregularne sudoku. Oprócz tego cyfry przy brzegu wskazują sume z 3 najblizszych brzegu pól.
Na rozwiązanie zadań były 2 godziny. Łącznie można było uzyskać 2007 punktów. Przy kazdym zadaniu jest napisane ile za nie mozna dostac. Wyniki są tutaj: http://www.puzzelsport.nl/div/nksudoku/nksu07.html
Spróbujcie powalczyć z czasem, ale ostrzegam: nie jest łatwo. KOnia z rzędem temu, kto rozwiąże wszystkie zadania w 2 godziny.
Powodzenia!
Do agabum: powiedziałbym jak mi poszło, ale co to jest i gdzie jest jakieś windoku???
Spójrz na mniejszy nagłówek:) Chodzi mi o to, co wcześniej nazwałeś „zadankiem z >”
oj widzę, że coś mi wcięło kawałek komentarza… miało być „zadankiem z okienkami”
W artykule 😉
Janosław, zrob Number 5 Still Alive z przygotowan do MS w Pradze… Nadal uwazam, ze to jakas okropnosc – chyba, ze nie dostrzegam czegos tam…
Znaczy nie w artykule tylko we wpisie na blogu 🙂
Tak na przyszłość strona z bezpłatnym tłumaczem:
http://www.freetranslation.com/
Holenderski jest :), a nawet można się pokusić o tłumaczenie z japońskiego 🙂
Nie ukrywam, często korzystam, bo jednak angielski mi zdecydowanie bliższy o tych w/w języków 🙂
A jeszcze o Windoku – nie mierzyłam czasu, ale zajęło mi jakieś 15, max 20 min. Jak już ruszyło, to dalej dość logicznie poleciało.
Do janosława:
WINDOKU jest w tym blogu (wpis „Nie przeginać” – na końcu).
Pozdrawiam
Piotr
Do janosława:
A dokładniej między tekstem „Za kilka dni na stronie Sudoku umieszczony zostanie regulamin finału i instrukcja do zadań.”, a „Dziewięć różnych cyfr, od 1 do 9, powinno pojawić się w każdym wierszu, kolumnie oraz…”
:]
Bardzo dziękuję Janosławowi za podanie tłumaczeń :-))
Pozdrawiam, Ola 🙂
Do Karwera: też mi to Number 5 Still Alive nie idzie. Jedyną cyfrą, którą wpisałem była 7 w 2 rzędzie 4 kolumnie. A dalej to nie mam pomysłu. Jest jeszcze kilka takich trudnych zadań. Np. Neighbouring Sudoku (też nie wiem jak się zabrać), Constellation (chyba da się jakoś żmudnie zrobić, ale za mało wnikałem w zadanie), czy Twins, gdzie jest chyba kilka rozwiązań(o ile dobrze sobie treśc przetłumaczyłem). Myślę, że w tym zestawie są jednak podane tylko rodzaje zadań, które mogą się pojaiwć na mistrzostwach, bo do niektórych w ogóle nie ma przykładów, inne są tylko połowicznie zrobione, a część ma kilka rozwiązań (np. 2 rozw. w XV, mimo że jest podane jedno).
Aaa.. już widzę to windoku. Powinienem skojarzyć nazwę 🙂 Czasu nie mierzyłem, ale szacuję na mniej niż 10 min.
Jeszcze o tych holenderskich zadaniach.
Czy może mnie ktoś oświecić, o co dokładnie chodzi w tym 10 zadaniu – Sudoku blokowisko ? Jakoś nie mogę zakumać o co chodzi, z tymi blokami ;(
Patrzę i patrzę na rozwiązanie i zaskoczyć nie mogę ;(
Rzeczywiście to jest trochę głupie. Wyobraź sobie, że cyfra wskazuje ilu-piętrowy jest blok. Zaś cyfry na bokach wskazują ile bloków widać z danej strony. Jeśli np. jest przy brzegu cyfra jeden, to przy brzegu będzie 9, bo wtedy 9-piętrowy blok zasłoni wszystkie inne. Jeśli zaś masz np. cufrę 3 przy brzegu to kolejnośc cyfr w diagramie w tym wierszu(kolumnie) może byc bardzo różna, np. 129738654, 389124756, 789123654. w podanych przykładach od drugiej strony przy brzegu powinny się znaleźć następujące cyfry jako „pomocnicze”: 5,3,4. Myślę, że powinno Ci się rozjaśnić.
Do Kayra_KSL:
W blokowisku chodzi o to ile budynków o różnej wysokości widzisz („schodkowo”) stojąc naprzeciwko rzędu/kolumny. Budynki mają od 1 do 9 kondygnacji. Muszą być przy tym zachowane podstawowe zasady sudoku (plus w zadaniu nr 10 warunek, o którym napisał Janosław w swoim tłumaczeniu – patrz trochę wyżej).
Pozdrawiam
Piotr
Dzięki, udało mi się w końcu na to wpaść 🙂 i zrobić. W sumie to wcale nie trudne – fajne, ale zakręcone 🙂