Pierwsza trójka

Wbrew przewidywaniom, dobór zadań na 15. World Puzzle Championships okazał się w miarę trafny – organizatorzy postąpili bardzo roztropnie, zamawiając wiele z nich (podobnie jak to ma miejsce w międzynarodowych olimpiadach matematycznych) u znanych autorów z różnych krajów. W miarę, bo zdarzyły się nieliczne drobne wpadki oraz jedna poważna, a ponadto można by zgłosić parę zastrzeżeń.

Za dużo zaserwowano łamigłówek „łamioczek”, wymagających przede wszystkim spostrzegawczości – chodzi o tzw. wyszukiwanki oraz zadania typu „znajdź różnice”. Przed półfinałem miarka się przebrała i Ulrich Voigt zażądał… zmiany takiego rodzaju zadania (wcześniej było z grubsza wiadomo, co będzie w półfinale) na inne, bardziej logiczne, motywując to wadą wzroku (nosi okulary) i szantażując organizatorów ewentualnym wycofaniem się z turnieju. Takiego „buntu” w puzzlingu dotąd nie było, choć zdarzał się w innych sportach umysłowych, np. w szachach, tylko że w królewskiej grze chodziło o pieniądze. W końcu sprawę udało się załagodzić, a Voigt i tak wygrał.

Przesadzono także z zadaniami równocześnie bardzo zawiłymi i żmudnymi, w których niesłychanie łatwo było o drobny błąd. W mailu, który otrzymałem od Tomasza Krajewskiego, nasz tegoroczny lider napisał:

„Gdy gdzieś się zamotałeś w rozwiązywaniu, mogłeś mieć w plecy całą rundę. Popatrz gdzie skończyli np. Zoltan Horvath czy Zack Butler (w poprzednich mistrzostwach w czołówce, w Borowcu miejsca 28. i 34.). Ale było też sporo fajnych zadań”.

Te fajne zamierzam wyłuskiwać do Łamiblogu. Wybór jest oczywiście subiektywny, ale na ogół pokrywa się z opiniami naszej drużyny. Na początek trzy łamigłówki dość proste, tak na rozgrzewkę. Wśród następnych nie zabraknie czegoś dla amatorów twardszych orzechów, a na specjalne życzenia nie cofnę się nawet przed zadaniami diabolicznymi, czyli do rozwiązywania na własną odpowiedzialność.

Lot z przesiadkami

Startujesz z lotniska na Wyspie Zamkowej (7). Twoim celem jest dotrzeć do domku (4). Po wylądowaniu na każdym lotnisku powinieneś zmienić linię, czyli przewoźnika. Zaplanuj trasę lotów z minimalna liczbą przesiadek. A więc starujesz: 7 – 5 – … Co dalej?

Karciany przekładaniec

Dziesięć nietypowych kart (z lewej) ułożono jedna na drugiej (z prawej) tak, że każda jest przynajmniej częściowo widoczna. Jedna leży spodem do góry. Oznacz każdą kartę odpowiadającą jej liczbą, równą liczbie znajdujących się na niej krop.

Jazda figurowa

Podziel diagram wzdłuż linii przerywanych na siedem części. Każda musi być taką figurą, jak jeden symbol, który powinien się w niej znaleźć (nie dokładnie o takim samym kształcie, ale zgodną z definicją trójkąta, prostokąta, kwadratu lub trapezu; trapez nie może być prostokątem, a prostokąt kwadratem).