Spod „wisielca”
Siedziałem sobie parę dni temu nad Dunajcem tuż obok „wisielca” (most wiszący, a właściwie kładka, łącząca Sromowce Niżne z Czerwonym Klasztorem) i rozwiązywałem pewne zadanie związane z teorią grafów, kreśląc na kartce figury.
Nieoczekiwanie podszedł do mnie góral w sile wieku, spojrzał na leżącą przede mną kartkę i zagadnął: „O, jakaś matematyka”. Od słowa do słowa okazało się, że mam przyjemność z miejscowym emerytowanym nauczycielem (nauczanie początkowe), którego zamiłowaniem są… zagadki logiczne i matematyczne. Sytuacja wydała mi się niezwykle zaskakująca, wręcz nieprawdopodobna, także dlatego, że ani wcześniej, ani później nie wspomniałem o podobnych swoich zainteresowaniach. Oczywiście, poprosiłem o przykłady zagadek.
No i zaczął się korowód zadań. Góral był bardzo elokwentny, a mówiąc wprost, gadatliwy do bólu. Treść zagadek miał perfekcyjnie opanowaną, przerywał tylko dla złapania oddechu (potem dowiedziałem się, że bywa zapraszany do okolicznych szkół na spotkania z młodzieżą, zwłaszcza tam, gdzie są kółka matematyczne; pozazdrościłem mojemu rozmówcy, któremu stuknął ósmy krzyżyk, świetnej pamięci i ogólnie znakomitej formy). Sporo z nich znałem z książek Szczepana Jeleńskiego (Lilavati, Śladami Pitagorasa) i początkowo szybko podawałem rozwiązania. Ponieważ jednak na monologującym góralu moja rzekoma inteligencja i błyskotliwość nie robiły żadnego wrażenia, wręcz je ignorował, a po chwili sam i tak wszystko wyjaśniał, więc całkiem zamieniłem się w słuch, z podziwem kiwałem głową i próbowałem skrótowo zapisywać to, co uznałem za mało znane. Poniżej trzy przykłady z zanotowanych – dwa anegdotyczne i jeden arytmetyczny.
1. Dworski astrolog przepowiedział datę śmierci królowej. Niestety, trafnie. Zrozpaczony i rozeźlony król uznał astrologa za sprawcę i skazał na ścięcie. Tuż przed wykonaniem egzekucji zbliżył się do delikwenta i rzekł:
– A teraz przepowiedz, kiedy sam umrzesz.
Astrolog przepowiedział, po czym egzekucja została natychmiast… odwołana.
Jak brzmiała przepowiednia?
2. Górale ze starostwa czorsztyńskiego składali co roku królowi daninę z owiec. Wielkość daniny bywała różna, ale określano ją zawsze w następujący sposób:
Ogólną liczbę owiec dzielono na pół, ale jeśli była nieparzysta, to przed podziałem jedną owcę zabierano dla króla. Połowa owiec szła się paść w górach, a druga była dzielona na pół w taki sam sposób, czyli z odstawieniem jednej owcy dla króla w przypadku liczby nieparzystej. I dalej tak samo: po każdym podziale połowa owiec zostawała u górali, a druga była dzielona w identyczny sposób, czyli z odłączeniem na wstępie królewskiej „niesparowanej” owcy, jeżeli się trafiła. Rachowanie trwało dotąd, aż nie było co dzielić, czyli pozostawała jedna owca, która oczywiście zasilała trzódkę JKM.
Który król Polski otrzymał najwięcej owiec w jednym roku, zakładając, że liczba wszystkich czorsztyńskich owiec przy obliczaniu konkretnej daniny była zawsze równa liczbie oznaczającej rok jej składania?
3. Proszę zapisać liczbę 100 używając tylko pięciu dziewiątek. Dozwolone są wszystkie znaki działań znane ze szkoły podstawowej oraz nawiasy.
Gdy skończyły się zadania, przyszła kolej na rady, jak żyć, aby dociągnąć do 150 lat, góralskie propozycje naprawy naszej polityki i gospodarki, narzekanie na rodzinę i chwalenie się prawnukami… Mimo wszystko udało mi się wyjechać ze Sromowiec przed wieczorem. Może dlatego, że góral też był rowerem, a cyklista cyklistę zrozumie.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
1. Nie wiem, co powiedział, ale ja bym powiedziała złowieszczo: 24 godziny po mnie albo: równy rok po mnie albo jakoś podobnie złośliwie.
2. 10 owiec – Zygmunt I Stary w 1535 r. i Stanisław August Poniatowski w 1791 r. (W latach 1023 i 1283 nie było jeszcze starostwa czorsztyńskiego, zresztą koronowanych głów w Polsce akurat też nie).
Pomyliłam się w poprzednim wpisie, miałam na myśli:
1. Nie wiem, co powiedział, ale ja bym powiedziała złowieszczo: 24 godziny przed tobą, królu, albo: równy rok przed tobą, królu, albo jakoś podobnie złośliwie.
1. Umrę w tym samym dniu co Ty, Królu.
2. W roku (w nawiasie podstawa systemu):
1111111111(2)=1023(10) Bolesław I Chrobry lub
10111111111(2)=1535(10) Zygmunt I Stary lub
11011111111(2)=1791(10) Stanisław August Poniatowski
3. 99+9^(9-9)
1. Zapewne astrolog powiązał datę swojej śmierci z datą śmierci króla, np. powiedział ?jeden dzień przed królem?
2. Najwięcej owiec otrzymał król Bolesław Chrobry w roku 1023 (ale za to w następnym roku dostał tylko jedną). Rekord może zostać pobity za 38 lat, o ile zostanie przywrócona w Polsc3. Czy symbol pierwiastka jest dopuszczalny (na tyle dawno chodziłem do szkoły podstawowej, że nie wiem, jakie znaki działań były w programie wtedy i jakie są teraz)?
Nie. Pierwiastkowanie i potęgowanie wykluczamy.
Przepraszam, że wcześniej tego wyraźnie nie napisałem.
mp
3. 99,(999) Ale z pewnością nie o to chodziło… 🙂
1. Ja bym na jego miejscu stwierdził, że umrę tego dnia, co król…
2. Jeśli wierzyć Wikipedii, to Bolek Chrobry już w 1000 roku był cichaczem koronowany, więc definitywnie największe żniwo zebrał w 1023 roku (10 sztuk). Takie samo jak Zygmunt I Stary w 1535r. oraz Stachu Poniatowski w 1791r.
3. 99 + 9^(9-9)
A właściwie jeszcze co do p.2: to jest fajny problem na binarne rozwiązywanie: zamieniamy rok na postać binarną i zliczamy jedynki dla króla. Czyli najlepsze są lata 2^n-1. Dlatego Chrobry był najlepszym kandydatem logicznie (bez komputera). Przy pozostałych się wspomogłem, zarówno licząc jedynki, jak i szukając królów…
1. Umrę tego dnia co król/umrę dzień przed śmiercią króla.
2. Nie przychodzi mi do głowy nic ambitniejszego, niż sprawdzenie wszystkich królów. Oczywiście zależność ilość owiec idących do króla od łącznej ilości owiec jest liniowa i król bierze ok. 33%. jeśli król rządził od roku x do roku y to dostał około
y(y+1)/6-x(x+1)/6
owiec
3.
(9*99+9)/9
Bardzo ciekawe, nietypowe zagadki. Lubię takie 🙂
Pozdrawiam
Michał
1) Może przepowiedział Smierć króla w momencie śmierci astrologa?
2) Po10 owiec otrzymali władcy w latach 1023 (ale wtedy Bolesław Chrobry nie był jeszcze koronowany), 1535 (Zygmunt I Stary) i 1791 (Stanisław August Poniatowski).
3) 99+9:(sqrt9xsqrt9)
1. Umrę później niż król
2. Bolesław Chrobry
3. 99+9^(9-9)
1. Dzień w którym umrę, będzie zarazem dniem twojej śmierci.
Przepowiednia mogla brzmiec:
dzien ( godzine …) przed twoja smiercia, krolu.
3. (9+9*99)/9
1. powiązał śmierć swoją z następującą po niej rychłą śmiercią króla
2. Zygmunt Stary(?)
3. (99*9+9)/9
pozdr
1. Zgaduję, że astrolog powiedział coś w stylu: „Umrę w tym dniu co i Ty, Miłościwie Nam Panujący…”
2. Zadanie wymaga paskudnej wiedzy historycznej (lub wikipedii…) Liczba owiec oddanych królowi to liczba jedynek w zapisie dwójkowym (liczby owiec).
11. jedynek to rok 2047 (czyli raczej odpada)
10. jedynek to lata:
1023, 1535, 1791, 1919, 1983…
W roku 1919, itd. królów zabrakło
W roku 1791 St. A. Poniatowski nie panował już nad Czorsztynem, bo ten został odebrany w I rozbiorze
W 1025 B. Chrobry nie był jeszcze królem (koronacja w 1025 -> ignorując spory historyków czy nie było jej aby w 1000)
A w roku 1535 panował nam Zygmunt I Stary.
3. skoro potęgi są be, to (99*9+9)/9
1.Dzień przed twoją śmiercią królu.
2.Bolesław Chrobry, który otrzymał owce w roku 1023. W on czas co prawda był tylko władcą Polski ale później królem został.
3.(99*9+9)/9. Przy użyciu „niedozwolonych” znaków można to wykonać np. tak 99+((sqrt(9)*sqrt(9))/9.
Pozdrowienia
Zmiana rozwiązania zadania drugiego. Ponieważ starostwo czorsztyńskie powstało za panowania Władysław Jagiełły, to rozwiązanie podane przez ze mnie jest niepoprawne. Poprawnym rokiem jest 1535, w którym to roku królem Polski był Zygmunt I Stary. Otrzymał od górali 10 owiec.
Tyle samo owiec mógł otrzymać w 1791 roku Stanisław August Poniatowski. Ponieważ jednak zamek w Czorsztynie spłonąl w roku 1790 i górale musieli łożyć pieniądze i pracę na odbudowę to nie mieli czasu owiec wypasać i nie dali królowi w onym roku zwycajowej daniny.
:):) Oj nie było nic na temat potęgowania, no to w takim razie proszę bardzo, zażartujemy trochę:
9*9*9*9*9=100
P.S. w systemie o podstawie 243 🙂 o systemie innym niż dziesiętny też nic nie było 🙂
1. Umre tuz (na dzien) przed toba krolu
2. mozliwe lata: 1023, 1535 i 1791. Ale jak to bedzie z krolami Polski – nie mam pojecia.
3. (9+99*9)/9 Niby proste, a znalezc trudno
a
1. Umrę tego samego dnia co król
2. Zygmunt I Stary w 1535 roku dostanie aż 10 owiec
3. (99*9+9)/9
Zagadka 1. Jedynym powodem dla ktorego krol chcialby odwolac sciecie astrologa jest uzaleznienie daty smierci strologa od czegos zlego dla krola wiec powiedzmy jego wlasnej smierci. Powiedzialabym, ze atrolog przepowiedzial, ze jego smierc nastapi tuz przed smiercia krola.
Zagadka 2. Poniewaz krolowie Polski to lata 1320-1795 i 1815-1830 wydaje mi sie, ze najwiecej owiec dostal krol z roku 1535tego – bo az 10 – Zygmunt I Stary
Zagadka 3. nadal mysle 🙂
ad 1. Wymyśliłem, że: „tego samego dnia co król” 🙂 .