Fiku Micku
10 dni temu, w środę 26 lipca o godzinie 2:30, Mickowi Jaggerowi stuknął ósmy krzyżyk. Dla uczczenia tego okrągłego ósemkowego jubileuszu powstał poniższy kryptarytm, a właściwie dzielenie szkieletowe, bo większość cyfr nie jest zaszyfrowana, tylko zastąpiona kratkami, a kilka zostało ujawnionych.
Chodzi oczywiście o rozszyfrowanie zapisu dzielenia, czyli zastąpienie liter i kratek cyframi, a właściwie wystarczy ustalić, jaką liczbą jest JAGGER. Jednakowe litery odpowiadają takim samym cyfrom, a różne – różnym. Jedynka na końcu ilorazu jest ułamkiem dziesiętnym, czyli jedną dziesiątą.
56 lat temu, będąc licealistą, wrzeszczałem na koncercie Stonesów w Warszawie. Kiedy dziś patrzę na lidera grupy, to prawie nie widzę różnicy między tamtym Mickiem, a dzisiejszym pradziadkiem (zwłaszcza z daleka i bez okularów).
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
509928/80=6374,1
JAGGER=509928, MICK=6374
Szkielet zupełnie niepotrzebny do komputerowego rozwiązania. Wystarczy sprawdzić wszystkie kombinacje na równaniu: jagger = 8 * mick1, co daje: 509928 = 8 * 63741.
To nie jest zadanie dla komputera
mp
JAGGER = 509928
MICK=6374
509928 : 80 = 6374,1
Jeśli chodzi o grę Teeko o której mowa w sierpniowym umyśle giętkim to różne jej odmiany nie polegają tylko na różnych zbiorach pozycji wygrywających ale dotyczą również dopuszczalnych ruchów. Lech Pijanowski w Przewodniku gier podaje, że ruchy na ukos są zakazane. Jak widać niektóre gry wymykają się spod kontroli i żyją własnym życiem pozostawiając nam rolę biernych obserwatorów swojej zmienności. Nawet co do nazwy. Lech Pijanowski opisuje ją pod nazwą Tiko na stronie 135.
Gry się nie wymykają tylko są „wymykane” przez ludzi. Nie wiem, z jakich źródeł korzystał Lech Pijanowski, ale nie znam innych opisów z zakazanymi ruchami na ukos. Podejrzewam, że to pomysł Lecha – podobnie jak spolszczona nazwa.
mp
MICK JAGGER = 6374 509928
Uczczenie Micka Jaggera to znakomity pomysł, szacunek dla obu Panów. Szkoda, że sam Mick raczej nie przeczyta i nie rozwiąże zadania. Moje przedstawienie rozwiązania będzie takie, że jeśli weźmiemy tytuł jednego z najsławniejszych utworów, będący imieniem, to zapiszemy go „01932”, przy czym dokładnie jedna cyfra i jedna litera są „wolne”, spoza puli, a więc mogą odpowiadać sobie nawzajem.
509928