Wezyr
Wezyr był dawno temu w Łamiblogu wzmiankowany, ale nie gościł w całej okazałości. Chodzi oczywiście nie o bliskowschodniego dostojnika, tylko o figurę, pojawiającą się w tzw. szachach bajkowych. To słaba figura, słabsza nawet od króla, bo rusza się tylko o jedno pole w wierszu lub kolumnie, czyli atakuje co najwyżej 4 sąsiednie pola. W zadaniach szachowych oznaczany jest jako odwrócona wieża, ale w tej roli pojawi się w następnym wpisie. Tym razem będzie typowo łamigłówkowo, więc wezyry są szarymi kółkami.
Na diagramie należy rozmieścić grupę wezyrów – jak liczną, to się okaże po rozwiązaniu – tak, aby żadne dwa się nie atakowały, czyli nie stały na sąsiednich polach. Kluczem do tego jest parcelacja diagramu i kolory działek. Każdy kolor oznacza liczbę pozostawionych w danej działce nieatakowanych pól: biały – 0 (wszystkie pola są atakowane), żółty – 1, niebieski – 2.
Przykład
Zadanie
W przykładzie krzyżyki oznaczają oczywiście pola nieatakowane, czerwone kółeczka – atakowane. W rozwiązaniu wystarczy podać liczbę wezyrów na obu przekątnych diagramu.
PS (z soboty na niedzielę): byłoby lepiej zadać pytanie: ile rozwiązań ma to zadanie?
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
Na obu przekątnych diagramu jest łącznie 5 wezyrów.
Panie Marku,
Czy złączenia w podwójne pola w ostatnim wierszu i ostatniej kolumnie są celowe i traktujemy każde z nich jako jedno pole?
Nie, to rysunkowy feler (zaraz spróbuję go poprawić) – wszystkie pola są jednokratkowe.
mp
6
https://images90.fotosik.pl/504/fc0dfba06040c616med.jpg
2
Znalazłem wariant B. Chyba. Być może są kolejne, albo ja czegoś nie zrozumiałem?
https://images89.fotosik.pl/505/5c6487aa378bbf7cmed.jpg
Wezyra awansowałem na atamana, stąd oznaczenie @ (at).
Panie Marku!!!
Lekko emocjonalnie:
No jak to: (z soboty na niedzielę- „ile rozwiązań?”
Właśnie zbierałem się, że by jakoś skomplementować łamigłówkę (bo jest miła dla miłośników), a tu nagle taka niespodzianka.
Kiedy kończyłem rozwiązywanie, na ostatnich „metrach” pojawiła się wątpliwość, że może jest drugie rozwiązanie, ALE szybko pozbyłem się tej wątpliwości.
I nagle przyszedł niedzielny poranek…
Ano właśnie… Poniewczasie zorientowałem się (z pomocą gości), że rozmieszczenie wezyrów nie jest jednoznaczne. Stąd północny dopisek. Może to nawet dodaje zadaniu uroku – oczywiście niezamierzonego. Póki co nie mam pewności, ile jest rozwiązań.
mp
Muszę, bo się uduszę 🙂 Każdy kolor oznacza liczbę pól z krzyżykiem w danej działce, a nie pól nieatakowanych, bo wszak te z wezyrem też nie są atakowane.
Jeśli przyjąć kryteria szachowe, to racja (figura nie atakuje pola, na którym stoi), ale w łamigłówkach quasi-szachowych różnie bywa.
mp
Jeśli powiedziało się AB, to trzeba powiedzieć CD:
https://images89.fotosik.pl/505/ffe039fcd991423dmed.jpg
Te cztery rozwiązania obejmują ok. 75% wszystkich możliwości, więc całkowita liczba rozwiązań to zapewne 5 lub 6.
Naliczyłem w sumie 7 rozwiązań (ładna liczba!) ale już mi się nie chce dalej szukać.
https://imgur.com/Ftn46X8
Natrafiłem na dwa rozwiązania.
Wynik na przekątnych identyczny ilościowo: 5 (pięć).
Zwraca uwagę podstawa kwadratu.
Jest co najmniej 8 rozwiązań (niekoniecznie znalazłam wszystkie):
https://www.fotosik.pl/zdjecie/086e090327cb9390
W moich 8 rozwiązaniach jest jedno 9-, trzy 10-, dwa 11- i dwa 12-wezyrowe. Gdyby dodać warunek mówiący o tym, że wezyrów ma być jak najmniej, rozwiązanie (chyba) byłoby jedno.
W dwu dolnych rozwiązaniach w prawych żółtych działkach krzyżyk i kółko można zamienić miejscami. Czyli w sumie rozwiązań jest (co najmniej) 10.
mp
awaxaxx
xaxawaa
awaxaaw
aaxxaxa
waxawaw
awawawa
waxaxaw
oraz
xaxxaxx
awaawaa
waxxaaw
axaawaa
wawaaax
axawawa
waxaxaw
Zadanie zaiste jest urokliwe:
Ręcznie znalazłem rozwiązanie z 10 wezyrami.
Komputer podsunął mi jeszcze układy dla wezyrów:
dziewięciu, dziesięciu (inne niż moje „ręczne”),jedenastu, dwunastu…
Na piechotę udało się znaleźć 3 rozwiązania (niestety żadne z nich nie jest mojego autorstwa – wszystkie pochodzą od koleżanki).
Programu do sprawdzenia, czy to wszystkie, nie udało mi się na czas dokończyć, ale jestem okropnie ciekaw, ile jest tych rozwiązań.
http://ersonasolidna.pl/lamiblog/20210522_Wezyr/3_rozwiazania.png
Upór
Jak wiele możliwości
jak długo uporu starczy.
Ach, nie mam pewności
na ile życia wystarczy?
Siedem rozwiązań.
5W=3+2
5W=3+2
5W=3+2
5W=3+2
5W=3+2
4W=2+2
1W=1+0
I nie mam pewności.