Dwumat 2
Dołączane do zamieszczanych w komentarzach rozwiązań uwagi, dotyczące zadania, w rodzaju: „podejrzanie proste”, stanowią dla mnie asumpt do bliźniaczej powtórki nieco cięższego kalibru. Tak właśnie zdarzyło się przy okazji poprzedniego wpisu, stąd dwumatowy bis.
Przypominam: na polach oznaczonych białym lub czarnym kółeczkiem należy rozmieścić cztery białe i cztery czarne figury wybrane spośród znajdujących się obok szachownicy (zatem tylko jedna biała i jedna czarna nie trafią na planszę).
Ustawienie figur powinno być takie, aby oba króle były zamatowane, czyli by każdy z nich był szachowany i żadna strona nie miała możliwości uwolnienia swojego władcy spod szacha.
Komentarze
HGSKKHWW
http://pokazywarka.pl/dwumat2/
Moja propozycja dwumata:
http://pokazywarka.pl/ad0orv/
Udało się nie stracić na „gęstości”.
„Podejrzanie proste” z mojej strony nie było bynajmniej pretensją, tylko asekuracją, że coś może źle zrozumiałem 🙂
Bardzo przyjemnie się rozwiązuje, po kolei, w punktach:
1) h2 nie jest królem, bo nie jest pod szachem.
2) a4 nie jest królem, bo wtedy to coś z h2 nie uczestniczyłoby w żadnym stopniu w macie. Nie wiem, czy takie założenie można przyjąć, że nie może być bierki zbędnej, to ciekawe pytanie. Ale nawet bez tego – na c5 musiałby być skoczek, ucieczka więc np. na b5, albo a3.
3) b7 nie jest królem, wtedy też na c5 musiałby być skoczek, ucieczka na a7.
4) e7 nie jest królem, bo ma ruch na d8, chyba że na e6 skoczek, to może go po prostu zbić, bo nie ma drugiego skoczka na c5.
5) Stąd wniosek, że h6 jest królem.
6) h5 nie jest królem.
7) e6 nie jest królem, bo może szachować jedynie bierka e7, ucieczka na f5.
8) c5 jest królem.
9) Tu już nie podam wszystkich możliwości sprawdzonych, w każdym razie mata królowi na c5 dają tylko Ge7, Hb7, Wa4.
10) mata białemu królowi na h6 dają tylko Hh5, Wh2, Se6. Przy okazji, na e6 nie może być H ani W także z tego względu, że byłaby zasłona od szacha gońcem z e7, lub po prostu jego zbicie.
Ja to widzę tak, ciągle to trudności nie sprawia:
K-król, H-hetman, S-skoczek, W=wieża, G-goniec
(Dziś przypomniałem sobie, że Królówka to Hetman – hehe)
BIAŁE
Kh6
Hb7
Ge7
Wa4
CZARNE
Kc5
Se6
Hh5
Wh2
Pozdrawiam
@apartado
Tak się zastanawiam, czy w zadaniach tego typu nie należałoby zastrzec, że nie może być bierki zbędnej. Czy może to jest oczywiste.
Jeśli przyjmie się takie założenie, to na ogół się zadanie upraszcza, np. tutaj od razu mamy, że biały król musi być na e5, bo bierka z b5 nie brałaby udziału w macie króla na dowolnej innej białej kropce. Skądinąd czarny król nie może być na b5, bo zbędne byłyby obie białe bierki z kolumny g, a tylko jedna mogłaby być ewentualnie królem.
Są dwumaty z bierkami „biernymi”, ale jeśli w konkretnym zadaniu takich bierek nie ma, to informację o tym można uznać za dozwolone ułatwienie, choć z reguły taka informacja się nie pojawia.
mp
@aps1968
Według mnie ujawnianie informacji o tym, czy zadanie zawiera „zbędne” bierki, psułoby prostotę łamigłówki.
Mamy po prostu kilka czarnych/białych kropek i należy je wypełnić, a odkrycie każdej poszlaki (mniej lub bardziej ukrytej) jest sednem procesu rozwiązywania.
Nawiasem mówiąc pole b5 z mojego zadania pojawiło się „w niedoczasie” – trochę na szybko poprawiałem inną wersję i tak wyszło.
Gdybym poświęcił temu trochę więcej czasu, to zadanie wyglądałoby tak:
http://pokazywarka.pl/37ns65/
Proszę zwrócić uwagę, że wśród dostępnych bierek pojawiły się piony.
Białe Kh6, Wa4, Hb7, Ge7
Czarne Kc5, Se6, Wh2, Hh5
http://pokazywarka.pl/6c13mm/
@mp, @apartado
Dzięki za odpowiedzi. Jak rozumiem, przeważa pogląd, że nie należy zakładać z góry, iż nie ma „zbędnych” bierek. Niemniej jednak w świecie problemów szachowych jest powszechnie przyjęte, że istnieje tylko jedno rozwiązanie (tak mi się wydaje przynajmniej). Bo jak jest więcej rozwiązań, to zadanie uważa się za wadliwie skonstruowane. Jeśli więc przyjmie się założenie, że wszystkie bierki biorą udział w macie, i to ułatwi znalezienie rozwiązania, to OK. Chyba że się rozwiązania nie znajdzie, to wtedy należy szukać takiego z bierką zbędną.