Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

13.09.2019
piątek

Dwumat

13 września 2019, piątek,

Reguły szachów wykluczają sytuację, w której doszłoby do równoczesnego szacha obu królom, chociaż praktycznie jest to możliwe. Wystarczyłoby zaszachować króla królem, czyli pozwolić na bliski kontakt dwóch władców. Niebezpośredni obustronny szach nastąpiłby natomiast po zaatakowaniu króla bierką stanowiącą zasłonę przed szachem własnemu królowi w taki sposób, że przesunięcie tej bierki likwidowałoby zasłonę. Możliwy jest nawet równoczesny mat – taka sytuacja kojarzy się z dwoma nokautami na ringu w tym samym momencie, np. po dwóch prawych prostych lądujących na dwóch szczękach (w przeciwieństwie do szachów w boksie takie sytuacje się zdarzają).
To, co wykluczone w grze, może być dozwolone, a nawet wskazane w łamigłówkach. Istnieją więc zadania, polegające na ustawieniu pozycji obustronnego mata. Inaczej i ściślej mówiąc: na szachownicy oznaczone są pola (białe i czarne kółeczka), na których należy umieścić bierki tak, aby czarny i biały król były szachowane i żadna ze stron nie miała możliwości obrony przed szachem, czyli praktycznie by oba króle były zamatowane. Bierki do ustawienia można i należy wybierać spośród figur ulokowanych przy brzegach diagramu, jak w poniższym przykładzie.

Zadanie jest nieco trudniejsze niż przykład, choć z umieszczeniem króli na właściwych polach (nie obok siebie) nie powinno być kłopotu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Białe:
  Kh8,Hc3,Gg4
  Czarne:
  Kd1,Hh7,Wh6

  Chyba łatwiutkie (?).

 2. 1d – czarny król
  3c – biała królowa
  4g – biały goniec
  6h – czarna wieża
  7h – czarna królowa
  8h – biały król

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Białe
  Kb8, Hc3, Gg4
  Czarne
  Kd1, Hh7, Wh6

 5. Czyżby takie proste rozwiązanie wystarczyło?

  Użyłem symboli (K-Król, Q-Królowa, G-Goniec, W-Wieża)

  BIAŁE:
  Kh8
  Qc3
  Gg4

  CZARNE
  Kd1
  Qh7
  Wh6

  Oczywiście – czegóż chcieć więcej?
  mp

 6. Wydaje się podejrzanie proste: biały król nie będzie w środku szachownicy, bo nie da się ustawić mata, tylko w rogu, więc na h8, z kolei czarny nie na h6, bo szach skoczkiem to za mało na mata, więc jest czarny król na d1. Szachuje go goniec z g4, a hetman na c3 zapewnia mata. Na h7 szachować białego króla może tylko hetman lub wieża, no ale od wieży ma odejście na g8. Musiałby na h6 być skoczek, ale wtedy po prostu bije wieżę. Musi więc być na h7 hetman, a na h6 wieża.

css.php