Sudoku podminowane
Małe jest piękne, bardzo małe – piękniejsze, a dwa bardzo małe to „piękność w całej ozdobie”.
Pierwsze małe jest sudoku mini:
w każdym wierszu, każdej kolumnie i w każdym z czterech wydzielonych kwadratów 2×2 powinny się znaleźć cyfry od 1 do 4.
Drugie małe to mini saper:
każda cyfra oznacza, w ilu sąsiednich pustych kratkach – stykających się z polem z cyfrą bokiem lub rogiem – jest mina; należy ujawnić wszystkie miny.
Zadania są oczywiście dziecinnie proste – można je rozwiązać w głowie. Smaczkiem jest natomiast jednakowe rozmieszczenie cyfr w obu diagramach. Przy okazji warto zauważyć, że cztery cyfry w sudoku 4×4 tworzą tzw. minimalny zbiór krytyczny, czyli gdyby w takim mini diagramie cyfr było mniej, to zadanie nigdy nie miałoby jednego jedynego rozwiązania. Dla normalnego sudoku (9×9) minimalnym zbiorem krytycznym jest 17 cyfr. Kto ułoży sudoku z ujawnionymi 16 cyframi i jedynym rozwiązaniem, tego czeka sława, pół królestwa i (niestety) królewna za żonę.
Bliski kontakt sudoku z saperem sugeruje zadzierzgnięcie ściślejszych więzów, co zresztą nastąpiło przed 12 laty na mistrzostwach Japonii w rozwiązywaniu sudoku. Owocem tego związku była hybryda bardzo rzadko spotykana i różnie nazywana, np. saperdoku. Oto wariant 6×6.
W każdym rzędzie, kolumnie i wydzielonym prostokącie 2×3 powinny znaleźć się cyfry od 1 do 4 oraz dwie miny. Poza tym cały diagram (bez podziału na prostokąty) jest zielonym saperem, czyli każda cyfra, która znajdzie się w zielonym polu – i tylko ta cyfra – powinna oznaczać, w ilu polach, sąsiadujących (uwaga!) tylko bokiem z tym zielonym polem, są miny.
Zadanie nie jest łatwe. W rozwiązaniu wystarczy podać sumę cyfr (liczb) na przekątnych.
Komentarze
Mam takie pomocnicze pytanie:
Czy założenie że w zielonym polu nie może być miny jest uzasadnione zasadami czy też nadinterpretacją?
Proszę nie odpowiadać jeśli odpowiedź ułatwi rozwiązywanie 🙂
Istotnie, wszystkie zielone pola są cyfrowe, a więc nie zaminowane, choć nie jest to powiedziane wprost. To założenie jest konieczne, aby zadanie miało w ogóle sens. Dopuszczenie min do zielonych pól wprowadza chaos i zaburza jednoznaczność.
Nie bardzo rozumiem, co oznacza w tym kontekście „nadinterpretacja”. Domyślam się, że chodzi o zbędną informację.
mp
errata:
w tekście jest:
„tego czego sława”
a powinno być ?
🙂
„czeka” zamiast „czego”. Poprawione.
mp
Rozwiązanie
suma = 16
rysunek: https://app.box.com/s/r3yci3v2yaxlhnn2bx98it63seh59ohu
Nadinterpretacją z mojej strony mogłoby by być przeczytanie: „każda cyfra, która znajdzie się w zielonym polu” jako „w zielonym polu mogą być tylko cyfry” i gdyby okazało się, że w zielonym polu może być jednak mina (np. traktowana jako [0-4]) i to prowadzi do jedynego rozwiązania (a reguły specjalnie pomijają ten przypadek, żeby było trudniej)
Pozdrawiam,
m2413m
4m3m12
31m24m
2m13m4
m3m421
142mm3
3+2+3+1+2+1+3+1=16
Suma na przekątnych to 16.
Odpowiedź na saperdoku: 8 8
Dwa pierwsze rzeczywiście proste.
To wszystko jest straszne, miny, zielone pola minowe… Kiedyś śpiewaliśmy – zielone pola nad Soliną… Tfu! Rzucam sudoku!!
Chyba raczej „zielone wzgórza nad Soliną”, ale „tfu” poprawnie.
mp
Znalazłem dwa rozwiązania.
Różnice są w piątej i szóstej kolumnie.
Suma na przekątnych w obu jest równa 16.
Zero oznacza minę.
024130
403021
310204
201340
030412
142003
024130
403012
310240
201304
030421
142003
Drugie rozwiązanie jest błędne. Dlaczego? Oto zagadka.
mp
Odpowiadam na zagadkę dodatkową:
Drugie rozwiązanie jest błędne, gdyż pole (szachowo) d4 (z dwójką) nie jest zielone i w związku z tym nie powinno wskazywać właściwej ilości min.
Przepraszam za błąd, ale nie popełnia ich tylko ten, kto nic nie robi.
suma=16
https://pokazywarka.pl/podminowane/
p.s. Czy na zachętę mógłby Pan pokazać fotkę królewny? Może gra nie jest warta świeczki…
Przypadkiem, podrzucając saperdoku znajomym, odkryłam drugie potencjalne rozwiązanie, sumy po przekątnych (góra-dół, dół góra): 7 9
Jedyny problem jest taki, że jedna mina jest „nieoznakowana”. W „mine-sweeper”-ze byłby to problem śmiertelny, ale tutaj nie było explicite takiej reguły. Więc może jest to rozwiązanie dopuszczalne?
Nie rozumiem, co oznacza określenie „mina nieoznakowana” – tzn. czy „nieoznakowanie” dotyczy miny, czy liczby oznaczającej jej obecność.
mp
Nieoznakowana mina leży sobie w polu bez znaku „uwaga mina”. Czyli nie ma koło niej zielonego pola.
Ale coś mi się wydaje, że to chyba jednak będzie wbrew regułom.
Taka sytuacja jest oczywiście możliwa i nawet występuje w rozwiązaniu, które jest jednak jedno. Proszę sprawdzić, czy w Pani obu rozwiązaniach każda liczba w BIAŁYM polu oznacza ZŁĄ liczbę min w sąsiednich polach (jeśli oznacza WŁAŚCIWĄ liczbę min, to pole powinno być ZIELONE).
mp
Ach, teraz rozumiem, (przegapiłam „i tylko ta cyfra”). W rozwiązaniu nie może być innych zielonych pól. W pierwszym jest, w drugim nie ma. Czyli rozwiązaniem jest (jak na razie) 7 9.