Coś z Pazury
Jestem nieco zaskoczony, że zagadka indukcyjna z poprzedniego wpisu okazała się wyjątkowo trudna do rozszyfrowania. Nie znaczy to jednak, że nikt sobie z nią nie poradził. Wczoraj wieczorem pojawiło się kilka rozwiązań (nie będę ich na razie ujawniał) nadesłanych przez osoby zmobilizowane wcześniejszym poddaniem się paru stałych komentatorów. Co jednak szczególnie ciekawe, jeden z odwiedzających Łamiblog japońskich kolegów po fachu przesłał mi rozwiązanie mailem, załączając bardzo podobne zadanie, które ukazało się przed 12 laty w piśmie Pazura (wymowa z akcentem na ostatniej sylabie; tytuł można przetłumaczyć jako miłośnik łamigłówek, łamigłówkowicz). Kolega ów dysponował więc jakby podpowiedzią. Sam zresztą przyznał, że bez tej podpowiedzi miałby spory kłopot, ponieważ w rozwiązaniu przykładu nie zostały ujawnione wszystkie liczby istotne do określenia przebiegu linii. Jeśli bym je jednak ujawnił, to indukowanie byłoby niemal trywialne. Na dowód postanowiłem zaprezentować – również jako indugadkę, ale z wszystkimi liczbami w przykładzie – łamigłówkę z Pazury.
Z prawej strony zadanie, z lewej przykład, na podstawie którego bez trudu można odgadnąć reguły zabawy.
Jako rozwiązanie wystarczy podać liczbę załamań linii.
Tym, którzy dotąd nie uporali się z zamieszczonym w poprzednim wpisie zadaniem według pomysłu Janka Mrozowskiego, przypominam, że pozostaje ono do rozwiązania.
Komentarze
23
pozdr
Dzięki Panie Marku, że nie ujawnił Pan rozwiązania, bo nie potrafiłbym sie powstrzymać od zajrzenia o co w tym chodzi. Mogę zabrać się teraz spokojnie za rozwiązywanie zadania 🙂
Powiedziałbym, że zadanie z Pazury jest uogólnieniem mojego pomysłu.
Załamań naliczyłem 23.
To zadanie ‚pękło’ łatwo: zaczynając od pola z kółkiem (pole z kółkiem należy znaleźć), trzeba dojść do liczby określającej liczbę odwiedzonych po drodze kratek i tak do następnego pola z liczba określająca dystans od poprzedniej, aż odwiedzimy wszystkie pola diagramu.
Liczba załamań: 23 (licząc załamania linii na polach z liczbami)
??2?4?
3?????
?????3
2?????
?????2
?6?5??
A nad zadaniem z poprzedniego wpisu nadal myślę… uffffff
A wiec slusznie podejrzewalem, ze w poprzednim zadaniu brakowalo liczb w niektorych polach. Teraz oba zadania sa juz proste.
W tym wg Mistrza Jana linia zalamuje sie 30-krotnie. W tym z Pazury 23 razy.
a
tu załamań jest 25. Ale znowu miałam kłopot z rozwiązaniem, albowiem gdzieś podświadomie chciałam, podobnie jak w poprzedniej łamigłówce [do której rozwiązywania zaraz wrócę], by początek pętli był w polu z którąś liczbą. [tak jak to jest zresztą w przykładzie z tego wpisu, co jeszcze bardziej ukierunkowało moją podświadomość :-)]. Nawet miałam napisać, że w poprzednim zadaniu końcowa kropka powinna być wyżej o jeden, a początek pętli w polu z 2.
I jednak mocno w tym typie zadań przeszkadza siedzące w głowie przyzwyczajenie, że pętla powinna przecież być zamknięta. 😉
Nie jestem pewny, ale wydaje mi sie, ze zakretow jest 23.
Niepewnosc bierze sie z tego, ze w moim rozwiazaniu poczatek i koniec krzywej nie leza kolo siebie:(
pozdr
ja jednak będę się upierać, że jest 25 załamań. Moje rozwiązanie wygląda tak:http://img708.imageshack.us/img708/9024/paz1.jpg
neon.ka – brakuje Ci kropki w rozwiązaniu
pozdr
no… w rzeczy samej.
a to mam to wszystko w nosie! 😉 za dużo tego wysiłku umysłowego na raz widać.