Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

27.11.2009
piątek

Indukuj i idź

27 listopada 2009, piątek,

Właściwie ten wpis mógłby być beztekstowy, czyli stanowiłby „wrys”. Postanowiłem bowiem przedstawić zapowiadane zadanie pomysłu Janka Mrozowskiego jako łamigłówkę indukcyjną, a więc bez instrukcji. Zamiast tego, jak zwykle w przypadku indugadek, będzie mały przykład z rozwiązaniem, z którego należy wywnioskować, o co w tym wszystkim chodzi, a następnie skorzystać z tych wniosków przy rozwiązywaniu.
Wprawdzie z grubsza wiadomo, że chodzi o wyznaczenie na diagramie trasy zgodnie ze sposobem poruszania się wieży szachowej, czyli tak, jak w łamigłówkach wieżowych w dwóch poprzednich wpisach – ale to oczywiście nie wszystko. Przebieg trasy określa jeszcze pewien dodatkowy warunek. Jaki? – to właśnie należy ustalić na podstawie przykładu, choć warto przy tym także zerknąć na zadanie, bo w nim również można doszukać się podpowiedzi. Kto ustali (chyba nie będzie lekko), ten zapewne zauważy, że warunek ten ma proste, ale ciekawe koligacje i implikacje matematyczne.

A zatem najpierw przykład, a tuż po nim zadanie.

W rozwiązaniu wystarczy podać liczbę załamań wyznaczonej trasy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 14

Dodaj komentarz »
 1. no niestety porażka. 😉
  tłumaczę sobie, że to wysiłek związany z Pucharem ją spowodował…
  Przyglądając się przykładowi i zadaniu właściwemu pomyślałam w pewnym momencie, że konkretne cyfry mówią, przez ile pól należy przejść w drodze do kolejnej cyfry, ale niestety, nie udało mi się w ten sposób wypełnić diagramu. Na inne pomysły, które brałam pod uwagę, diagram jest za mały. 😉
  Ale jestem przekonana, że za kilka godzin przeczytam co wymyśliły mądrzejsze głowy.

 2. Jako że byłem mocno zajęty w ten weekend (niektórzy łamigłówkowicze wiedzą czym:) ), dlatego nie miałem czasu zająć się rozwiązaniem zadania z tego wpisu (ale zrobię to w wolnej chwilli). Chcę się tylko podzielić zasadą, którą być może odkryłem patrząc na przykład: liczba wskazuje, ile było zakrętów w lewo startując od pola z kółkiem lub odwrotnie: ile będzie zakrętów w prawo jeśli chcemy skończyć (a nie zacząć) w polu z kółkiem.
  Nic innego nie mogłem wymyślić 🙂

 3. Panie Marku, mam wrazenie ze w przykladzie czegos brakuje.
  Probuje ustalic czego (chyba liczb) i gdzie, bo pewnie tego tez trzeba sie domyslec.
  Jak nie brakuje niczego to ja sie poddaje.
  a

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Tez mi sie wydaje, ze cos tu nie gra. Zagadka byla opublikowana w piatek, wiec w niedziele wieczorem powinny sie pojawic odpowiedzi, a w poniedzialek (czyli dzis) nowa zagadka, zgodnie z rytmem 3 dni.
  Sleczalem nad ta zagadke pare godzin, ale w koncu sie poddalem. Juz calkowicie dobija mnie zdanie: „Właściwie ten wpis mógłby być beztekstowy,”, bo jezeli nawet z wpisem sobie nie moge poradzic, to…
  Czekalem pare dni na rozwiazanie, zeby sie czegos nauczyc. Moze dzisiaj opublikowane zostana odpowiedzi? albo osobny wpis z odpowiedzia?
  pozdrawiam

 6. Przedłużyłem 3-dniowy cykl, sądząc że Pucharowe zmagania zaprzątają uwagę tęgich głów. Tymczasem widzę, że po prostu „przegiąłem”.
  Na razie jest jedna odpowiedź prawidłowa, ale… częściowa. Jeszcze jej nie ujawnię – ani innej poprawnej, jeśli się pojawi – natomiast jutrzejszy wpis będzie kontynuacją niniejszego.
  mp

 7. odpowiedź to 30

  z lewej strony 2 można dopisać pole z cyfrą 1, gdzie zaczyna się łamana. pole z cyfrą 3 dopisujemy z prawej strony 4. pole z cyfrą 5 wpisujemy przy płn krawędzi w odległości skoczka szachowego od 6. pozostałe cyfry są wpisane. łamana kończy się w polu z żółtą kropką

  pozdr

 8. miałem na myśli pozostałe liczby, nie cyfry

  pozdr

 9. Trasa załamuje się 30 razy. Jeśli dobrze policzyłem 🙂

  Pełny diagram, uzupełniony o nieujawnione liczby. Zera to miejsca bez liczb, D zastępuje 10-tkę a X pole końcowe.

  00050000
  06000043
  X0000120
  00000700
  00D00008
  00900000
  00000000

  Przydała się informacja „że warunek ten ma proste, ale ciekawe koligacje i implikacje matematyczne” oraz zauważenie, że dolny to nie jest kwadrat ale prostokąt o 56-ciu polach 🙂
  W sumie nie było trudne, chociaż zmobilizowały wpisy osób, które się poddały 🙂

 10. A mnie się ten przykład nie podoba. Zadanie znając treść jest do rozwiązania, ale z przykładem mam problem. Przykład ma rozwiązanie jeśli w lewym górnym rogu będzie cyfra „0”, ale nie wiem czy jest dopuszczalna.

 11. Orgu, reguły tego zadania są podobne do reguł zadania z „Pazury”, ale nie takie same. W szczegółach nieco się różnią, a w związku z tym zero w pierwszej kratce odpada.
  mp

 12. Rozwiązanie po „Pazurze” jest proste. Ilość załamań 30. Odległość między kolejnymi punktami oznaczonymi liczbami (liczona ilością pustych kratek) wynosi : Liczba poprzednia minus 1. Przykładowo, między 2 i 3 jest jedna pusta kratka, 3 i 4 dwie kratki itd. Byłem na dobrym tropie wcześniej, ale zmyliła mnie publikacja komentarza Andy’ego, który słusznie stwierdził, że w diagramie czegoś brakuje. Wiedząc , że Włodarz Łamiblogu ujawnia tylko błędne rozwiązania, zacząłem kombinować z załamaniami. M.in. wpadłem na pomysł, że liczba w kratce wskazuje, w której kolejnej po niej kratce minus 1 musi być załamanie. To był prawie sukces, lecz niestety nie udało mi się ułożyć takiej trasy. W Pazurze są 23 załamania. W Pazurze zasady są prawie takie same tylko ilość kratek jest bez minus 1. To tyle.
  Pozdrowienia

 13. Druga istotna różnica, liczby w tej łamigłówce są po kolei od 1 do 10 a w Pazurze nie.

 14. Albo mam totalne zaćmienie umysłu, albo się tu nie nadaję ;-), ale niestety, nadal nie jestem w stanie rozwiązać tego zadania. Do pola z kółkiem dojść może tylko 7 lub 8 jak na mój gust, początek ‚wężyka’ przed dojściem do pierwszej cyfry ma mieć długość 2 pól i musi chyba dochodzić do 6, ale dalej nic mi się nie chce połączyć w całość. Tak więc jednak czekam na mądrzejsze głowy. 🙂

 15. Zaćma! Oj, zaćma! Nie mam pomysłu 🙁

css.php