Dyskoteka
Zadanie z czerwcowego „Świata Nauki”:
W dyskotece zorganizowanej w remizie uczestniczyła ponad połowa z 44 młodych ludzi, mieszkających we wsi. Tańczono tylko parami i w trakcie całej zabawy każdy chłopiec obtańcowywał dokładnie cztery dziewczyny, a każda dziewczyna równo siedmiu chłopców. Ile osób było na dyskotece?
Zadanie jest niby w porządku. Jednak dzięki wnikliwości czytelników okazało się, że ma pewien drobny feler – dwa rozwiązania. Jakie i czego w zadaniu zabrakło, aby wykluczyć dwuznaczność?
Komentarze
Brakuje warunku o tym, że pary muszą składać się z dwóch osób o odmiennej płci. Dwa rozwiązania to: 33 i 44.
Chyba nie zrozumialem zadania…
Czy poprawnymi odpowiedziami w zadaniu byly liczby 33 i 44? Za proste by to bylo… Moze powinienem jeszcze skorzystac z niedzieli i pospac dluzej…
Jest proste (choć może nie dla wszystkich), więc w niedzielę ma Pan wolne 🙂
mp
„W dyskotece zorganizowanej w remizie uczestniczyła ponad połowa, ALE NIE WSZYSCY z 44 młodych ludzi, mieszkających we wsi. Tańczono … .”
To znaczy, ze najprosciej jest napisac: „na dyskotece bawila sie ponad polowa z 44 mlodych ludzi, lecz nie wszyscy…”, gdyz dopisek „dla kazdych czterech dziewczyn mozna przyporzadkowac chlopca z ktorym tanczyly przynajmniej dwie z nich” brzmi malo rozrywkowo 😉 pozdrawiam
Zarówno liczba chłopców jak i dziewcząt była parzysta
albo
…uczestniczyło GRUBO ponad połowa…..
albo
uczestniczyło ponad połowa ale NIE WSZYSCY młodzi mieszkańcy wsi…
33 lub 44
Stud, ty homofobie! 😉
Na dyskotece były 33 lub 44 osoby.
Dlaczego wszyscy uściślali zadanie w kierunku 33. Przecież zadania dotyczyły kultowej liczby 40 i 4 więc jedynie słuszna odpowiedź ma być 44 😉