Dla działkowiczów

Jeszcze nie pora na rachunek sumienia, bo Omnibus wakacyjny niedawno trafił do kiosków, więc wszystkie grzechy póki co zapewne się nie ujawniły. Na razie znajomi, zachęcani przeze mnie do szukania błędów (zachęcam także Państwa), znaleźli trzy – jeden cięższego kalibru (ale tu mój udział jest połowiczny) i dwa lżejsze. Jeśli tak pozostanie, będzie to wynik całkiem niezły.

Gdyby mnie ktoś zapytał, które z (za)dań logicznych zamieszczonych w Omnibusie szczególnie polecam, to chyba wskazałbym na Działki wykapane ze strony 40. Pomysł tej łamigłówki jest japoński, ale w ojczyźnie pachinko jakoś się nie przyjął. Dziwne, bo to całkiem przyjemna dłubanina – trochę na spostrzegawczość, trochę na wyobraźnię, no i oczywiście na logikę. Dla zachęty i jako aneks do Omnibusowego zestawu proponuję jedno nieco trudniejsze działkowe zadanie.

Diagram należy podzielić wzdłuż linii przerywanych na działki (wielokąty) – w każdej powinna się znaleźć dokładnie jedna litera. Działki z taką samą literą powinny mieć jednakowy kształt oraz być tak samo skierowane (przesunięte względem siebie, ale nie obrócone/odwrócone), a litera powinna się w nich znajdować w tym samym miejscu.

Może powinienem jeszcze dopisać, że działki z różnymi literami powinny mieć różny kształt, jednak wydaje mi się, że nie jest to konieczne.

W rozwiązaniu wystarczy podać, ilu działek nie przecinają przekątne diagramu (w przykładzie jednej).