Mistrz poleca
Janek Mrozowski przesłał mi coś w rodzaju relacji z 4. Mistrzostw Świata w Sudoku, uzupełnionej osobistymi wrażeniami i refleksjami dotyczącymi organizacji, wydarzeń i zadań. Krótko mówiąc – Mistrzostwa okiem Mistrza. To całkiem ciekawe i przyjemne czytadło, szczere i nie pozbawione pikantnych szczegółów. Namawiam w związku z tym złotego medalistę do założenia własnego bloga, także w wersji anglojęzycznej, który byłby przeciwwagą dla bloga byłego mistrza świata Thomasa Snydera. Popularność miałby zapewnioną, bo uważam, że turniejowe, „kwalifikowane” sudoku będzie się rozwijać. W przeciwieństwie do ogółu łamigłówek ma – jako ich wąska konkurencja – silne wsparcie w rubryczkach prasowych. Jest wciąż hołubione przez Anglosasów, inne nacje też o nim nie zapominają, coraz bardziej rozsmakowują się w nim Chińczycy, nie wspominając o Japonii, gdzie od wielu lat trzyma się mocno.
Także klasyczne sudoku, które w naszej prasie traktowane jest zwykle jak zapchajdziura, bywa atrakcyjne, jeżeli jest starannie opracowane i ładnie podane. Takie ambitniejsze wersje interaktywne mogą skusić nawet tych, którym zabawa się przejadła. Polecam na przykład zadania na stronie największego amerykańskiego dziennika USA Today, oczywiście te pięciogwiazdkowe.
Za rok piąte Mistrzostwa w stolicy światowego sudoku – Filadelfii. Nie ma wątpliwości, że w przeciwieństwie do czwartych będą dopięte na ostatni guzik, a niewykluczone, że burmistrz ufunduje dla najlepszych kuszące nagrody.
Wracając do Żyliny, Janek Mrozowski wybrał najciekawsze zadanie z Mistrzostw. Pojawiło się w półfinale i jest – zdaniem Mistrza – niełatwe, ale mocno logiczne i bardzo przyjemne w rozwiązywaniu. Warto sprawdzić samemu. Mistrz poleca.
Wszystkie pary pól stykających się bokiem, z sumą liczb równą 10, są zaszarzone. Pozostałe reguły – jak w klasycznym sudoku.
Janek Mrozowski uporał się z tym zadaniem (bez strzelania, czyli wyłącznie dzięki spostrzegawczości i logice – to ważne!) w 7 minut 30 sekund.
Komentarze
Panie Marku, ja z trochę innej beczki… jest Pan znawcą tematyki gier i w związku z tym mam pytanie. Dotyczy ono jednej z gier znajdujących się w Kolekcji Bursztynu Muzeum Zamkowego w Malborku. Jest ona opisana jako „solitaire”, gra przeznaczona dla jednej osoby, ale na moje oko to raczej odmiana halmy… Strasznie mnie ta sprawa nurtuje i mam nadzieję, że pomoże mi Pan rozwiązać tę bursztynową zagadkę!
Bursztynku, zagadka jest b. łatwa, przynajmniej dla mnie.
Może ktoś z Czytelników Łamibloga poda rozwiązanie. Bardzo proszę.
mp
Solitaire to francuska i angielska (a pewnie tez w innych jezykach) nazwa gry, ktora w Polsce okreslana jest jako Samotnik. Jej opis mozna znalezc np. w Wikipedii.
Z halma raczej trudno go pomylic, bo halma ma znacznie wieksza plansze (wiecej pol).
a
Zagadka faktycznie jest łatwa jeśli przyjmiemy, że w halmę można grać samemu. Ale czy ten właśnie sposób gry – z samym sobą, był jej głównym przeznaczeniem, czy raczej jedną z możliwości jej wykorzystania? W tym drugim wypadku podpis „solitaire – gra dla jednej osoby” chyba należałoby zmienić! Gdzie mogę panu przesłać zdjęcie planszy tej gry?
No proszę, więc jednak to solitaire! Cóż dla mnie, osoby z pokolenia Windowsowskiego pasjansa, solitaire to nic innego jak pasjans, a tu proszę, taka niespodzianka! Wszystko się zgadza, plansza ma 33 pola i dokładnie taki układ jak ta na zdjęciu z Wikipedii! Dziękuję 😉
Bursztynku, bardzo bym prosił o zdjęcie gry. W Internecie trafiłem tylko na artykuł w piśmie „Polski Jubiler”, dotyczący malborskiej kolekcji – ze wzmianką o grze, ale bez fotki.
Kilkanaście lat temu były przymiarki do stworzenia na zamku w Pszczynie kolekcji starych gier, ale – o ile wiem – nic z tego nie wyszło.
W samotnika można grać (np. gracze wykonują ruchy-skoki na przemian, kto wykona ostatni – wygrywa), ale byłaby to niemal „profanacja” gry. Jest ona w założeniu planszowym odpowiednikiem karcianego pasjansa i od wieków służy wyłącznie samotnikom:).
Proszę o przesłanie zdjęcia na m.penszko@polityka.com.pl
Dziękuję i pozdrawiam
mp
Rozwiązanie sudoku
531687942
296154783
478329561
327415698
814963275
965872314
652748139
143296857
789531426