Symetria środkowa
Przesuwanki są z reguły łamigłówkami manipulacyjnymi, czyli złożonymi z elementów, które można przemieszczać „na żywo” lub na ekranie; w tym drugim przypadku zaliczane są do tzw. puzzle games. W wersji kartka-ołówek nie bardzo się sprawdzają, bo ich obsługa jest kłopotliwa – często wymaga korzystania z gumki. Zapewne dlatego przedstawione w przedpoprzednim wpisie Satogaeri miało przed laty w Japonii krótki żywot, choć przesunięcia ograniczone są w nim do minimum, a gumka właściwie nie jest potrzebna – wystarczy być spostrzegawczym, aby jak po sznurku dotrzeć do celu.
Ogólnie w tego typu zadaniach chodzi o takie przesunięcie elementów, aby powstał układ spełniający określone warunki. W Satogaeri diagram podzielony był na działki i w każdej z nich powinien znaleźć się dokładnie jeden element. Inaczej jest w odmianie tego zadania zwanej Honsan (nie udało mi się ustalić, co to znaczy), również niegdyś popularnej w cesarstwie. Powiedziałbym, że Honsan jest bardziej eleganckie, bo w rozwiązaniu powinien powstać układ elementów (krążków) symetryczny względem środka diagramu.
Oto przykład:
Do rozwiązania przykładu nie tylko gumka, ale nawet ołówek nie jest potrzebny. Czy w przypadku poniższego zadania przydadzą się oba rekwizyty?
Przypominam podstawowe reguły Satogaeri, które obowiązują także w Honsan.
Każdy krążek należy przesunąć w wierszu lub kolumnie o tyle pól, jaka jest wartość umieszczonej w nim liczby; jeśli liczby brak, długość przesunięcia należy ustalić samemu (nie ma przesunięć o zero pól). Trzy etapy dotyczące każdego krążka – pozycja początkowa, trasa przesunięcia (strzałka) i pozycja końcowa – oznaczone na rysunku (jak w przykładzie) nie mogą mieć punktów wspólnych z trzema etapami żadnego innego krążka.
W rozwiązaniu wystarczy podać sześć liczb, których brakuje w pustych krążkach (oznaczone literami).
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
nie znam japońskiego, ale honsan może byc związane z hone+san co mogloby znaczyc ‚pan kości’ ?
a1,b1,c1,d2,e2,f4.(a,b,c,d,e przesunięcie w górę , f w prawo)
aN1
bN1
cN1
dN2
eN2
fE4
ale mam wrażenie, że to tylko jedno z możliwych rozwiązań
Prościutkie… 🙂
a1
b1
c1
d2
e2
f4
Pozdrawiam 🙂
a1, b1, c1, d2, e2 – wszystkie N oraz f4-E.
a
Witam,
rozwiązanie łamigłówki:
a-1, b-1, c-1, d-2, e-2, f-4
Ołówek się przydał, gumka już nie 🙂
Pozdrawiam.