Powroty
W zestawie łamigłówek z ubiegłorocznych WPC trafiłem na wariant zadania, z którym zetknąłem się w Japonii przed 10 laty. Było tam wówczas popularne, ale krótko. Dziś w sieci trudno je znaleźć nawet na specjalistycznych stronach japońskich. Na WPC pojawiło się pod osobliwą nazwą Moving Cows (przeganianie krów), w Japonii było znane jako Satogaeri, czyli powrót do domu. Jest dość oryginalną i prostą przesuwanką, taką raczej na spostrzegawczość i kombinowanie niż na logikę.
Na początek proponuję coś sprzed lat.
Każdy krążek należy przesunąć w wierszu lub kolumnie o tyle pól, jaka jest wartość umieszczonej na nim liczby; jeśli liczby brak, długość przesunięcia należy ustalić samemu. Trzy etapy dotyczące każdego krążka – pozycja początkowa, trasa przesunięcia (strzałka) i pozycja końcowa – oznaczone na rysunku nie mogą mieć punktów wspólnych z trzema etapami żadnego innego krążka. Po przemieszczeniu wszystkich krążków w każdej działce (wielokąt obwiedziony grubą linią) powinien znaleźć się dokładnie jeden krążek.
W rozwiązaniu wystarczy podać kierunek (N, W, S, E) i zasięg przesunięcia krążków bez liczby, oznaczonych literami (w przykładzie – aW1).
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
a N1
b W4
c W1
d E1
prościutkie 🙂
aN1, bW4, cW1, dE1.
a1N, b4W, c1W, d1E
rzeczywiscie proste, nawet bardzo
a
Zadanie ma 4 rozwiązania (2 w przypadku podania odpowiedzi zgodnie z instrukcją).
aN1,
bW4,
cW1,
dE2 lub dE3
no i ‚1’ w środku diagramu może ruszyć sie dwojako:
W1 lub S1
Wiązie, żadne z Twoich rozwiązań nie jest poprawne.
Prawdopodobnie zostawiłeś pustą działkę 2×3 lub 1×3 (obok narożnej lewej dolnej 2×2).
mp
Hmmm, myślę, że ma Pan racje 🙂 ale sprawdzę w domu, bo kartke z rozwiązaniem zostawiłem w domu, ach ten pospiech… takie proste wydawało się to, ze nawet zastanawiałem sie czy pisać odpowiedx na forum:) a tu…. taaaaaka wtopa 😉
Jak tylko przyszedłem do domu od razu wziąłem sie do sprawdzania i …. oczywiście błąd, w samej końcówce. Oto prawidłowe rozwiązanie:
aN1,
bW4,
cW1,
dE1
zrobiłem to w 2 minuty i aż mi się wierzyć nie chciało, że to takie proste… później doczytałem to zdanie:
„Trzy etapy dotyczące każdego krążka – pozycja początkowa, trasa przesunięcia (strzałka) i pozycja końcowa – oznaczone na rysunku nie mogą mieć punktów wspólnych z trzema etapami żadnego innego krążka.”
tak więc rozwiązanie zostawiam sobie na nieco dłuższy wieczór 😉
a jednak nie na wieczór 🙂
rozwiązanie:
aN1
bW4
cW1
dE1