Piętnastki
Tradycyjnie już wśród zadań przygotowanych na łamigłówkowe mistrzostwach świata nie może zabraknąć kilku związanych formalnie z numerem imprezy. W tegorocznym zestawie nie zabrakło więc piętnastki – ozdobiła dość interesujące łamigłówki, zatem postanowiłem zaprezentować je w blogu. Przedtem jednak słów parę o związanej z taką samą liczbą całkiem innej sprawie – nie mniej ciekawej, aktualnej i poniekąd… aferalnej.
„Piętnastka” to nazwa bodaj najsłynniejszej łamigłówki-przesuwanki (poniżej pokazana jest jej podstępna wersja), znanej od ponad 125 lat i uchodzącej za jedno z koronnych dziełek „króla łamigłówek” Sama Loyda. Król wstąpił na tron dzięki wielkiej liczbie nowatorskich łamigłówkowych pomysłów, głównie zadań zamieszczanych w prasie amerykańskiej na przełomie XIX i XX wieku, uchodzących dziś, podobnie jak „piętnastka”, za klasykę; był także mistrzem problemistyki szachowej.
Parę miesięcy temu w Stanach Zjednoczonych ukazała się książka „The 15 Puzzle” – o pudełeczku z przesuwanymi liczbami-płytkami bogato ilustrowane bite 144 strony! Jej współautorem jest Jerry Slocum, guru łamigłówek manipulacyjnych, znawca tematu i właściciel największej na świecie kolekcji przekazanej niedawno Uniwersytetowi Indiany. Otóż Slocum odważył się nadszarpnąć królewską reputację. Okazało się, że Loyd napisał o sobie jako o autorze „piętnastki” po raz pierwszy w 1891 roku, a w następnych latach wielokrotnie powtarzał i ubarwiał to… autoreklamowe kłamstewko. Waga sprawy niewielka, więc próby sprostowania i ujawnienia przed ponad stu laty królewskiej blagi zgłaszano z pewną taką nieśmiałością. W efekcie Loyd wyłgał sobie autorstwo, które powszechnie zaakceptowano, wprowadzając nawet określenie „piętnastka Loyda”. Prawdę odkrył i ujawnił dopiero Slocum i nastąpiła zmiana na „piętnastkę Chapmana”. Noyes Chapman, prawdziwy twórca tej zabaweczki, był naczelnikiem poczty w pewnej małej mieścinie w stanie Nowy Jork. Slocum ustalił także, iż patenty dotyczące podobnych przesuwanek zgłaszano wcześniej, a najstarszy znany pochodzi z 1865 roku.
Pora na „piętnastkowe” zadania z 15 World Puzzle Championships. Ich autorami są Białorusin Vladimir Portugalov (pierwsze i drugie) oraz Bułgar Deyan Razsadov (trzecie).
Różni sąsiedzi
W białe pola (kwadraty) i żółte (prostokąty) należy wpisać cyfry od 1 do 4. W polach stykających się, choćby tylko rogiem, nie mogą znaleźć się jednakowe cyfry.
Różne paski
Diagram należy podzielić na paski o szerokości jednej kratki i długości 2, 3 lub 4 kratek (w przykładzie są tylko 2- i 3-kratkowe). Żadne dwa paski nie mogą być jednakowe (nawet po obróceniu jednego z nich). Na dobry początek para krótkich pasków została już ujawniona.
Seria
Znak zapytania zastępuje ostatnią liczbę w zaczynającym się piętnastką ciągu:
Jaka to liczba i zgodnie z jaką regułą utworzony jest ciąg?
Komentarze
Seria: 132
132??? A to ciekawe. Dlaczego?
zzigy wogóle nie potrafię się odnaleźć w tym ciągu. Klucz według którego robiłem dawałby że ciągi/serie
15,16,17,19,21,23,30,33,120,132,
15,16,17,21,23,30,33,36, 120,132,
także były by poprawne. Rozwiązanie które tutaj podaję jest strzałem mającym jakieś uzasadnienie/kucz i maxymalne szanse że nie trafiłem w to co większość będzie podawać ale podałem. Z pewnością trzeba by było wziąść szczególną moc piętnastki pod uwagę ale dużo nie myślałem jak widać sam nie wiem czemu podałem (mniejszy czas ostanio pewnie dlatego).
Pogdanie, znalazłem rozwiązanie poprawne na bank, ale nie podaję, bo autor prawidłowych rozwiązań nie przepuszcza (i słusznie). Ciąg jest bardzo nietypowy. No nic, spróbuję, może przejdzie taka podpowiedź: ostatnia liczba składa się z jednakowych cyfr. Nie podam z ilu, bo to by było już za łatwe do odgadnięcia. Chyba zresztą i tak teraz będzie łatwe.
Dla mnie podpowiedź Twoja nie wiele zmienia. Fajną rzeczą jest to że podczas prób usiłowania rozwiązania tego, w głowie pojawiają się pomysły na podobne zadania.