Dzięcioły
Idę wczoraj przez Park Górny w Szczawnicy, który w wyższych partiach jest dość gęstym lasem, i nagle słyszę odgłosy ciosania drewna. Ktoś rąbie park! Lekko zaniepokojony wspinam się ścieżką, podnoszę głowę i dziesięć metrów nad ziemią na pniu strzelistej sosny dostrzegam dzięcioła. Stukając dziobem robi niemal taki hałas, jak drwal walący siekierą. Odłupywana z trzaskiem kora sypie się na śnieg, a dzięcioł kuje w drewno. Może sosna jest spróchniała i rezonuje. Sądziłem, że dzięcioły są pstre, a ten jest cały czarny i wielki jak kruk. Macham rękami, ale nie jest płochliwy. Przerywa tylko na chwilę i wygwizduje mnie. Oczywiście po powrocie do domu dokształciłem się w temacie „dzięcioły” – wśród kilku gatunków, żyjących w Polsce, jest także czarny, rzadko spotykany.
Jaki to ma związek z łamigłówkami? Mniej więcej żaden. Pozwoliłem sobie na ten skok w bok, aby… namówić Państwa na wycieczkę do lasu, bo to przechadzka przyjemna i zdrowa, a poza tym może być ciekawa – także o tej porze roku. Zima jest kapryśna, więc gdy robi się nieco cieplej niektóre ptaki przymierzają się do zakładania wylęgarni, a ssaki śpiące zimą, wybite ze snu, myszkują po kryjówkach-spiżarniach. Dotyczy to na przykład wiewiórek, które teraz wyglądają mizernie, ale już niedługo będą okazałe i puszyste, choć w górach nie rude, tylko brunatne. Natomiast jedna z nich, wielka i ukwiecona, zagnieździ się w centrum Szczawnicy…
Wróćmy jednak do zimy i dzięciołów. Załóżmy, że cztery z nich, każdy innego gatunku, wykuwały dziuple – każdy w innym drzewie i każdemu ta praca zajęła inną liczbę dni. W poniższej tabelce rozmieszczenie i wzajemne przyporządkowanie podanych „parametrów” jest niemal całkiem niezgodne z rzeczywistością. Ściślej, poprawna jest tylko pierwsza kolumna, oznaczająca kolejność zgodną z jakimś nieznanym kryterium. Natomiast w każdej z pozostałych kolumn na miejscu odpowiadającym tej kolejności znajduje się jeden i tylko jeden parametr.
Gatunek Drzewo Dni
1. pstry duży topola 4
2. czarny sosna 5
3. pstry mały jesion 3
4. zielony dąb 2
Proszę przyporządkować pozostałe parametry odpowiednim pozycjom, wiedząc, że w rzeczywistości:
– dzięcioł kujący w sośnie jest oczko niżej niż ten, który pracował 5 dni.
– kujący 3 dni jest bezpośrednio przed zielonym.
– czarny o dwa miejsca wyprzedza tego, który wybrał jesion.
– na drugim miejscu nie znajduje się ptak, który pracował 3 dni.
Komentarze
1) pstry duży – dąb – 5
2) czarny – sosna – 2
3) pstry mały – topola – 3
4) zielony – jesion – 4
W zestawieniu podanym w treści zadania poprawne pozycje zajmuje sosna i cyfra 3.
Martwi mnie czy znowu nie przeoczyłem czegoś w treści zadania, bo wygląda na to, że ostatnia informacja („na drugim miejscu nie znajduje się ptak, który pracował 3 dni”) jest zbędna.
Naprawdę dobre . Trzeba trochę pogłówkować .
1. czarny – dąb – 3
2. zielony – topola – 4
3. pstry mały – jesion – 5
4. pstry duży – sosna – 2 .
Wszystkie podpowiedzi są potrzebne , a rozwiązanie jest jednoznaczne .
Trochę mylące jest stwierdzenie , że poprawna jest pierwsza kolumna , którą z rozpędu traktuje się jako kolumnę gatunków zamiast kolumnę kolejności . Można było napisać , że w każdej z trzech pozostałych kolumn na poprawnym miejscu jest dokładnie jeden parametr. Ale tym samym zadanie byłoby łatwiejsze 🙂
Pozdrowienia
AC
1) czarny – dąb – 3
2) zielony – topola – 4
3) pstry mały – jesion – 5
4) pstry duży – sosna – 2
Podejrzewam, ze gdyby nazwac pierwsza kolumnę „Lp” to nie byloby takiej niejednoznacznosci…
A ja mam inne pytanie – (oczywiscie o ile odpowiedz nie bedzie jednoczesnie podpowiedzią):
– co to znaczy: „całkiem niezgodne z rzeczywistością”? Czy to oznacza, ze po prostu jest zla kolejnosc -> czy tez moze ze kazda wartosc ma sie znajdowac na innym miejscu niz jest obecnie? (strzelalbym, ze ta druga, ale uznalem ze zanim sie zabiore za dziecioly, to spytam)
Wycofuje pytanie – oczywiscie wszystko jest napisane w tresci. Przepraszam za zapychanie komentarzy.
Według mnie rozwiązanie jest następujące:
1. czarny – dąb – 3
2. zielony – topola – 4
3. pstry mały – jesion – 5
4. pstry duży – sosna – 2
Pozdrawiam
AB
1. czarny – dąb – 3 dni
2. zielony – topola – 4 dni
3. pst. m. – jesion – 5 dni
4. pst. d. – sosna – 2 dni
Myślę, że w tym zadaniu pewna rzecz została trochę nieszczęśliwie (tzn. nie do końca jednoznacznie) sformułowana.
Chodzi mi o termin „pierwsza kolumna”, który uważam można zrozumieć dwojako: albo dosłownie (czyli ta zawierająca liczbę porządkową), albo jako pierwsza znacząca (czyli ta zawierająca gatunki ptaków). Druga możliwość wygląda w tym momencie na bardziej prawdopodobną, gdyż stwierdzenie, że tylko pierwsza kolumna jest w pełni poprawna moim zdaniem sugeruje, że chodzi tu o kolejność w jakiej wymieniono ptaki. Nie miałoby przecież sensu, żeby liczby porządkowe nie były po kolei.
Jeśli tak to będziemy rozumieć otrzymamy takie rozwiązanie jak Michał (mi na początku również tak wyszło). Wygląda ono na poprawne, ponieważ spełnia wszystkie pozostałe założenia. Podejrzane są w nim tylko dwie rzeczy:
1. Zadanie jest zdecydowanie zbyt proste.
2. Ostatnia informacja jest zbędna (co Michał także zauważył).
W związku z tym zamierzałem nawet zadać pytanie, czy aby na pewno dobrze zrozumiałem, o którą kolumnę chodzi (szczerze mówiąc początkowo wydawało mi się, że jeśli gatunki również będą nie po kolei, to zadania nie da się jednoznaczne rozwiązać), ale ujawnione w międzyczasie rozwiązanie samo stanowiło odpowiedź.
Tak więc wygląda na to, że właściwa jest jednak pierwsza, dosłowna interpretacja (czyli uporządkowane są liczby 1-4, natomiast gatunki ptaków, drzew i liczby dni są przestawione). Wbrew moim wcześniejszym obawom również w tej sytuacji rezultat jest jednoznaczny, choć oczywiście inny. Uważam jednak, że byłoby czytelniej, gdyby w ogóle nie dawać tej nieszczęsnej pierwszej kolumny (niby pierwsza, a zachowuje się jak piąta 😉 ), uznać, że wszystkie są niezgodne z rzeczywistością (oczywiście z zastrzeżeniem o poprawności dokładnie jednej pozycji), natomiast zaznaczyć, że kolejność w jakiej wymienia się ptaki itd. jest istotna. A każdy niech już sam sobie liczy miejsca.
Pozdrawiam
AB
Odpowiedź (w wersji, gdzie we wszystkich trzech kolumnach tylko jeden parametr jest umiejscowiony prawidłowo):
1) czarny – dąb – 3
2) zielony – topola – 4
3) pstry mały – jesion – 5
4) pstry duży – sosna – 2
Pamiętam takie zadanie o dziadku, który szukał apteki, gdzie pewne zdania sformułowano celowo jako „nieprecyzyjne” sugestie (to jedno z moich ulubionych zadań, które pojawiły się na blogu). Nie wiem czy w tym zadaniu z dzięciołami Autor po prostu się tak nieszczęśliwie wyraził, czy może mam wierzyć w „teorię spiskową”, że zrobił to rozmyślnie i dałem się nabrać 🙂
Nieco mylący opis zadania mógł zepsuć całą zabawę, na szczęście wstępne komentarze wyjaśniły niejednoznaczności i dzieki temu można stwierdzić, że dzięcioły drążyły dziuple następująco:
1. czarny (jak przystało na największego dzięcioła zabrał się za najtwardsze drzewo) dąb (i uporał się z nim w) 3 dni
2. zielony (wybrał swoje ulubione miękkie drzewo) topola (i miał swoją dziuplę już za) 4 dni
3. pstry mały (czyli dzięciołek, z odwagą zabrał się za nienajmiększe drzewo) jesion (i musiał je drążyć aż przez) 5 dni
4. pstry duży (postanowił, że miejscem jego dziupli będzie) sosna (i choć normalnie wykuwa dziuplę przez trzy tygodnie, tym razem miał ją gotową już za) 2 dni
Dzięciołowy kwartet.
Gatunek Drzewo Dni
1. czarny dąb 3
2. zielony topola 4
3. pstry mały jesion 5
4. pstry duży sosna 2
Tym razem w przeciwieństwie do zagadki z poprzedniego wpisu „czarny” to bohater pozytywny.
Pozdrawiam